A „legkisebb helyiség”: milyen WC-kagylót válasszunk?
A kérdésre többféle válasz adható, függ például attól, hogy a fürdőszobában vagy külön helyiségben szeretnénk-e elhelyezni. Függ az egyedi igényektől, az esztétikai szempontoktól és mindenekelőtt a pénztárcánktól is.
A WC-kagylók kétféle típusa elérhető, lehetnek alsó, illetve felső kifolyásúak. Az alsó kifolyásúak Magyarországon elterjedtebbek, mivel könnyebben tisztíthatók és kevesebb helyet foglalnak el. Általában megbízhatóbbak, kevésbé hibásodnak meg, mivel kevesebb alkatrészt tartalmaznak
Léteznek mély és alacsony öblítésű típusok. A mély öblítésűek esetében a szennyvíz a WC-csészéből hátsó irányba, az alacsony öblítésű típusnál pedig lefelé távozik.
A fali WC-kagylók úgynevezett monoblokkok. Mivel a falra rögzítik őket, körülöttük nincsenek látható csövek vagy csatlakozások. Ez utóbbi miatt is népszerűbbek, illetve azért, mert helytakarékosak, modernebb megjelenésűek, mint a régiek, illetve könnyen tisztíthatók.
Az újabb típusoknál állítható a kifolyási magasság. Ezek a modellek a hagyományosnál drágábbak, és csak olyan helyen alkalmazhatók, ahol a falban futó vízcsőhöz csatlakoztathatók.
Az álló WC-kagylók szerelése egyszerűbb, és nem mellesleg ezek a legolcsóbb megoldások. A berendezés általában két részből áll: magából a WC-kagylóból és a tartályból. A fürdőszoba megjelenésén azonban ronthat ez a megoldás, mivel a falon kívül jelennek meg a csövek és a csatlakozások. (Nálunk kevésbé elterjedtek azok a típusú WC-kagylók, amelyekhez zuhanyfej is csatlakozik.)
Léteznek még speciálisan kis fürdőszobákhoz, mellékhelyiségekhez gyártott kompakt WC-kagylók, amelyek kisebb méretűek, mint a hagyományosak. Modernek, helytakarékosak, de esetükben nem használható mindegyik WC-ülőke.
Víztakarékos WC-kagylók
Ma már léteznek olyan különböző fajtájú WC-kagylók, amelyek kevesebb vizet használnak, mint a hagyományos kialakításúak. Olyan technológiákat alkalmaznak, mint a kétfajta öblítés-típus, illetve az öblítési késleltetés.
A kereskedelmi forgalomban kaphatók már úgynevezett csepegésmentes technológiával ellátott WC-kagylók is, amelyek minimalizálják az öblítés utáni csepegést, illetve vízszivárgást. Ez utóbbi tulajdonságuk segít elkerülni a fölösleges vízpazarlást.
Léteznek speciális bevonattal ellátott WC-kagylók is, amelyek megakadályozzák a vízkövesedést, illetve a vízkő-lerakódások kialakulását.
Speciális megoldások
Nálunk még kevéssé elterjedtek a perem nélküli WC-csészék, amelyek olyan öblítési rendszerrel rendelkeznek, ami biztosítja, hogy a víz egy hátul elhelyezett szelepből spricceli körbe a WC-kagyló teljes területét. Utóbbi előnye, hogy nincsenek olyan részek, ahol megülhetnének a szennyeződések.
Kaphatóak úgynevezett darálós vécék is, ezekre legtöbbször régen épült, korábban komfort nélküli lakásokban lehet szükség. Ott, ahol nincs megfelelő átmérőjű cső egy hagyományos WC kialakításához, illetve akkor is ezeket javasolt választani, ha a csatornaszint alatt, például a pincében szeretnénk mellékhelyiséget, fürdőszobát kialakítani.