Dryvitozás egyszerűen
A dryvit rendszer előnyeiről, hatékonyságáról és részeiről már beszámoltunk. Most nézzük meg lépésről lépésre, hogyan történik a dryvitozás folyamata, és mit érdemes róla tudni!
Készítsük elő a falat!
A homlokzati fal szerkezetének stabilitása garantálja a dryvit rendszer tartósságát. Ha a hungarocell (EPS) táblák alatt mállik a vakolatszerkezet, az sajnos hőszigetelési és esztétikai problémákhoz is vezet. Éppen ezért csak a hibák javítása és a glettelés száradása után érdemes folytatni a munkálatokat.
Fogassuk fel az indítósínt!
A dryvitozás egyik kulcsa a hőszigetelőanyag pontos illeszkedése, aminek a hiányában szigetelési problémákhoz vagy penészedéshez vezető hőhidak alakulhatnak ki. Nem érdemes tehát pusztán szemmértékre bízni, hogy a homlokzati szigetelés alsó sora tökéletesen vízszintes legyen: erre szolgál a pontosan felfogatott indítósín.
Tegyük fel a hungarocell táblákat!
A szigetelőanyag pontos illeszkedését a megfelelő ragasztás is segíti. Ehhez nemcsak a táblák szélét érdemes bekenni a ragasztóval, hanem a közepükre is helyezni 2-3 pogácsányit a ragasztóanyagból. Így még viharos szél esetén sem kell attól tartani, hogy a légáramlat belekaphat a táblák széleibe, és leszakíthatja azokat a falról.
Jöhet a dübelezés!
Miután megszáradt a ragasztó, nekiláthatunk a dübelekkel való megerősítésnek. Ez nem kötelező ugyan – vannak, akik 10 cm-es szigetelésvastagság alatt nem is tartják szükségesnek –, mégis javítja a szigetelés minőségét, és hozzájárul a hosszú távú eredményhez. Arról nem is beszélve, hogy legalább 15 cm-es vastagságban érdemes gondolkodni, nehogy valamilyen ritka, olykor mégis előforduló időjárási körülmény kárt tegyen a szigetelésben.
Legyen egyenletes a felület!
A dübelekkel megerősített hungarocell tábláknak lehetnek kiálló széleik, amiket le kell csiszolni, az esetleg megmaradt hézagokat pedig purhabbal kitölteni, majd a purhab kiálló részeit is lecsiszolni. Fontos, hogy a dübelek feje ne álljon ki a fal síkjából.
Rakjuk fel a dryvit hálót!
Az üvegszövetháló felhelyezése segít akár évtizedeken át egyben tartani a hungarocell lapokat, ráadásul a sérülésektől is védi a homlokzatot. Csiszolás után simítóval hordjuk fel a ragasztót, amire aztán felfektetjük az üvegszövet hálót. A hálók széleinél 10 cm-es átfedés ajánlott a tökéletes biztonságért.
Végül az alapozó és a fedővakolat
A ragasztó száradása után kerülhet a falra az alapozó, melynek szintén meg kell száradnia a színező vakolat előtt, amit érdemes megszakítás nélkül megoldani a foltosodás elkerüléséért. Jó, ha 5 Celsius-fok alatti és 25 Celsius-fok feletti hőmérsékletnél inkább elhalasztjuk ezt a lépést – csakúgy, mint viharos szélben vagy esőben is.