A hordozható energia
Amikor hordozható energiáról esik szó, elsősorban elemekre vagy akkumulátorokra gondolunk, olyan eszközökre, mint például a power bank, amellyel telefonokat, laptopokat lehet feltölteni, amikor nem áll rendelkezésre elektromos hálózat. Léteznek azonban kevésbé ismert eszközök is.
Hordozható üzemanyagcellák
A hordozható üzemanyagcellák olyan eszközök, amelyek kémiai reakciók segítségével állítanak elő elektromos energiát. A hordozható üzemanyagcellákhoz hidrogénre vagy metanolra, esetleg propánra van szükség, melyeket kis tartályokban vagy patronokban tárolnak. Előnyei közé tartozik a hosszabb üzemidő, az egyszerű töltés, a csendes működés és az alacsony környezeti terhelés. Ezeket az üzemanyagcellákat gyakran használják okostelefonok, laptopok, táblagépek, GPS-eszközök vagy kempingfelszerelések működtetésére.
Hordozható szélgenerátorok
A hordozható szélgenerátorok kisméretű szélturbinákat tartalmaznak, és képesek elektromos energiát termelni a szél energiájának felhasználásával. Kapható 1,3 kilogrammos változat is, amely 12-45 km/h-s szélben 40 W-os teljesítménnyel állít elő energiát, amit saját akkumulátorban tárol és egyszerre több okostelefont is képes tölteni. A hordozható szélgenerátorok legfontosabb része a szélturbina, amely rotorlapátokat tartalmaz. Ez utóbbiakat a szél forgatja, és ezt a mozgási energiát alakítja át egy generátor elektromos energiává.
A hordozható szélgenerátorok rendelkezhetnek vezérlő rendszerekkel és akkumulátorral is. Előnyeik közé tartozik az ingyenes energiaforrás, a környezetbarát, csendes működés. Hátrányuk, hogy csak olyan helyeken használhatók, ahol a szél erőteljes és folyamatos.
Hordozható napelemek
Napenergiát hasznosíthatunk hordozható napcellás töltőkön keresztül, amelyek képesek elektromos eszközöket feltölteni a nap energiájának segítségével. Mobil napelemeket tartalmaznak az egyre népszerűbb napelemes lámpák is. Ezek a kertben elhelyezett fényforrások napközben feltöltődnek, majd éjszaka automatikusan bekapcsolnak, így energiatakarékosak és kényelmesek.
Mobil napelemeket használhatunk táborozáskor, horgászat, kirándulás és más szabadidős tevékenységek során. Például hordozható napelemes töltővel tölthetjük fel a sátrunkban vagy lakókocsinkban lévő akkumulátorokat is. Mobil napelemeket használhatunk kisebb háztartási eszközök táplálására, például kisebb ventilátorokhoz, rádiókhoz vagy akár hordozható hűtőládákhoz is.
Mobil napelemeket a háztartási készülékekhez közvetlenül is lehet csatlakoztatni, anélkül, hogy az szükség lenne elektromos hálózatra. Rendszerint olyan területeken használatosak, ahol nincs hozzáférés a hálózati villamos energiához, például hajókon, kerti szerszámos kamrákban, kiülőkben.
A mobil napelemek által termelt energia mennyisége azonban korlátozott. Hatékonyságuk függ az időjárási körülményektől, a napsütéses órák számától és az optimális napszög beállításától is. Ezekben a rendszerekben akkumulátorokat használnak a napenergia tárolására, illetve inverteket, ami az akkumulátorokban tárolt egyenáramot váltóárammá alakítja át.