Csempefestés: Olcsó és látványos felújítási technika a fürdőszobában
A csempefestés egy low-cost, azaz „fapados” megoldás arra, hogy relatíve kevés pénzből feldobjuk a fürdőszobánkat. Amennyiben nem tetszik a falon lévő csempe színe, nem kell mást tenni, mint átfesteni! Ha tehát épp nincs kedvünk – vagy pénzünk – arra, hogy újra csempézzük a fürdőszobát, akkor első körben megpróbálkozhatunk a csempefestéssel. A csempefestésre sokan átmeneti megoldásként tekintenek, azonban egy-két évnél többet szokott kibírni. Mindent egybevetve tehát ez egy tartós megoldás! Lássuk, mire érdemes figyelni, ha belevágunk!
Hogyan kezdjünk neki?
A csempefestés sem különbözik sokban a többi festésnél, az első lépés itt is a felület megfelelő előkészítése, azaz a csempe felületének a gondos megtisztítása. Fontos, hogy a falra szerelt dolgokat – például polcok, tükör stb. – is mindenképp távolítsuk el, mielőtt festeni kezdenénk. Ha a padlót is le szeretnénk festeni, akkor figyeljünk a sorrendiségre, ne fessük őket egyszerre. Bőven elég az egyikre figyelni, kezdjünk a munkát mindig a falakkal!
A csempe felületének megtisztítása
A csempét első körben mossuk le és zsírtalanítsuk, különben nem fog rajta rendesen megtapadni a festék. Ezt követően hagyjuk a felületet megszáradni. Nem maradhat vízkő sem a csempén, ellenkező esetben fennáll a veszélye, hogy ledobja a festéket, használjunk vízkőoldót is a csempe megtisztítása során. Dörzsöljük át a falat amennyire csak tudjuk, hogy biztosan nem maradjon rajta se vízkő se zsír. Az előkészítés során ügyeljünk a fugákra is! Érdemes őket erősen átsúrolni, mert az évek során a fuga pórusai lényegesen több szennyeződést képesek magukba szívni, mint a burkolólapok fényes felülete. A súroláshoz használhatunk kefét, durva szivacsot vagy akár egy rossz fogkefét is. Ha sikerült mindent letakarítani a csempékről, akkor mossuk le az egészet tiszta vízzel és hagyjuk megszáradni. A következő lépés az alapozás lesz.
Alapozó réteg felhordása
Mielőtt festeni kezdenénk maszkoljuk körbe TESA vagy más maszkolószalaggal azokat a dolgokat, amiket nem szeretnénk lefesteni. Ideális esetben a csempe felső élénél a falat, az ajtókeretet, a szanitereket, illetve a padló élét kell lemaszkolni annak érdekénben, hogy megvédjük őket a festéktől.
Ha készen vagyunk a maszkolással, akkor végre kezdhetjük magát a festést! Első körben alapozót kell használni. Az alapozó feladata, hogy megfelelő felületet készítsen a fedőfestéknek, azaz, hogy a végleges festék minél jobban megtapadjon a csempén. Az alapozót általában hengerrel célszerű felvinni, ügyeljünk rá, hogy a fugákat is alaposan átkenjük vele. Mivel az alapozó elő körben nem valószínű, hogy teljesen homogén felületet fog adni, ezért az első réteget hagyjuk megszáradni, majd vigyünk fel egy újabb réteget. Ismételjük ezt addig, ameddig teljesen homogén felületet nem kapunk.
Az alapozó általában fehér, ezért, ha lefestjük vele a csempét máris megváltozik a fürdőszoba hangulata. Ha nem fehér csempét szeretnénk, akkor sincs gond, az alapozó felkenése már a „hálás” munkarészekhez tartozik: ilyenkor ugyanis legalább már látszik valami abból, hogy milyen lesz majd a végeredmény. A pakolás, takarítás és maszkolás unalmas és „hálátlan” munkafolyamatai után az alapozás optikailag látványos eredménnyel jár.
Fedőréteg felhordása
A piacon különféle speciális – kimondottan csempére való – festékeket lehet kapni, vannak köztük olyanok, amelyekkel egész könnyű dolgozni, de némelyik festék használata komolyabb szaktudást igényel. Efelől érdeklődjünk a boltban a vásárlás alakalmával; ne érjen váratlanul, ha egyik másik festék állaga szemcsés, ragacsos és emiatt nem könnyű eldolgozni. Az előre kikevert színek mellett a csempe festéséhez is választhatunk olyan színt, amit a boltban egyedileg kevernek ki számunkra. A szemcsésebb csempefesték hátránya, hogy nem ad egységesen homogén felületet, viszont, ha nem „mikorszkóppal” keressük a hibákat, akkor egy fél méteres távolságból ez lehet, hogy nem fog elsőre senkinek sem feltűnni. Ha szeretnénk a fugákat is megfesteni – bár sok értelme nincs, mivel az egész csempefesték sok esetben egy átmeneti megoldás – azt is meg lehet tenni. Ehhez viszont rengeteg időre van szükség: mire az összes fuga minden egyes vonalát átkenjük – ráadásul egyenesen – lemegy a nap.
Ha két rétegben alapoztunk és két rétegben festettünk, akkor ezen a ponton már negyedik napja tart a csempefestési projektünk. Érdemes tehát nem húzni tovább az időt.
A fedőfestéshez inkább vizes bázisú festéket vásároljunk, mivel az oldószeres termékeknek nem túl kellemes az „illata”; ha fürdőszobának nincs ablaka, akkor nem fog tudni hamar kiszellőzni.
Lakkréteg
Ha végeztünk a fedőfestékkel, akkor nem marad más, mint a lakkréteg felvitele. Használhatunk egy- és kétkomponensű lakkot is, de a kétkomponensűt miután összekevertük nem lehet későbbre eltenni; mindenképp fel kell használni. A lakkot is – ugyanúgy, mint az alapozót és a fedőfestéket – hengerrel érdemes felvinni, a végeredmény így lesz egyenletes és homogén. Ezzel készen is van a csempefestési projekt, már csak meg kell várni, hogy megszáradjon.
Ha a padlót is szeretnénk lefesteni, akkor nincs más dolgunk, mint az itt leírtakat megismételni.
Néhány jótanács
- Először is tervezzük meg, hogy hol fogunk majd mosakodni, ameddig csempefestési projekt tart, mivel a fürdőszoba közben használhatatlan lesz.
- A festés során legyen kéznél vizes rongy, ugyanis, ha lecsöppen az alapozó vagy a festék, netán a lakk, akkor azt rögtön fel kell törölni a padlóról; különben lehet kaparni.
- Vizes bázisú festéket használjuk, mert az oldószert nehéz kiszellőztetni.
- Télen külön kihívást jelnet, hogy az ablakot nem lehet huzamosabb ideig kinyitni; ez esetben megoldás lehet, ha a lépcsőház felé szellőztetünk, bár a szomszédok ennek nem biztos, hogy örülnek.