Az esővízgyűjtés lehetőségei
A 2022-es aszályos, forró nyár miatt egyre többen gondolkodnak azon, hogy legalább a lehulló kevés csapadékot felfogják és tárolják. Esővizet lehet egyszerű hordókban, de föld alá épített tárolókban is gyűjteni. Pénztárcánktól függ, hogy melyik megoldást választjuk.
A jövőben egyre szélsőségesebb időjárásra kell számítanunk. Ha esik, akkor egyszerre zúdul le nagyobb mennyiség, utána pedig aszályos időszak következhet. Egyre gyakrabban fordulhat elő vízhiány, ami akár a folyóvízellátást is akadályozhatja. Egyre több háztartásban adódik a kérdés: hogyan lehet vizet tartalékolni?
Föld fölötti rendszerek
Ezek a rendszerek ma már többféle űrtartalommal, barkács áruházakban is kaphatók. Olyanok is, amelyeknek külön kis csapja van, hogy ne vödörrel kelljen kimerni a tartályból a vizet.
Ahhoz hogy a víz ne csak beleessen, hanem a háztetőről lecsorgó esővizet is felfogja, bele kell vezetni az esővízcsatornát a tartályba. Ehhez vagy leszereljük az utolsó elemet, vagy még jobb, ha felszerelünk a csatornára egy, a barkácsboltokban kapható elemdarabot, amely tölcsérként továbbítja a hordóba a vizet. Egy ilyen elem 3-10 ezer forintos áron kapható.
Egy intenzív eső alkalmával egy 200 literes hordó nagyjából 10-20 perc alatt megtelik, s a többi víz ilyenkor egyszerűen kárba vész. Az egyszerűbb, 260 literes tartályok 12 ezer forinttól indulnak, az ezer literesek, melyek lassabban telnek meg, már százezres nagyságrendűek.
A műanyag hordók nem túl szépek, s ha nem szeretnénk műanyaghordót a kertünkbe, akkor formatervezetteket is kaphatunk az erre szakosodott webáruházakban.
Esővízgyűjtő tartályok is elérhetők, ezek a hordóknál erősebb, tartós, időjárásálló műanyagból készülnek. Erős talpazattal és merevítőkel rendelkeznek, tartozékuk általában egy tető és egy csap is.
Arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy mivel az esővíz az ereszcsatornán keresztül is érkezik, azt rendszeresen, legalább évente egyszer tisztítani kell. De kapható – már 5 ezer forint alatt is – csatornaszűrő szett. Mivel a víz az esőcsatornából folyik az esővízgyűjtőbe, természetes, hogy annál több vizet tudunk gyűjteni, minél több víz csorog le a tetőről. Ez pedig nagyobb dőlésszögű tetők esetében lehetséges.
Föld alatti rendszerek
Föld alatti esővízgyűjtő tartály telepítését egyre több cég vállalja. Ezeket a tartályokat olyan mélyre helyezik a föld alá, hogy egész évben 18 fokon tudják tartani a vizet, így az nem poshad meg, hónapokig is tárolható. Az összegyűjtött esővizet akár a lakásba is vissza lehet vezetni, a tisztítórendszereknek köszönhetően mosásra és zuhanyzásra, de akár még fogmosásra is ajánlják. Igaz, főzésre nem, de WC-öblítésre, mosogatásra vagy hajmosásra kiválóan alkalmas, hiszen sokkal lágyabb, mint a vezetékes víz. E tulajdonságának köszönhetően védi a mosó- és mosogatógépeket a vízkövesedéstől.
A telepítés ugyanakkor komoly földmunkával jár. A földalatti tartályból, éppen úgy, mint egy ásott kútból, szivattyúval tudjuk kiemelni a vizet. Egy ilyen rendszer telepítése már milliós tétel.