A folyékony fa
Az elnevezés kissé megtévesztő, mert nem fa-, hanem olyan ápoló anyagról van szó, amelyet egyre gyakrabban használnak a fa felületek hibáinak, sérüléseinek kijavítására. A kifejezés valójában egy olyan felületkezelő terméket jelent, amely utánozza a fa természetes megjelenését.
A folyékony fa bevonatok mélyen behatolnak a fa pórusaiba, megvédik a nedvességtől, a napsugárzástól és a kopástól. A leggyakoribbak a viasz alapú szerek. Ezek a fafelület sérüléseire kenhetők fel, és így természetes védőréteget képeznek. Tökéletesen megőrzik, sőt kiemelik a fa textúráját, de nem feltétlenül hoznak létre fényes felületet. Mivel mélyen behatolnak a fa belsejébe, pórusait kitöltve védelmet nyújtanak a kiszáradás, bizonyos esetekben a korhadás, sőt az UV-sugárzás ellen is. Sőt, egyes termékek kiemelik a fa színét és élénkségét s meghosszabbítják élettartamát.
Erre ajánlják
A legtöbb folyékony fa termék a különböző fafélék, az akác, a bükk, az ében, a fenyő, a teak vagy a tölgy mintázatát utánozzák, ezért a velük való ápolás, javítás egyáltalán nem rontja a fa felületének természetes szépségét. Fabútorok, lambériák, puha- és keményfából készült kül- és beltéri faszerkezetek, ajtók, ablakok, zsalugáterek kezelésére, javítására is ajánlott. De tartósabbá, szebbé varázsolhatjuk házunk homlokzati borítását, oromdeszkáját vagy a fából készült erkélykorlátot, fakerítést is. A viasz alapú termékeket fa tapasznak is nevezik, ezek különböző áron, kiszerelésben és különböző gyártók kínálatában kaphatók a barkács áruházakban.
Így használjuk
Ha mi magunk tervezzük felhasználni a folyékony fát, használat előtt mindig alaposan tisztítsuk meg és zsírtalanítsuk a kezelendő felületet. Ha javításra használjuk, akkor érdemes keskeny spaklival felkenni. Mivel gyorsan szárad, egyszerre csak kis mennyiséggel dolgozzunk, nagyobb felület kezelése esetén vagy ha mélyebb sérülést javítunk vele, könnyebben és szebben megmunkálható, ha rétegesen visszük fel. Amennyiben szükséges, diszperziós festékkel vagy oldószeres festékkel is átfesthető. Tudnunk kell azonban, hogy csiszolni elég nehéz, mivel kemény felületet hoz létre, viszont ajtók, ablakok, kerítések, fából készült kerti bútorok javításához valóban kiváló.