A radiátorok tisztítása
Bizonyára sokunkkal megtörtént már, hogy otthonunkban a radiátorok annak ellenére hidegek maradtak, hogy bekapcsoltuk a fűtést. Ennek egyik oka lehet a fűtőtestekben lerakódott szennyeződés. A radiátorok belső tisztítása nem csak azért fontos, mert a fűtőtestekben lerakódott szennyeződés csökkenti a fűtőtest hatékonyságát, vagyis a radiátor kevesebb hőt képes leadni, hanem azért is, mert tönkre teheti a fűtési rendszerünket. A rendszeres karbantartással akár 30-40 %-os energiamegtakarítás is elérhető.
Mi rakódik le a radiátorokban?
A fűtési rendszerek átlagosan körülbelül 4-5 év alatt koszolódnak el. Használatuk során a radiátorok belsejében rozsda, vízkő, por rakódik le. A korrózió okozta iszapban baktériumok telepedhetnek meg, és az általuk termelt gázok, például a szén-dioxid, bejuthat a légterébe, s irritálhatja a légzőszerveket. Az elszaporodó baktériumok dugulást is okozhatnak a csövekben.
Mikor kell tisztítani?
Ha annak ellenére hideg marad a radiátor, hogy feljebb csavartuk a termosztátot, vagy zörgő, furcsa zajok hallatszanak a kazánból, érdemes a rendszer elkoszosodására gondolni. Miként akkor is, ha nő a fogyasztás, miközben csak a megszokott hőfokra fűtjük fel a lakást.
Olyankor is érdemes erre gondolni, ha lassabb felmelegedést észlelünk, vagy ha hideg a radiátor alja, esetleg nehezen gyullad be a kazán. Ne azzal próbáljuk meg orvosolni a csökkenő hatásfokot, hogy felcsavarjuk a hőszabályzót. Inkább hívjunk szakembert, aki képes elhárítani a hibát.
Az új rendszerek már okosabbak
Ha új fűtési rendszert szereltetünk, érdemes a kazán visszatérő vezetékébe egy úgynevezett mágneses iszapleválasztót telepíteni. Ez egy olyan berendezés, amely kiszűri és „csapdába ejti” a fűtési rendszerben keringő idegen anyagokat. Az iszapleválasztó a rendszerben zajló folyamatos áramlás segítségével elválasztja az iszapot a folyadéktól, és a szennyeződést tartalmazó folyékony anyagot külön tartályba vezeti. Az iszapleválasztó használata javíthatja a radiátorok hatékonyságát, csökkentheti a fűtési költségeket és megnöveli a fűtési rendszer élettartamát.
Az éves kazánkarbantartás során az iszapleválasztót is tisztítani kell. Mágneses iszapleválasztó a meglévő rendszerekbe is beépíthető, azonban a beépítés előtt a teljes rendszer tisztítására van szükség.
Házilagos tisztítás
A lapradiátorok felszínét egyszerűen, kézzel is kitisztíthatjuk. Ilyenkor ki kell kapcsolni a fűtést, hogy a fűtőtestek teljesen lehűljenek. Ezután ki kell nyitni az alsó szelepet, hogy a rendszerből eltávolítsuk a folyadékot. Ezt követően már le lehet venni a felső, takaró lapot, és ecetes, nedves ronggyal és speciális, nyeles szivaccsal át lehet törölni a lamellákat.
Ezzel a módszerrel azonban a radiátorba vezető csöveket nem tudjuk kitisztítani. Ahhoz, hogy a teljes rendszert megtisztítsuk, szakember segítéségére lesz szükségünk. A vizes fűtési rendszerek karbantartásának egyik bevált módszere az átmosás, melyet a szerelők speciális gép segítségével végeznek.