Ajtók, ablakkeretek festése
Amikor az ajtók, ablakkeret festése szóba kerül, rendszerint fehér vagy csontszínű festékre gondolunk. Pedig a lakásban található nyílászárók színe megadja otthonunk alaphangulatát.
Elég, ha a görög tengerpartok kékre festett kereteire gondolunk. Ha ilyen kékre festjük a kereteket, szinte a tenger mellett érezhetjük magunkat.
A festés lépései
Az első lépés az ajtók és ablakok festése során a felület előkészítése. Először le kell vennünk a kilincseket és a pántokat. A legszebb akkor lesz az ajtó, ha eltávolítjuk a régi festéket, ami nem a munka kellemes része. Legegyszerűbben hőlégfúvó segítségével tehetjük meg. A forró levegő fellazítja a régi festékréteget, amit aztán egy spaklival lekaparhatunk.
Ha ezzel végeztünk, ellenőrizni kell, szükség van-e javításokra, mélyedések, lyukak feltöltésére. Ehhez sokféle fa gitt kapható a barkácsáruházakban. Ezután következik a csiszolás, ami porral jár. A munka végeztével a nyílászáró felületét alaposan meg kell tisztítani a portól.
Az ablakkeretek festésekor érdemes könnyen eltávolítható maszkoló szalaggal körbe ragasztani, azaz kimaszkolni az üveget, illetve a széleket az ajtófélfa és a fal találkozásánál.
A még soha nem festett, tehát kezeletlen ajtók és ablakkertek előkészítéséhez a mesterek műgyanta bevonat felhordását vagy vízbázisú átlátszó lakk használatát ajánlják. Ha az előkészítés megtörtént, csiszoljuk le felületet finom csiszolópapírral (180-240-es szemcseméret). Majd ismét távolítsuk el a port egy nedves ronggyal.
Kezeletlen felületekre ahhoz, hogy a fedőfesték tökéletes legyen, alapozófestéket érdemes használni. A munkát a sarkoknál kell kezdeni, és 2-3 ecsetvonásnyi sávokban balról jobbra, az ajtó teljes magasságában haladni.
A felület ellenállóképességét az utolsó lépésben felvitt viasz, lakk vagy olaj adja. Ha szeretnénk megőrizni a fa eredeti szépségét, lazúrfestékkel kell dolgoznunk. A lazúrozáshoz puha, rövid sörtéjű ecsetre lesz szükség, az ecsetet nem szabad túlságosan belemártani a lazúrba, mivel akkor a fa felülete – ott, ahol először érintkezik vele – túl sok lazúrt fog beszívni, és foltos lesz a végeredmény.
Mire lesz szükségünk?
Ha be tudunk szerezni csiszológépet, sokkal gyorsabban tudunk haladni, azonban a gépi csiszoláshoz érteni kell, nehogy egyenetlenül nyomjuk a gépet és ettől egyenetlenné váljon a felület. Ha nem géppel dolgozunk, szükség lesz 180-as és 280-as szemcsenagyságú csiszolópapírra is. Fagittre vagy fatapaszra, spaklira, ecsetre, maszkolószalagra, alapozó festékre és fedőfestékre. A festék kiválasztása fontos, mert nem csak a nedvesség és a penész ellen nyújt védelmet, hanem a rovarok, lárvák és szúfélék ellen is.
Olyan sokféle festék és lakk kapható a szakáruházakban, hogy nehéz lenne őket felsorolni. Léteznek vízbázisú és lakkbenzinnel higítható festékek, kétkomponensű poliuretán festék, ami vízbázisú és lakkbenzinnel hígítva használható. Ez a festéktípus keményebb és ellenállóbb, mint a többi.
Ma már olyan jó minőségű zománcfestékeket lehet kapni, amely alapozó és festék is egyben Lakkozni azért érdemes a már lefestett kereteket, mert ez az átlátszó bevonat szigeteli a faanyagot, megvédi a nedvességtől és UV-sugárzástól, valamint könnyen tisztítható.