Burkolás hideg időben? Nem lehetetlen, ezekre figyeljünk!
Az építőipar télen sem áll le, azonban télen burkolni kihívás; főleg kültéren. Beltéren – mivel fűtött helyiségeben kell dolgozni – sokféle felújítási munkát el lehet végezni – például lehet burkolni is – azonban a szellőztetésre és a száradási időre különösen figyelni kell. A technológiai szünetek ideje megnőhet, mivel télen a levegő magasabb páratartalma miatt sajnos lassabban a száradnak az anyagok, kitolódik a munka végének és a terület átadásnak ideje is; legyünk tehát türelmesek, ha a télivíz idején burkolási munkálatokba fogunk.
5 fok alatt nem érdemes próbálkozni a kültéri burkolással
5 fok alatt kültéren nem lehet burkolni. Ennek oka, hogy hiába van nulla fok felett a hőmérséklet nappal, éjszaka könnyen beeshet akár nulla fok alá is. Ez estben pedig megfagy a ragasztó, mielőtt teljesen megszilárdult volna és feljön a burkolat. A kültéri burkolat készítésénél figyelembe kell venni, hogy – a beltérihez képest – sokkal komolyabb hőingadozásnak van kitéve.
Egy fekete gránitlap nyáron akár 60-70 fokosra is felmelegedhet, miközben télen -25 fok is lehet; ez közel 100 fokos különbség.
Komoly problémát tud okozni, ha télen a víz befolyik burkolólap alá ott megfagy és felfeszíti azt. A kültéri burkolatokat csak kiváló minőségű flexibilis ragasztóval szabad lerakni, ami nem tartozik a kimondottan olcsó anyagok közé. Az időjárásnak komoly hatása van a burkoló munka sebességére, főleg a száradási idők miatt. Kellemesen meleg napos időben jól lehet haladni, míg hidegebb időben minden lelassul.
Mi lehet tenni?
Nos a vélemények megoszlanak. Ha mindenképp 5 fok alatt szeretnénk burkolni kültéren, akkor előtte mindenképp konzultáljunk egy profi burkolóval. Lehet sátrat építeni például a munkaterület fölé, amit fel kell fűteni és melegen kell tartani – éjjel-nappal; megéri? Sok esetben nem éri meg kapkodni a kültéri burkolással, hiszen a telek az utóbbi időben nagyon enyhék voltak és viszonylag hamar véget is értek. Március-április környékén pedig, amikor a hőmérséklet éjszaka sem esik 10 fok alá, már gond nélkül lehet kültéren is burkolni.
Burkolás tippek kültéri burkolatok készítéséhez
Érdemes odafigyelni néhány apróságra abban az esetben ha kültéri burkolatot készítünk. Ha ezeket betartjuk fényévekkel jobb esélyünk arra, hogy a kültéri burkoltunk nem csak tetszetős, de időtálló is lesz.
- Ügyeljünk a betonaljzat minőségére
Nem lehetnek repedések a betonon, ha mégis vannak, akkor ezeket előtte be kell javítani. Ha ezt elmulasztjuk akkor könnyen lehet, hogy a burkolólapok is el fognak idővel repedni. Ügyeljünk rá, hogy a betonaljzatnak meglegyen az 1.5-2%-os lejtése, hogy ne álljon meg rajta a víz. Ügyeljünk arra is, hogy az aljzatunk megfelelően be legyen vasalva; ez amiatt fontos, hogy ne tudjon mozogni.
- Más burkolási technológiát igényel a kültéri burkolás
A terasz burkolásának technikája eltér a lakás belső tereinek, például WC vagy fürdőszoba burkolásától. A ragasztót ugyanis nem úgy kell felhordani, mint beltéren; míg beltéren fogazott simítót kell használni, addig kültéren teljesen sima, üregmentes és homogén felületet kell létrehozni és ebbe kell belehelyezni a padlólapokat. A járólapok alatt nem lehetnek üregek, nem kerülhet alá víz.
- Ne spóroljunk a csemperagasztón
Ha véletlenül beltéri csemperagasztót veszünk, akkor azzal saját magunknak okozunk csak problémát. Még véletlenül se vegyünk beltéri ragasztót egy terasz leburkolásához. A kültéri ragasztó ugyanis a beltérivel szemben rugalmas és képes lekövetni a burkolat apró mozgásait, amit a nagy hőingadozás okoz.
- Ügyeljünk rá, hogy a megfelelő fugázót válasszuk
Ha körültekintők voltunk a csemperagasztó vásárlása során, akkor legyünk körültekintők a fugázó anyag vásárlás során is! nem csak a járólap, de a fuga is ki van téve az időjárás viszontagságainak és a hőingadozásnak, ezért olyat válasszunk, ami flexibilis és vízlepergető tulajdonságokkal rendelkezik. Ha a fuga netán megreped vagy kipattogzik, akkor azt azonnal ki kell javítani, ellenkező esetben az esővíz be tud folyni a padlólapok alá. - Zárjuk le a teraszunk éleit
A burkolat széleit teljes egészségben le kell zárni a szélkénél. Az élzáráshoz használjunk fém élzáró elemeket. Műanyaggal nem érdemes próbálkozni, mivel azok közül egyik sem alkalmas kültérre.
Ez is érdekelheti: A nagyméretű burkolólapok lerakása speciális szaktudást és segédanyagokat igényel
Burkolás beltéren, hidegebb időben
Beltéren télen is lehet burkolni, a munka nem ál meg, mivel a hőmérséklet az épületen belül általában magasabb, mint 5 fok, pláne, ha még laknak is benne. Mindazonáltal érdemes szem előtt tartani, hogy az épület szerkezete kívülről közvetlenül érintkezik a levegővel és ha kint például mínusz tíz fok van, akkor az épület szerkezetei (falak, födémek stb.) hidegebbek lesznek, mint a szoba levegőjének hőmérséklete.
- Ügyeljünk tehát rá, hogy se az épület szerkezete, se a bedolgozandó anyagok, keverővíz, ne legyen 5 fok alatt.
- A csempék és padlólapok ne legyenek hidegek, ne tároljuk őket az épületen kívül, hanem vigyük be őket a lakásba, hogy fel tudjanak melegedni. A segédanyagok és ragasztók csomagolásán fel van tüntetve, hogy milyen körülmények között kell őket tárolni. Ezeket mindenképp olvassuk el.
- Ha aljzatkiegyenlítést kell végezni, akkor nem lehet megspórolni a szellőztetést, különben csak nagyon lassan köt meg az anyag és lehet, hogy a szilárdsága sem lesz megfelelő. (Ez kissé nehézkes lehet abban az esetben, ha az ablak a szoba másik végében van, hiszen nem tudunk átrepülni a frissen lerakott aljzatkiegyenlítő felett, hogy nyissuk-zárjuk az ablakot.)
- Amikor fugázásra kerül a sor elegendő időt kell hagyni a száradásra, a pára télen sokkal lassabban távozik a szerkezetből. Epoxi fugával 8 fok alatt nem lehet fugázni. Szilikonos fugázó használata esetén pedig mindenképp meg kell győződni róla, hogy a felület teljesen száraz-e.
Mindezek ellenére előfordulhat, hogy a téli burkolás alkalmával felrakott csempék nem tapadnak meg rendesen. Éppen ezért csak akkor vágjon bele télen a burkolásba ha az feltétlenül szükséges és mindenképp keressen olyan szakképzett burkolót, akinek nagy tapasztalata van a téli burkolásban