Tippek a fürdőszoba felújítás megtervezéséhez a korlátozások tükrében
2020 óta próbálunk együtt élni a korlátozsokkal, a feszültebb és nyugalmasabb időszakok hónapról-hónapra ciklikusan váltják egymást; a kialakult helyzetből fakadóan sokkal több időt töltünk az otthonunkban, mint korábban. Ebből adódik, hogy sok olyan tevékenységet is végzünk odahaza, amit korábban nem, vagy teljesen máshol csináltunk. Korábban például, ha pihenni / feltöltődni szerettünk volna, felkerestünk egy edzőtermet, amiben a súlyzók és a gépek mellett volt wellness részleg is. Az elmúlt két év azonban beszorította az embereket a lakásaikba, az ilyen jellegű kikapcsolódásról és feltöltődésről le kellett mondani. Egy fürdőszoba felújítás vagy -átalakítás során azonban mi is ki tudunk alakítani akár egy mini wellness részleget is az otthonunkban – amennyiben erre elegendő hely áll rendelkezésre. Cikkünkben azokat a funkciókat igyekszünk végig venni, amelyekkel a fürdőszoba felújítás alkalmával egy fürdőszoba alapfunkcióit bővíthetjük.
Elöljáróban szeretnénk megjegyezni, hogy a fürdőszoba felújítás során kiépítésre kerülő új funkciók némelyike többletenergiát igényel majd. Előfordulhat, hogy ehhez amperbővítést kell kérni a helyi energiaszolgáltatótól. Az energiabővítési projekt lépésiről korábban írtunk egy összefoglalót, amelyet ide kattintva lehet elolvasni.
Cseréljünk fürdőkádat!
Korábban sokszor lehetett arról olvasni, hogy a zuhanyozás jobb, mint a fürdés, mert kevesebb vizet fogyasztunk és jobban felfrissít. A járványhelyzet viszont rávilágított arra, hogy időnként nagyon is fontos lenne, hogy egy kellemes meleg fürdőt tudjunk venni, vagy akár hosszabban is elidőzzünk a kádban.
- Ha a fürdőszoba felújítás során fürdőkádat vásárolunk vegyünk egy számmal nagyobbat! Ha esetleg úgy alakul, hogy egy következő lezárás miatt nem mehetünk el uszodába vagy wellnessezni, akkor legalább a saját kádunkban ne kelljen szorongani.
- A kádvásárlásnál érdeklődjünk afelől, hogy mennyire hőszigetelt a kád szerkezete. Amennyiben hosszabb időt töltünk a kádban, a víz elhűlhet. Viszont, ha a kád jól van szigetelve, akkor nem hűl ki olyan gyorsan a benne lévő víz. Legvégső esetben a beépítés során utólagosan is elhelyezhetünk valamilyen egyszerűbb (pl. Polifoam) szigetelést a kád teste köré.
- A kád beépítésénél ügyeljünk arra, hogy ne szorítsuk be a kádat a fal mellé, hagyjunk némi helyet, ahová ki tudjuk majd tenni a karunkat vagy a lábunkat pihentetni. Érdemes lehet tehát egy kis padkát építeni a kád köré – persze csak akkor, ha erre van elegendő hely a fürdőszobában.
- A padka még akkor is jól jön, ha a relaxáció fokozása érdekében gyertyákat és mécseseket szeretnénk elhelyezni a fürdőszobában. A mécseseket nem tanácsos az akrilkádra tenni, ha nincs más hely, akkor vastag talpú mécsestartóban helyezzük el őket.
Akár masszázskádat is választhatunk a régi kád helyett
A pezsgőfürdő élettanilag előnyös hatásairól rengeteget lehet olvasni az interneten. Amennyiben egy kicsivel nagyobb költségvetés áll rendelkezésünkre, akkor az előzőekben javasolt kádcserét „megspékelhetjük” azzal, hogy a masszázskádat szereltetünk be a fürdőszobába fürdőszoba felújítás során. Ha masszázskádat vásárolunk:
- Csak jó nevű és megbízható cég teremkéit vegyük meg, ne vásároljunk ismeretlen forrásból olcsó masszázskádat!
- A beépítés során kerüljük a masszázskád teljes beépítését. Különben, ha véletlenül elromlik és javítani kell, akkor a javításhoz ki kell bontani a kádat oldalát. A masszázskádakhoz kínálnak műanyag előlapokat, mindenképp ezeket használjuk a beépítés során.
- A masszázskád szivattyúinak és kompresszorainak működtetéséhez pluszenergia szükséges, amit lehet, hogy nem áll rendelkezésre a fürdőszobában. Ilyen esetben számoljunk azzal, hogy ki kell húzni egy vezetéket a biztosíték táblától a fürdőszobáig, valamint egy új kismegszakítót is el kell majd helyezni neki a biztosítéktáblán a fürdőszoba felújítás közben.
