Árnyékolók a tetőablakokra
Az idei nyáron is volt részünk jó néhány igazi kánikulai napban. A nyári forróság különösen izzasztó a tetőterekben, a folyamatos klíma-használatot pedig a rezsiszámlánk bánja. Sokat javíthatunk a helyzeten, ha a klímaberendezés használata mellett – kevésbé meleg napokon akár helyette is – korszerű és hatékony külső árnyékolókat szerelünk fel.
Az energiaárak drasztikus megemelkedése miatt is egyre fontosabb szempont a tetőtéri ablakárnyékolás megválasztásakor, hogy mennyi energiát tudunk vele megtakarítani. A megfelelő árnyékoló kiválasztásával többféle módon is takarékoskodhatunk az energiával.
A szigetelőrendszer részeként alkalmazva az árnyékolóval csökkenthetjük a szoba hőveszteségét, de emellett hőnyereséget is elérhetünk, ha ki tudjuk használni a tetőtér adottságait a fűtési szezonban. A levegő ugyanis nagyon jó hőszigetelő, elég, ha a lyukacsos szerkezetű téglákban megrekedt levegő jó hőszigetelő képességére gondolunk. Hasonló, bár kevésbé hatékony hatást tud biztosítani a tetőtéri ablaküveg és a roló között megrekedt levegő is. A tetőtéri ablakok két üvegrétege közé zárt levegő önmagában is szigetelő hatású, amit tovább erősíthetünk az árnyékoló roló használatával.
A tetőtéri ablakokat meredekebb irányban éri a napsugárzás, mint a függőleges irányban beépített nyílászárókat, ezért sokkal kitettebbek ezek a helyiségek a napsugárzásnak. Az árnyékolatlan üvegen áthatoló napfény melegítő hatását azonban ki is használhatjuk. A tetőtéri szobába szabadon beáramlik a szikrázó téli napsütés okozta meleg, és ezt a hatást kitolhatjuk, ha lehúzzuk a külső redőnyt, és így bent tartjuk a meleget a szobában.
A belső árnyékolók
Nyári hőségben a hővédő rolók használatával a napsugarak melegítő hatása nem hatol be a szoba belsejébe, hanem visszaverődik a leeresztett roló felületéről, így több fokkal is képes csökkenteni a szoba belső hőmérsékletét. A belső rolók ugyan korlátozott mértékben védenek a melegtől, de azért valamekkora védelmet nyújtani tudnak, s emellett szabályozzák a bejutó fény mennyiségét és intenzitását. Hagyományos és fényzáró típus is kapható belőlük.
Alkalmazhatunk hő- és fényvisszaverő fóliát is, amely képes visszaverni a fénysugarakat, és ezzel gátolja a felmelegedést. Fontos tulajdonsága emellett, hogy az UV-sugarakat sem engedi be a belső terekbe.
A külső árnyékolók
A belső árnyékolóknál hatékonyabbak a külső felületekre szerelt árnyékolók, mivel ezek azt tudják megakadályozni, hogy maga az ablakszerkezet felmelegedjen. A külső hővédő rolók már azelőtt visszaverik a napsugarakat, mielőtt azok a tetőtéri ablak üvegén keresztül bejutnának a lakótérbe, maga az üveg sem melegszik fel. A külső hővédő rolók beengedik a fényt, többnyire üvegszálas hálóból készülnek, így képesek ellenállni a téli fagy, a csapadék és a tűző napsütés hatásának is.
Az elektromos napellenzők
Az elektromos működtetésű napellenzőt szintén az ablak külső felületére szerelik fel, hatását tekintve hasonló a külső hővédő rolóhoz. Egyszerűen működtethető, a felszerelést követően távirányítóval szabályozható, s bármilyen pozícióban megállítható. Az elektromos napellenzőt működtethetjük napenergiával vagy elektromos árammal is.
A külső redőnyök
Külső redőnnyel megteremthetjük a szeparáltság és a nyugalom érzését, a redőny leengedése után akár teljes sötétséget is elérhetünk. A redőny hővédő, és kialakításának köszönhetően képes kiszűrni a külső zajokat is. A redőny belső oldalát többnyire hőátbocsátást gátló anyaggal bevont alumínium lamellákkal látják el.
A külső redőnyök egyik altípusa a redőny-zsaluzia. Ennél a fajtánál a redőny lamellái elfordíthatók, így a beáramló fény mennyiségét tetszőlegesen szabályozni tudjuk.