Dryvitozás: mit jelent és miért hasznos a dryvit rendszer?
A „dryvitozásként” meghonosodott kifejezés nem csupán egy homlokzati hőszigetelési rendszert jelent, hanem mára gyakorlatilag összemosódott magának a homlokzati hőszigetelésnek a fogalmával.
Miért fontos a korszerű homlokzati hőszigetelés?
Nemcsak energetikai szempontból és a komfortérzet biztosítása miatt lényeges, hanem azért is, mert a jól kivitelezett szigetelés kulcsszerepet játszik a penészedés és a gombásodás megelőzésében. Éppen ezért a megfelelő homlokzati hőszigetelés megtervezése és kivitelezése az építkezési és felújítási folyamatok egyik legfontosabb lépése.
Miből áll a dryvit rendszer?
A dryvitozás nem más, mint az úgynevezett dryvit rendszer kiépítése. Szükség van hozzá polisztirolhab vagy hungarocell, esetleg nikecell néven is ismert EPS polisztirollapokra. Az EPS az expandált polisztirol rövidítése, és azért alkalmas erre a célra, mert a celláiba zárt levegő révén remek hőszigetelő anyag. Grafit adalékanyaggal is kapható, de érdemes tudni, hogy valójában a „grafitszigetelés” is polisztirol alapú szigetelést jelent.
Dryvitozásnál porállagú ragasztóval rögzítjük az indítósínekre helyezett szigetelő lemezeket – vagyis a polisztirollapokat –, és ágyazzuk be az üvegszövet hálót, amit „dryvit hálóként” is szokás említeni. A jó minőségű dryvit háló nedvességre nem foszlik, és jól lehet vele dolgozni.
A mechanikai rögzítés dübelekkel történik, amelyeknek a minősége ugyancsak meghatározza a szigetelés hatékonyságát. A hőhídmentes dübelek lehetővé teszik a penészedés leggyakoribb okának, a hőhidak képződésének megelőzését.
Az alapozók és a nemes vakolatok is a dryvit rendszer részét képezik. Sok kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat, ha a vakolattal megegyező színű alapozót választunk, illetve a nemesvakolatunk alapozója ugyanattól a gyártótól származik, mint a színvakolatunk. Az „egy márka, egy rendszer” szemlélet garantálja a felhasznált anyagok kompatibilitását – mind az összetevők, mind pedig az árnyalatok szintjén. A különböző gyártótól származó anyagok felhasználásának esetén még a gyártói garanciától is eleshetünk.
A dryvit rendszer előnyei
Egyszeri befektetéssel megoldható, hogy akár felére csökkenjen a téli fűtésre felhasznált energia, ráadásul a kánikulai napokon sem kell olyan sokáig vagy éppen olyan nagy energiafelhasználással működtetni a légkondicionáló berendezést. Amellett, hogy ez fontos anyagi és kényelmi szempontot jelent, még az ingatlan értéke is növekszik, hiszen a megfelelően hőszigetelt házakat és lakásokat drágábban lehet eladni.