3D nyomtatás az építészetben
A technológiai fejlesztések kulcsfontosságúak az építészetben is. Az egyik ilyen kiemelkedő innováció a már jó két évtizede elérhető 3D nyomtatás, ami nemcsak tervezői szabadságot, de hatékonyságot és fenntarthatóságot is ígér.
Forradalom az építészetben
Az egykor kivitelezhetetlennek vagy túl drágának vélt tervek megvalósítását teszi lehetővé a 3D nyomtatás, ezzel soha nem látott szabadságot adva a tervezőknek. A technológia egyik legnagyobb előnye a precizitás, mivel kiküszöbölhető a hagyományos építészeti módszerek pontatlansága. Minimális erőforrás-pazarlás mellett, pontosan követve a digitális tervrajzokat, olyan bonyolult szerkezeteket is képes „életre kelteni”, amelyekről eddig csak álmodtak az szakemberek.
A fenntarthatóság szellemisége
A 3D nyomtatás lehetővé teszi a környezetbarát anyagok használatát, optimalizálja az erőforrásokat, és csökkenti az építkezések ökológiai lábnyomát. A beruházás hosszú távú megtérülése tagadhatatlan, hiszen a 3D nyomtatás a precízsége miatt minimálisra csökkenti az anyagpazarlást, meggyorsítja az építkezés folyamatát, és csökkenti a munkaerőre szánt kiadásokat is. Lehetőséget biztosít a bonyolult elemek szép kivitelezésére, legyen szó egyedi elképzelésekről vagy eddig megfizethetetlen elemekről. A nyomtató ráadásul megállás nélkül, a nap 24 órájában képes dolgozni – természetesen szakember felügyelete mellett.
Új alapanyagok
Több vállalat is kísérletezik a megfizethető és gyorsan felépülő otthonok 3D technológiával való megépítésével. Ezzel kezelhetővé válna a lakáshiány, és a katasztrófa sújtotta területeken is gyors megoldást jelenthetne a bajbajutottaknak. Ez a futurisztikus technológia egy olyan ígéretes lehetőség, amely a megfelelő szabályozásokkal átformálhatja az iparágat. Az épületek 3D nyomtatása még viszonylag új módszer, a hagyományos beton ugyanis nem volt alkalmas hozzá. A geopolimer beton kifejlesztése hozta meg az áttörést, aminek ipari gyártása 2012-ben kezdődött. A kutatók kitartó munkájának eredményeként sikerült már üvegporból, perlitből, téglaporból is aktivált anyagot előállítaniuk. A nyomtatók patronjába a legtöbb esetben geopolimer beton kerül, amely a nyomtatófejet elhagyva pár másodpercen belül megköt.
Mi is a geopolimer beton?
Lényege, hogy a kötőanyag alkomponensét nem egy kalciumgazdag anyag szolgáltatja, hanem valamilyen üveges vagy amorf szerkezetű alumino-szilikát, amelyet lúgos, alkálitartalmú oldattal kezelnek. Olcsó és környezettudatos építőanyag, előállítása ipari hulladékokból is megoldható.
Nyomtatunk egy házat?
Már Magyarországon is vannak olyan vállalkozások, amelyek a prémium könnyűszerkezetes házaknál 3D-s technológiát alkalmaznak. Az eredmény: gyors kivitelezés, változatos formavilág, kiváló hőszigetelés és erős szerkezet.