Belső hőszigetelés – nemcsak a hideg ellen jó
Ma már minden építkező tisztában van a szigetelés fontosságával és azzal is, hogy a hőszigetelés akkor látja el legjobban a feladatát, ha az az épület homlokzatára kerül. Előfordulhat azonban, hogy lakásunk egy olyan házban van, ahol valamilyen ok miatt kivitelezhetetlen a ház külső burkolatának megváltoztatása.
Például abban az esetben, ha a szigetelést csak a többi lakóval összefogva lehetne megoldani, mivel szükség van a ház teljes külső hőszigetelésére, erre azonban nem minden lakó tud vagy hajlandó pénzt költeni. Ilyenkor egyedül a belső hőszigetelés jöhet szóba.
A legfőbb gond a pára
A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy az utólagos belső hőszigetelés kényszermegoldás, nagyon sok problémát képes okozni, ha nincs gondosan megtervezve és kivitelezve. Ezért nagyon fontos, hogy ezt a munkát szakemberek végezzék, és megfelelő anyagokat használjanak fel.
A falszerkezet belső oldalát úgy tanácsos hőszigetelni, ha a lakótér felőli oldalra, a szigetelés fölé párazáró réteget ragasztanak fel, mivel ezzel megakadályozható a lakásban rendre keletkező pára beszivárgása az épület külső falszerkezetébe. Ebben az esetben a helyiség páratartalma jelentősen megnő, ami pedig más károkat okozhat. Ahhoz, hogy a lakásban a megnövekedett páratartalom miatti lecsapódás elkerülhető legyen, ismerni kell a külső falszerkezet sajátosságait és azt, hogy hogyan fűtik, szellőztetik, illetve szigetelték az épületet. Az adatok ismeretében többféle módon lehet megtervezni és kivitelezni a belső oldali szigetelést.
A belső szigetelés
A belső tér felőli hőszigetelés egyik módja, hogy a fal síkjával párhuzamosan fém vázszerkezetet építenek fel. A fémszerkezet mögé hangszigetelő anyagot helyeznek, a vázszerkezet közé pedig pontosan egymás mellé illesztik a minimum 50 mm vastag üveggyapot táblákat.
A belső hőszigeteléshez páratechnikai okok miatt inkább szálas szigetelőanyagokat használnak. (Például kőzetgyapotot, üveggyapotot, esetleg gipszkartonnal vagy parafával kombinálva.) Beltéri szigetelésre ma már többféle ásványi hőszigetelő lap kapható. Az ásványőrleményből készülő, tömör, ugyanakkor kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező termékek páraáteresztő képessége jó, emellett impregnáltak, így teljesen víztaszítók. E tulajdonságaik révén párazáró réteg nélkül is alkalmasak a beltéri szigetelés párásodási problémáinak megelőzésére.
A belső szigetelés előnyei
Nem kell állványozni és kevesebb hőszigetelő anyagra van szükség, illetve nem szükséges egyszerre elvégezni a munkát, mint a külső szigetelés esetében. A szigetelés helyiségenként külön-külön is elvégezhető, így a költség szétteríthető a családi költségvetésben.
Legfontosabb előnyei közé tartozik, hogy nem kell megváltoztatni a homlokzat külső megjelenését. Gondoljunk arra, hogy egy régi, külső díszítésekkel gazdagon ellátott bérháznál ez milyen fontos lehet. Tény az is, hogy a belső szigetelés után a helyiség gyorsan felfűthető és kellemes hőérzetet biztosít.
A belső szigetelés hátrányai
E sok előny mellett azonban beszélni kell a hátrányokról is, melyek azért jelentősek lehetnek. Csökken a helyiség mérete, mivel a szigetelés a falakon belül történik. Ez különösen problémás lehet kisméretű szobák esetén. Ha az utólagos, belső hőszigetelés nem megfelelően van telepítve, akkor a falakon kicsapódhat a nedvesség, ami penészképződést okozhat. A hőmérséklet-különbségek miatt hőhidak alakulnak ki azokon a falfelületeken, amelyek hőáteresztő képessége eltér a szomszédos felületekétől.
Az ablakok és ajtók körül légáramlási gondok jelentkezhetnek, ami a hőveszteség növekedéséhez vezethet. A falban futó vízvezetékek a hőszigetelés mögé kerülnek. Ez a tartósan fagypont alatti hőmérsékletnél a vezetékek elfagyásának veszélyével fenyegethet.
Felhasználható anyagok
A szakemberek által leggyakrabban ajánlott anyag a zárt cellás (XPS) lap, ami 98%-ban levegőből és 2%-ban kőolajszármazékokból áll. Nehezen éghető, korhadásmentes műgyanta. Egy 6 mm-es vastagságú XPS tábla hőszigetelő értéke 12 cm-es téglafalénak felel meg. Ettől vastagabb, 2-3 cm-es lapok nem feltétlenül előnyösek, mert használatuk során túlságosan lehűl a külső fal, és károsodhat a falszerkezet.
A megfelelő rendszer kialakításához szükség van még penészgátló adalékkal kevert XPS lap ragasztóra és üvegszövet tapétára. Mennyezetre és ferde falazatra erősebb ragasztó ajánlott. Kiváló porózus szerkezetű beltéri hőszigetelő rendszerek még az IsoPLAAT és az IsoTEX rendszerek.