Az okosotthon
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy valójában mit is jelent az okosotthon. Ez ugyanis nemcsak egy olyan lakás, amelyben távolról is be tudjuk kapcsolni a fűtést vagy fel tudjuk kapcsolni a villanyt, hanem ennél jóval több.
Az okosotthon valójában egy komplex számítógépes rendszer, amely képes arra, hogy a ház külső és belső környezetét is érzékelje, és lehetőséget ad a berendezések távoli irányítására, s így segítségével hatékonyan és tudatosan irányíthatjuk otthonunk elektromos rendszereit. Valójában egy koncepció, amivel optimalizálhatjuk az egyes berendezések működését és egyúttal kényelmesebbé tehetjük az otthonunkat.
Az okosotthonok alatt már nemcsak az okoshűtőre és az okostelefonról is elindítható mosógépre kell gondolni, hanem egy olyan érzékelőre, amellyel távolról a ház vagy lakás elektromos berendezéseit irányítani tudjuk. Sőt, a rendszerhez kapcsolt szenzorok képesek önállóan is „döntéseket hozni”, érzékelni egy-egy helység hőmérsékletét és fényviszonyait, s ezekhez mérten tudják optimalizálni például a lámpák fényerejét.
Mivel vannak olyan készülékek, amelyeket a falon kívülre lehet telepíteni, ezek képesek az időjárás érzékelésére is, és a szenzorok össze tudják hangolni a kinti és a benti hőmérsékletet.
Kényelmes
Ez a leginkább látványos funkciója az okosotthon rendszereknek, mivel a telefonunk segítségével a saját igényeinknek megfelelően tudjuk alakítani az otthoni körülményeket, még akkor is, ha éppen nem tartózkodunk otthon. Be tudjuk állítani távolról a lakás hőmérsékletét, így kellemes melegbe érkezünk haza, de ha nem tartózkodunk otthon, takarékoskodni tudunk az energiával.
Nem is kell távolról irányítanunk például a lakásban elhelyezett páratartalom-szabályozót, mivel ha már megfelelő a páratartalom, a rendszer önmagától kikapcsol. A robotporszívó kitakarít, amig nem tartózkodunk otthon. El tudjuk indítani a szárítógépet, így a program végét arra az időpontra időzíthetjük, amikor hazaérkezünk, és így gyűrődésmentesen tudjuk kivenni a ruhákat a gépből.
Takarékos
Az okosotthon alacsonyabb rezsiköltséget eredményezhet, mivel a rendelkezésünkre álló erőforrásokat, az energiafogyasztást optimalizálja, így mindig csak annyi fényt és hőt fogunk felhasználni, ami éppen elegendő. Télen jelentős mértékben tudjuk mérsékelni a fűtési költségeket, ha a napsütéses órákban a nap energiáját használjuk a helyiségek temperálására.
Fontos takarékossági funkció, hogy a redőnyöket, azok mozgását is automatizálni lehet, illetve bekapcsolható az időzítési funkció is. Ennek segítségével reggelente a vezérlés automatikusan felhúzza a redőnyöket, este pedig leengedi őket. Ennek azért van jelentősége, mivel segítségével elkerülhető az üvegfelületeken, illetve a nyílászárókon keresztül történő hőveszteség, és kevesebb energiára lesz szükség ahhoz, hogy kellemes hőmérsékletet teremtsünk a lakásban. A redőnyök és más árnyékolók hőszigetelő hatása egyébként a nyári kánikulában is működik. Így elkerülhető a helyiségek túlzott felmelegedése, de ugyanakkor a klíma egész napos használata is.
Biztonságos
Általában a hétközpapokban szerencsére kevésbé fontos funkció, ugyanakkor veszély esetén nagy jelentősége lehet, hogy a szenzorok képesek hamarabb érzékelni a veszélyt, mint mi magunk, legyen szó akár rövidzárlat okozta tűzről, a levegő szénmonoxid-tartalmáról vagy csőtörésről.
A biztonsági funkciók körébe tartozik, amiről biztosítási szakemberek, kárrendezők a nyári nyaralási szezon előtt rendre felhívják a figyelmet. Tapasztalataik szerint, ha nyaralni megyünk, és egy-két hétig, vagy akár még hosszabb ideig nem tartózkodunk otthon, érdemes figyelni arra, hogy legyen látható „mozgás” az otthonunkban. Ne tűnjön fel a külső szemlélőnek, hogy napokig vagy akár hetekig senki sincsen otthon. A kárrendezők beszámolói alapján az ingatlanbetörések többségét az elkövetők előzetes „helyszíni szemléje” előzi meg, így ha látják, hogy van mozgás az épületben, pl. este ég a lámpa, reggel felhúzzák a redőnyöket, elállnak a tervüktől, és könnyebb prédát keresnek.