A hőszivattyús fűtési rendszerekről dióhéjban
A ma ismert egyik legkorszerűbb megoldás a hőszivattyús fűtés. Rendszeres karbantartás mellett akár örök életű beruházás is lehet, ha a lakóhelyünk adottságainak megfelelő fűtési rendszert választjuk. Telepítése főként az építkezés alatt éri meg, bár utólagos kivitelezése is megoldható, de az magasabb költséggel jár.
A rendszer működése
A hőszivattyús rendszer elve nem újkeletű dolog. A nyomáskülönbséget kihasználva elvonja a hőt az egyik helyről, és átszállítja a másikra. Nem közvetlenül az adott helyiséget fűti, hanem egy közvetítő anyagot, ami aztán a padlóban vagy a falban keringve felmelegíti a lakást. Napelemekkel kiegészítve akár nullára is csökkentheti a villanyszámlánkat. Négyféle hőszivattyús rendszerrel találkozhatunk a piacon. Fontos, hogy kizárólag profi céget keressünk fel, akik a számunkra megfelelő rendszer telepítését garanciálisan vállalják.
Levegő-levegő hőszivattyús fűtés
Sokan csak „hőszivattyús klímaként” ismerik, de lényegesen hatékonyabb, mint a légkondicionáló. Előnye, hogy gyors a telepítése, és kedvező az ára. A felhasználók amiatt is kedvelik, mert könnyen kezelhető, megbízhatóan működik, és a karbantartása megfizethető. Hátránya, hogy zajjal és légmozgással jár.
Levegő-víz hőszivattyú
Magyarországon ez a legelterjedtebb berendezés. A levegőből nyeri az energiát, és a vizet melegíti fel vele. Nem kell földmunkálatokkal számolni, egyszerűen telepíthető. Viszonylag olcsó befektetés, és a karbantartása is egyszerű. Azokban az időszakokban, amikor a hőmérséklet nem hűl tartósan 10 Celsius-fok alá, egyedül is megállja a helyét. Pont emiatt a tulajdonsága miatt a már meglévő fűtési rendszerek mellé szokták kiegészítésképpen választani. Hátránya tehát, hogy ez a megoldás mindig függ a külső hőmérséklettől.
Víz-víz hőszivattyú
Kétféle hőszivattyú közül tudunk választani, az egyik a vízkivitel nélküli, a másik a vízkivitellel működő rendszer. Előnye, hogy környezettudatos és gazdaságos megoldás, de Magyarországon csak kevés házban van kiépítve. Hátránya, hogy magas elvárásokat támaszt a talajvízzel szemben, emiatt nálunk csak kevés helyen alkalmazható. A felhasznált vizet vissza kell juttatni a helyére, emiatt a hatásfok romlik, és így nagyobb energiafelhasználással is jár. A bekerülési költség jelentős, ezért sok felhasználó választ más megoldást.
Talajkollektoros (földkollektoros) hőszivattyú
Ez a rendszer a felső talajréteg hőjét hasznosítja, és csövekben viszi tovább. Általában 1,5 méteres mélységben helyezik el, de vízszintesen eléri a több száz méteres hosszt. Mivel nem kell mélyre ásni, utólagosan is telepíthető rendszer. Előnye, hogy nagyon hatékony, nem függ a hőmérséklettől, és nem kell engedély a talajmunkákhoz. Ennél a megoldásnál „csupán” megfelelő nagyságú földterületre van szükség, tehát a helyigénye elég nagy. Például egy 100 nm-es ház fűtéséhez 300 nm-es kertre van szükség a telepítésnél, illetve a csövek közelébe fát nem ültethetünk.