Csempézett zuhany szigetelése – bontás nélkül
A fürdőszoba a szigetelés szempontjából kritikus területe a lakásnak, gyakran előfordul, hogy a kád vagy a zuhanykabin körül nedvesedésre utaló foltok jelennek meg. Ma már elérhetőek olyan anyagok, amelyekkel viszonylag egyszerűen, bontás nélkül is megoldhatjuk a problémát.
Ha a meglévő burkolatra új szigetelést és új csempét teszünk, munkadíjjal együtt százezres nagyságrenddel és két-három hetes munkafolyamattal kell számolnunk. Érdemes tehát megfontolnunk, és olyan lehetőségeket keresnünk, ami lényegesen olcsóbb és akár pár nap alatt el is készülhet.
Gyors és házilagosan is megoldható a csempére kenhető vízszigetelés. Ennek azonban többféle követelménynek is meg kell felelnie. Mindenekelőtt meg kell tapadnia a csempeburkolaton, annak függőleges felületein is, és ellen kell állnia a különböző tisztítószerek hatásának. Emellett fontos, hogy az anyag áttetsző legyen, ne változtassa meg a burkolat jellegét.
Ahhoz, hogy az utólagos vízszigetelő anyaggal elérjük a kívánt hatást, szükséges, hogy ép, tiszta és stabil alappal rendelkezzünk. Ehhez a mozgó csempéket le kell szedni, majd visszaragasztani, a réseket ki kell fugázni.
A munka megkezdése előtt a kádat, a zuhanytálcát és a környező tárgyakat nem árt fóliával letakarni. A kezelendő felületet ezután tisztítsuk meg a portól és a lerakódásoktól, az alapozó és a vízszigetelő anyag ugyanis csak így fog tudni megfelelően megtapadni. A tisztításhoz használjunk erős zsíroldó szert vagy akár higítót. Az utóbbi feloldja a szennyeződéseket, amiket aztán vizes szivaccsal el tudunk távolitani. Ezt követően töröljük teljesen szárazra a felületet.
Száradás után elkezdhetjük az alapozást. Az alapozáshoz elég egy tiszta, száraz rongy, amivel fel tudjuk vinni az anyagot felületre. Ha az alapozó megszáradt, keverjük át a vízszigetelő anyagot, majd egy festőhenger segítségével vigyük fel a területre. Mindenképpen olvassuk el és kövessük a gyártói utasítást, de általában a második réteg felvitele előtt legalább nyolc órát várni kell, ez idő alatt nem érheti víz a csempét.
Ha megszáradt, vigyük fel a második réteget. Ezután néhány napot várni kell, mire a zuhanyt ismét használatba vehetjük és a csempére a megszokott igénybevétel szerint víz kerülhet.