Már egy kisebb szauna is rengeteget számít
Ha még többet szeretnénk költeni a fürdőszoba felújítás-projetre – és persze a hely is rendelkezésre áll – akkor gondolkodhatunk valamilyen kisebb szaunában is. A szaunát nem feltétlenül kell magába a fürdőszobába beépíteni, lehet akár a fürdőszoba mellett is vagy ahol épp hely van a lakásban.
- Egy kisebb – egy- vagy kétszemélyes – szauna beépítéséhez minimálisan 120-130cm x 150cm-es hely kell. Ennél csak nagyobbak vannak. Ha van ennyi szabad hely a fürdőszobában – vagy a lakásban máshol – akkor lehet saját szaunánk is.
- A szauna kiépítéséhez mindenképp szükség lesz az árambetáplálás biztosítására. Még a legkisebb szaunákhoz is sokszor mind a három fázisra szükség van. A szaunakályhák energiaigénye ezer wattos nagyságrendtől indul.
- Technológiáját tekintve választhatunk az infraszauna és a hagyományos szauna között. Az infraszauna előnye, hogy akár 220V-ról, egy fázisról is működtethető. Az infraszauna – az infravörös sugarak miatt – főleg a testünket melegíti fel és nem a levegőt. A hagyományos (finn) szauna pedig a levegőt hevíti 70-90 fokra. Vannak kombinált szaunák is, ezekben mindkét lehetőség be van építve.
Fényterápia: harmónia és hangolódás
Fényterápia lényege, hogy még hatékonyabbá, nyugtatóbb tegye az ellazulást fürdés közben. A fényterápia általában LED szalaggal valósítható meg.
- A LED szalagot a mennyezetbe célszerű beépíteni, de kerülhet egy erre a célra épített álmennyezetbe vagy egy stukkó fölé is.
- Célszerű lehet a fényterápiához használt LED szalagot használni a fürdőszoba világítására is. Ha ezt szeretnénk, akkor olyan LED szalagot vásároljunk, ami az RGB színek mellett külön diófákat tartalmaz a fehér fény előállításához. A fehér fény ilyen esetben lehet hideg, meleg vagy neturáli; illetve „három az egyben” LED szalagot is lehet kapni, ez mind a három féle szín kibocsátására képes.
- A LED szalaghoz – a trafó mellé – mindenképp vásároljunk LED vezérlőt és távirányítót! Ezzel tudjuk majd beállítani, hogy épp milyen színű legyen a világítás a fürdőszobában. Olyan megoldás is létezik, aminek segítségével okostelefonról is tudjuk vezérelni a LED világításunkat. A LED megoldásokat mindenképp vegyük fondolóra a fürdőszoba felújítás alkalmával.
A burkolatok adják az alaphangulatot
A végére hagytunk egy nagyon fontos témát, az új fürdőszoba burkolatainak kiválasztását. A fürdőszoba felújítás során talán ez a leginkább látványos rész, hiszen a munka végén ez fog majd legjobban látszani. A fürdőszobában általában nem szoktunk huzamosabb ideig tartózkodni, viszont a járványhelyzet miatt ez nem feltétlenül igaz.
Amig korábban egy kézmosás vagy zuhanyozás idejére léptünk be a fürdőszobába, most akár órákat is eltölthetünk majd benne.
Gondoljuk végig, milyen környezetben tudunk a legjobban relaxálni, illetve feltöltődni; mire érdemes tehát figyelni az új burkolat kiválasztása során?
- Hangulatunkat nagymértékben befolyásolja a közvetlen környezetünk, amiben épp benne tartózkodunk. He ez egy ellenséges, vad vagy épp lepusztult környezet, akkor feszültek, idegesek leszünk. Ellenben, ha ez egy esztétikus és igényes környezet, akkor sokkal emelkedettebben érezzük magunkat.
- Azon túl tehát, hogy kerámialapok alapvető feladata a vizes felületek elfedése, ezúttal úgy válasszuk majd burkolatot, hogy az valamilyen formában hozzájáruljon ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat, mivel sokkal több időt fogunk eltölteni benne.
- Válaszhatunk megnyugtató színű meleg tónusú Elmehetünk a rusztikusabb texturáltabb minták irányába. Gondolkodhatunk sötétebb karakteresebb színekben is, a lényeg, hogy a fürdőszoba felújítás során megnyugtató környezetet alakítsunk ki egy hosszabb fürdőzéshez vagy szaunázáshoz. Szánjunk időt a burkolólapok böngészésére a teljesebb élmény kedvéért.
Reméljük sikerült néhány támpontot adni a fürdőszoba felújítás megtervezéséhez, aminek eredményeképp nemcsak maga a helyiség fog majd újjászületni, de a lakás által nyújtott élmény is teljesebb lesz.