A laminált padló lerakása – Ezek a leggyakoribb kivitelezési hibák
Építkezéskor vagy felújításkor jó választás lehet a laminált padló, hiszen számtalan színben, mintában és vastagságban kapható. A korszerű gyártásnak köszönhetően egy jó minőségű laminált padló hosszú évekig megfelelő, szép burkolata lehet az otthonunknak.
A lerakása során mindenképp figyelembe kell venni a gyártó utasításait, és érdemes szakember segítségét igénybe venni. Ha azonban magunk vágunk bele, akkor az alábbi hibalehetőségekre figyeljünk oda fokozottan:
Választhatok fürdőszobába is laminált padlót?
A laminált padlónak létezik már egy új generációja, amely vízálló, így vizes, párás helyiségekben – így a konyhában vagy a fürdőszobában – is biztonsággal alkalmazható. Érdemes azonban alaposan utánajárni az egyes termékek megbízhatóságának és megfizetni a jó minőséget, mert egy olyan laminált padlóval, amely csak azt állítja magáról, hogy vízálló, könnyen pórul járhatunk.
Rendeltetés szerint
Az esztétikumon túl vegyük figyelembe, hogy milyen helyiségbe szánjuk az adott padlót. Mérlegeljük, mennyire lesz forgalmas az adott szoba, és milyen hatások érik a felületét a használat során. Éri-e nedvesség, illetve lesz-e alatta padlófűtés? Ezek fontos szempontok, ha tartós megoldást szeretnénk. Ha például a konyhába vagy az előtérbe tervezünk laminált padlót, akkor válasszunk cseppállót és minden esetben a magasabb kopásállóságút.
Szokja meg a leendő helyét!
Sokan nem veszik figyelembe, hogy a laminált padlónak is szüksége van az akklimatizálódásra, mivel érzékeny a környezeti változásokra. Ezért lerakás előtt érdemes minimum 3-4 napot a beépítésre szánt területen tárolni, „pihentetni”, hogy felvehesse a szoba hőmérsékletét és páraviszonyait. Így nem fog eldeformálódni.
Az aljzat fontossága
A tökéletes vízszint a kulcs a padló tartósságához. Szükség szerint használjunk padlókiegyenlítőt, és ellenőrizzük is a felületet vízmértékkel. Minden esetben csak profi minőségű és vízszintes felületre kerüljön rá a laminált padló, különben gyorsan eldeformálódhat, nyikorogni fog, esetleg el is törhet. Figyelem: régi padlószőnyegre soha ne tegyünk laminált padlót!
Milyen legyen az alátét?
Alátétréteggel mindenképp tervezzünk, hiszen ezzel küszöbölhetjük ki az aljzat kisebb egyenetlenségeit és érhetjük el a megfelelő hangszigetelést is. Érdemes az alátétből is a jobb minőséget választani, illetve a megfelelő típust, mert például nem mindegy, hogy fut-e alatta padlófűtés. A vásárláskor ezekre a szempontokra és a gyártói ajánlásokra is figyeljünk.
Dilatációs hézag
A laminált padlónak is szüksége van tágulásra, amit nem tehet meg deformálódás nélkül, ha nem hagyunk neki elegendő helyet. Emiatt a falaknál, az oszlopoknál és a küszöböknél ki kell hagyni egy ún. dilatációs hézagot. Általában 1 cm-t szoktak javasolni ahhoz, hogy ne vetemedjen el a padló.
Megfelelő párazárás
Ha bármekkora esély is van arra, hogy nedvesség éri alulról a padlót (például családi házak alagsori szintjénél), akkor a nedvességzáró védőréteg elengedhetetlen. Abban az esetben is szükség van párazárásra, ha a laminált padlót faaljzatra fektetjük le.
Szakszerű ápolás
Ahhoz, hogy hosszú távon örömünket leljük a laminált burkolatban, megfelelő, speciálisan erre a padlótípusra ajánlott szerekkel tisztítsuk, és soha ne mossuk fel bő vízzel. Gőztisztítót tilos használni!