Beltéri festés télen – Mire érdemes figyelni?
Számtalan fórumon olvashatunk arról, hogy bármikor belevághatunk otthonunk festésébe – akár télen is. Noha ez önmagában igaz, mielőtt a festékboltba rohanunk, nem árt mérlegelnünk néhány tényezőt.
Profi vs. „csináld magad”
Amennyiben egy előre eltervezett munkálatról és nem csupán egy fal vagy egy kisebb szoba festéséről van szó, bízzuk inkább profi falfestőre a feladatot. Már csak azért is, mert a téli hónapokban könnyebben találunk szabad szakembert. De feltétlenül kérjünk tőle referenciát, és győződjünk meg arról, hogy szépen, megbízhatóan dolgozik. Ha azonban mégis magunk látnánk neki a feladatnak, akkor kérjünk tanácsot egy szaküzletben, és nézzünk körül a neten olyan szobafestők weboldalán, akik egyértelműen, a fázisokat bemutatva vezetnek minket végig a folyamaton. És ne feledjük: a gyors megoldások és a feltűnően olcsó festékek általában siralmas végeredményt hoznak.
Ahogy azt sem árt észben tartani, hogy bár néhány „csináld magad videó” alapján könnyűnek tűnhet egy hengerrel simogatni a falakat, még nem biztos, hogy elsőre tökéletes lesz a végeredmény. Ha életünkben először szeretnénk nekilátni a falak átfestésének, lehetőleg csak egy kisebb felületen próbálkozzunk, és olyan falszakaszon, ami problémamentes, tehát nem kell glettelni, javítani.
A téli falfestés sajátosságai
Télen különösen érdemes ügyelni arra, hogy kihűlt falra nem szabad felvinni a festéket! Csak azután kezdődhet a munka, ha a helyiségeket felfűtöttük, és egyenletes a szoba hőmérséklete. A sokak által ajánlott hősugárzós megoldástól azonban óva intenénk mindenkit, mert a keletkezett pára csak hátráltatja a festék száradását. Vegyük figyelembe, hogy télen lassabban haladnak a munkálatok, és kalkuláljuk bele, hogy a fűtésszámla is megugrik majd.
Ügyeljünk a gyakori szellőztetésre, a szobák egyenletes melegen tartására és a precíz előkészítésre. Télen még fontosabb, hogy gyorsan száradó festéket válasszunk, ami akár egy rétegben is tökéletes fedést biztosít. Fontos ugyanis, hogy a mélyebb rétegek is megfelelően tudjanak szellőzni, ezzel elkerülhető a gombásodás megjelenése. A festékeken megjelölt száradási időt pedig a biztonság kedvéért duplázzuk meg.
Ne legyünk türelmetlenek, és ne akarjuk a frissen festett falak elé gyorsan visszatolni a bútorokat, mert az a penészedés melegágya lehet. Minden alkalommal várjuk meg a teljes száradást, és csak azt követően, a faltól 10-15 cm-es távolságot hagyva tegyük a helyükre a szekrényeket és a többi elemet.
A megmaradt anyagokat fénytől védett, hűvös helyen, de 5 Celsius-fok felett tároljuk, különben tönkremegy a kötőanyag, és a felvitel után a festék porladni fog.
Időzíteni tudni kell
A szakemberek véleménye az, hogy nagyobb volumenű munkálatokkal – például egy új ház teljes kifestésével – érdemes megvárni a melegebb hónapokat, mert költséghatékonyabban dolgozhatunk. Amennyiben viszont csak tisztasági festésről van szó, vagy csupán egy-egy fal vagy egy kisebb helyiség átszínezéséről, akkor a megfelelő körültekintés mellett télen is biztonsággal nekiállhatunk.