Biztos alapok – A leggyakoribb alapozási hibák
Összegyűjtöttük azokat a nagy bosszúságot és nemritkán tetemes kárt okozó hibákat alapozási hibákat, amelyek egy családi ház esetében legtöbbször előfordulhatnak. Ha nem vagyunk kellőképpen résen, amikor a sok papírmunka után végre elkezdődhet az építkezés, már az első munkálatok hosszú távon megalapozhatják a problémáinkat.
Ássunk mélyre!
Az alapozás tervezése statikai feladat, fajtáját az épület terhei, a talajviszonyok, a talajvíz mértéke, a teherhordó talaj mélysége, az alapozásra fordítandó anyagköltségek és munkadíjak határozzák meg. Ahhoz, hogy stabil, biztos alapokon álló házat építsünk, amely majd elbírja a ház állandó súlyát – azaz az épület szerkezetének súlyát, illetve a normális igénybevételből adódó terhelést –, mélyre kell ásnunk. Mivel a ház terhét az alap veszi fel és továbbítja a talajnak, alapvető szabály, hogy a földmunka mélysége (amennyiben nem lesz pinceszint) legalább 80 cm mélyen legyen.
A leggyakoribb hibák alapozáskor:
• Ha nem a megfelelő szakemberekkel, tervezővel és kivitelezővel dolgozunk, sajnos a későbbiekben komoly problémákkal állhatunk szemben.
• Az egyik leggyakoribb hiba, amikor az alap nem a terv szerint kerül kitűzésre, azaz rossz helyre kerül.
• A leggyakoribb hiányosság a talajvizsgálati jelentés hiánya. Ha a talaj túl laza szerkezetű, vagy növényi réteg van az alapozás alatt, akkor az süllyedést, repedezést okozhat. (Érdemes pénzt szánni egy talajmechanikai szakvéleményre, mert drágább kijavítani a hibát, mint megelőzni azt.)
• Az alapozási mélység nem megfelelő. Ha a mélység nem éri el a fagyhatárt, akkor a teherbírás jóval alacsonyabb lesz a kelleténél, és a fagyok is meg tudják mozgatni a házat.
• A föld visszatöltésekor is keletkezhetnek hibák. Ilyenkor általában nem rétegesen tömörítenek, hanem egyszerre, nagy mennyiségben töltik vissza a földet. Ez a nagy mennyiségű lezúduló föld a vezetékekben is kárt tud okozni.
• Lejtős telken az alapozást lépcsőzéssel kell elkészíteni. Ha az alap síkja csak ferdén követi a lejtést, akkor a ház később meg is csúszhat.
• A ház alapjának kiásását mindenképp szakemberekkel ellenőriztessük. Műszaki ellenőrrel és a tervezővel is kontrolláltassuk a munkát.
Jobb később
Az alapozásból fakadó problémák megjelennek az épület homlokzatán, még akkor is, ha hőszigetelő réteg van rajta. Mivel süllyedéskor minden elmozdul, nemcsak a téglák, hanem a szigetelőlemezek is megrepednek. A kialakult probléma utólag is orvosolható, de rengeteg pénzbe kerül. Emiatt is érdemes az első pillanattól nagyon körültekintően eljárni, és odafigyelni a megfelelő minőségre.