A nagyméretű burkolólapok lerakása speciális szaktudást és segédanyagokat igényel
A nagyméretű burkolólapok egyre népszerűbbek, de a nagyság persze relatív – szokták mondani, mit jelent az, hogy óriás burkolólap? A 30×30-as, illetve 45×45-ös lapokról még egy évtizeddel ezelőtt is úgy tartották, hogy nagyok, holott ezek a méretek ma már egyáltalán nem számítanak annak. A nagy fogalma az évek során új értelmezést kapott, napjainkban a 100×100-as, illetve 100 cm széles és 2, de akár 3 méter hosszú burkolólapokra mondják, hogy „nagyok”. Nagy burkolólapokat nem lehet akárhogy lerakni – nyilván kell hozzá hely is – de legfőképpen szakértelem, minőségi ragasztó- és fugázóanyagok.
A nagyméretű burkolólapok egyre népszerűbbek
Az utóbbi években felkapottak lettek a nagyobb méretű burkolólapok. A nagy méret szinte sugározza magából, hogy itt valami „királyi”, valami „fennséges” dolog lehet a levegőben; a nagyméretű burkolólapok egyértelműen elegánsak, új irányvonalat és stílust képviselnek az építőanyagok világában. A nagyméretű burkolólapok természetesen tartogatnak kihívásokat is a szakembereknek is: a lapok lerakása nem kezdőknek való feladat – méretei miatt – komoly szaktudást és minőségi segédanyagokat (csemperagasztó, fugázó anyag stb.) igényel.
Amennyiben nagyméretű burkolólapot vásároltunk, akkor annak lerakását bízzuk kellő jártassággal rendelkező szakemberre, mivel a rosszul lerakott nagyméretű padlólapok megrepedhetnek, eltörhetnek vagy elválhatnak az aljzattól, ami így tetemes összegű kárt okozhat.
A nagyméretű burkolólapok előnye, hogy egyrészt esztétikusak, másrészt nagyméretű összefüggő felületet lehet velük kialakítani. A lapokkal való munka során azonban több dolog is kihívást jelent a szakemberek számára:
- LAPOK MOZGATÁSA: Egy óriás burkolólap akár 120x300cm-es méretű is lehet, így ennek mozgatása már önmagában is komoly feladat. Nem lehet csak úgy ide-oda tenni őket, mint a kisebb lapokat, a mozgatás során különös óvatossággal kell eljárni. Némelyik lap vastagsága – vagy inkább vékonysága – alig több mint 3-4 milliméter, emiatt az órás méretű burkolólapok könnyen eltörhetnek. A méret mellett nem csekély ezeknek az anyagoknak a súlya sem. Olyan eset is előfordult, hogy a burkolólapokat daruval kellett beemelni a lakásba, mert sehogy máshogy nem lehetett őket bevinni a munkaterületre.
- FOGADÓ FELÜLET: Mindenképp vizsgáltassuk meg az aljzatot is, ahová majd a burkolat szeretnénk lerakatni. Tisztázzuk, hogy van-e elsődleges szigetelés; ha nincs, a felszálló párával is számolnia kell. Az aljzatbeton minőségét is több szempontból vizsgálni kell, például: megfelelő-e a szilárdsága, maradt-e benne nedvességtartalom, jól van-e kialakítva a lejtés stb.
- LAPOK LERAKÁSA: A nagyméretű burkolólapok lerakása során ügyelni kell arra, hogy az aljzat ténylegesen is teljesen sima legyen, a csemperagasztót pedig a lehető legegyenletesebben kell eloszlatni. A munka során törekedni arra, hogy a burkolat a ragasztóágyban közelítsen a 100%-os beágyazódáshoz, a ragasztás pedig üregmentes legyen. A nagyméretű lapokhoz olyan különleges csemperagasztót kell használni, amely képes a rugalmas alakváltozásra. Ennek oka, hogy a ragasztónak képesnek kell lennie arra, hogy a burkolólap alakváltozásaiból eredő feszültségeket az aljzatra levezesse. A MAPEI például a kimondottan órás méretű padlólapokhoz speciális ragasztót is kínál, érdemes tehát a vég termékei között böngészni.
- FUGÁK: Nem kis fejtörést szokott okozni a nagyméretű burkolólapok lerakásánál a fugák kialakítása. A megfelelő méretű fugákra mindenképp szükség van, mivel a hőingadozás során egy nagyméretű vagy óriás padlólap méretváltozása halmozottan jelentkezik. A fugákra nem csak a lapok között, de falak mentén és a más burkolóanyagokkal való találkozás során is ügyelni kell.
- GÉPEK: Mivel a burkolólapok mérete hatalmas, az ezekkel való munkához értelemszerűen más, komolyabb eszközöket (munkapad, vágógép, csiszológép stb.) is be kell szerezni; a hagyományos burkolás során használt eszközök nem elegendők. A nagy lapok burkolásánál szükséges berendezések sokszor milliós befektetést jelentenek a burkoló számára, ami természetesen a burkoló munkadíján is meglátszik. Ne csodálkozzunk tehát ha nem „ússzuk meg” olcsón az ilyen munkákat.
- CSAPATMUNKA ÉS SZAKTUDÁS: A nagyméretű burkolólapok lerakása – annak méretei miatt – nem „one man show”, azaz nem egyemberes munkáról van szó, a lapok lerakásához tehát minimum két ember szükséges. Emellett az ilyen típusú burkoló anyagok lerakása speciális szaktudást igényel: a burkolónak el kell sajátítani azt a gyakorlati tudást, ami ezeknek a termékeknek a tökéletes lerakásához szükséges. Az árajánlatkérés során tehát mindenképp kérdezzünk meg a burkolót, hogy rendelkezik-e a szakismerettel ehhez a munkához.
Ez is érdekelheti: Valódi fa vagy WPC? – Melyiket használjuk inkább teraszburkolatként?
Mindent egybevetve amennyiben nagyméretű burkolólapot választunk otthonunkba – és azt sikerül is jól lerakni – akkor szinte teljesen biztos, hogy lakásunk nemcsak egyedi stílusú lesz, de rendkívül különleges is! Mivel ez a fajta burkolóanyag még nincs széleskörben elterjedve, vendégeinket biztosan ámulatba ejtik majd a grandiózus méretek; a padlóburkolat homogén, nagy területet lefedő – mindamellett sokszor gazdagon textúrált – megjelenése pedig tovább fokozza majd látványt.