A sokoldalú zománcfesték
Ha otthoni felújításról van szó, a zománcfesték tökéletes választás. Fokozott védelmet ad, és esztétikus a megjelenése. Bármilyen színárnyalatban elérhető matt, selyemfényű és fényes kivitelben is. Annak jártunk utána, hogy mire figyeljünk az alkalmazásánál, és milyen felületeken tudjuk mi magunk is felhasználni.
A zománcfesték típusai
A festékboltokban két típusú zománcfesték kapható: a vizes bázisú és az oldószeres zománcfesték. A kevésbé markáns illat és a könnyű felhasználás miatt a vizes bázisú zománc egyre keresettebb. Előnye az oldószereshez képest, hogy környezetbarátabb, gyorsabban szárad és kevésbé „szagos”, könnyen újrafesthetők vele a rétegek. Bár a felületi hibákat nehezebben takarják el, költséghatékonyabbak, mint az oldószeres zománcfesték, mert egy adott mennyiség nagyobb felületre elegendő.
Az oldószeres kivitel masszívabb bevonatot képez, gyorsabban fedi el az esetleges hibákat. Az oldószer kipárolgása miatt beltéri alkalmazásnál a folyamatos szellőztetésre és a maszk használatára oda kell figyelnünk.
Próbacsiszolás
Festés előtt végezzünk próbacsiszolást, és állapítsuk meg, hogy szükséges-e a régi festékréteg eltávolítása. Van, amikor ezt sajnos nem kerülhetjük el. Ha a próbacsiszolásnál pereg a régi réteg, akkor használhatunk hőlégfúvót, erősebb csiszolóvásznat vagy oldószeres megoldást (festékmaró folyadékot) az alapos előkészítéshez. A festékmaró folyadék használata a kényesebb bútorok vagy fafelületek felszínét károsíthatja, emiatt mindig nagyon körültekintően bánjunk vele.
A festés fázisai
A tökéletes tapadáshoz elengedhetetlen az alapozás. Nagyon fontos, hogy a felületet megfelelően előkészítsük, főként a korrózióra hajlamos fémeknél. Csiszolóvászonnal alaposan csiszoljuk át a felületet, majd zsírtalanítsuk lakkbenzinnel és egy puha kendővel. Ha szükséges, akkor a hibákat kijavíthatjuk mestertapasszal. Miután a javításnál megszáradt az anyag, újra csiszolás, majd portalanítás következik. Majd jöhet az alapozó (fémeknél korróziógátló) felhordása lapos ecsettel, ezt követően sorban az újbóli csiszolás, az első festőréteg felvitele, ismét csiszolás, portalanítás, majd a legfelső festékréteg. Ha ezeket a lépéseket betartjuk, hosszú ideig biztos védelmet adhatunk a festett felületnek.
Az erkély korlátjától a nagyi komódjáig
Alkalmazhatjuk fémre, fára, vagy festhetünk vele bútort is. A festés menete a felületek anyagától független, fontosabb, hogy a megfelelő kellékeket kell az adott anyaghoz kiválasztanunk. Az ecsetek vásárlásánál vegyük figyelembe, hogy kültéri vagy beltéri fához, acélfelülethez, bútorhoz ajánlják-e őket a gyártók.
Milyen eszközökre lesz szükségünk, ha bútort szeretnénk festeni?
• maszkolószalag
• csiszolóvászon
• ecsetek
• henger
• javítópaszta, fatapasz
• alapozó
• zománcfesték (tetszés szerinti árnyalatban)
• törlőrongyok
• türelem