A mennyezetfűtés előnyei
A mennyezetfűtés nem a legelterjedtebb fűtési mód, pedig az ideális hőérzet a lakásban – költségtakarékosan – így is elérhető. Emellett több olyan előnye is van a mennyezetfűtésnek, ami miatt érdemes lehet ezt az alternatívát választani. Környezetkímélő, költségtakarékos és hosszútávon fenntartható fűtési-hűtési mód.
A családi házak és a társasházak építésénél az energiatakarékos fűtési és hűtési rendszer kialakítása ma már az egyik legfontosabb szempont. A mennyezetfűtés, illetve mennyezethűtés kialakítása igazán jó alternatíva lehet a hagyományos fűtési módok kiváltására, sokan a padlófűtéssel kombinálva alkalmazzák. Használata hátrányokkal is jár, de ez utóbbiak főként a kényelmi funkciókra terjednek ki. Szinte minden ingatlanban kialakítható, legyen szó régi vagy új házról.
A mennyezetfűtés technológiája leginkább a padlófűtéshez hasonlítható, ahol a padlóba fektetett csövekben kering a meleg víz, és ez fűti fel a ház levegőjét. Ehhez hasonló a mennyezetfűtés is, csak éppen a csöveket a mennyezet síkjában helyezik el. Általában 10 milliméter átmérőjű csövekben cirkuláltatják a vizet, és a hőleadás következtében melegszik fel a lakás.
Nyáron a hűtést ugyanezen az elven oldják meg, csak akkor meleg víz helyett hideg vizet cirkuláltatunk. A hideg víz igen gyorsan vonja ki a levegőből, a környezetéből a meleget, és olyan gyorsan képes lehűteni a lakást a nyári hőségben, hogy szükségtelenné válik a klíma használata. Sokan nem tudják, de az sem okoz gondot, ha szeretnénk megfúrni a falat, illetve a mennyezetet, létezik ugyanis erre szolgáló hőérzékeny fólia, amely kirajzolja a falban futó csövek helyét, így azokat könnyen ki tudjuk kerülni.
Takarékos megoldás
A felületfűtések abban az alacsony hőmérséklettartományban működnek, mint az energiát a leghatékonyabban felhasználó hőtermelők, mint például a hőszivattyú. Mennyezetfűtéssel a rendszer a vizet legfeljebb 40-45 fokra melegíti, így jóval kisebb az energiafogyasztása, mint a radiátoros, hagyományos fűtés esetében, ahol 60-70 fokra is fel kell hevíteni a vizet. A felületfűtés sugárzó hőjét melegebbnek érezzük, mint a hagyományos fűtési módok esetében, így alacsonyabb hőmérséklettel is elérhető ugyanaz a hőérzet.
Előre gyártott hűtő-fűtő rendszer: a klímafödém
Ma már kaphatók előre gyártott klímafödém elemek is, amelyek télen sugárzó hőt biztosítanak, nyáron pedig hűvösen tartják a lakást, mégpedig zavaró légáramlat vagy hőmérséklet-ingadozás nélkül.
Magyarországon néhány évvel ezelőtt jelent meg az előre gyártott építőelem, a klímafödém. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a panelbe előre beépítik a fűtő-, illetve hűtővíz szállítását biztosító csővezetékeket, amelyek alkalmasak akár hőszivattyúval történő üzemeltetésre is. Az előre beépített elosztó dobozok, vezetékcsatlakozók, illetve a fűtő-hűtő körök az előre gyártott elemeknek köszönhetően kevesebb helyszíni munkát igényelnek, és ezzel lerövidül a kivitelezési idő is. Megspórolhatjuk vele a vakolást, elegendő glettelni a födémlemezek felületét. Az alacsony üzemeltetési költségek mellett a technológia sajátosságai miatt sem radiátorokra, sem beltéri klímaegységekre nem lesz szükség.
A födémbe épített csőrendszerek az épület betonszerkezetét használják a hőcseréhez. A beépített csővezetékek és a lakótér között kevesebb, mint 1 cm-es a betontakarás, így lehetővé válik a gyors hőleadás. A panelek szélessége és hossza az adott épület adottságaihoz igazodhat.
Nem foglal helyet
Ha mennyezetfűtés/hűtést alkalmazunk, mivel nem szükségesek radiátorok, nem foglalunk el helyet a hasznos lakótérből. A mennyezetfűtés esetében nagy felületen történik a hőcsere, ami a falfűtés vagy a padlófűtés esetében is igaz, de ez utóbbi megoldásoknál a bútorok és a szőnyegek csökkenthetik a fűtés hatékonyságát.