Egyre népszerűbb a cserepes lemez
Egyre népszerűbb Magyarországon is a cserepes lemez, sőt, ma már ez az egyik legelterjedtebb tetőfedő megoldás a lakóingatlanok esetében. Ha körül nézünk, cserepes lemezt láthatunk a családi házak, társasházak, garázsok, melléképületek, szaletlik tetején is, de sokan ezzel oldják meg a terasztetők és előtetők fedését is.
A cserepes lemez nevét a jellegzetes, hullámos formájáról kapta. Különböző színekben kapható, így könnyen illeszthető az épület színéhez, stílusához.
A cserepes lemez horganyzott acéllemezből készül. Az eljárás során az acéllemezt olyan savba mártják, amely cinket tartalmaz, és a cink az elektromos áram hatására rátapad az acélra. Ez az eljárás a galvanizálás. A folyamat lezárásaként a felületet festik, ami megvédi az anyagot a korróziótól. Általánosságban elmondható, hogy minél vastagabb a lemez, annál ellenállóbb, illetve tartósabb lesz az anyag.
A cserepes lemez előnyei
A cserepes lemez egyik legnagyobb előnye a tartóssága és az időjárási hatásokkal szembeni ellenálló képessége. Ellenáll az esőnek, szélviharnak, havazásnak, tűznek, penésznek és a rovaroknak. Mivel tűzálló anyagból készül, védelmet nyújt az épület és a bentlakók számára. Sokféle méretben, változatos forma- és színvariációban elérhető, így sokféle stílushoz és építészeti megjelenéshez alkalmazható.
A lemezek általában könnyűek, ami egyszerűsíti a telepítést és csökkenti az elkészítésre fordított időt, és nem utolsósorban a munkaerőköltséget is. Az egyszerű telepítés jelentős előny lehet, különösen, ha nagyobb tetőfelületeket fedünk le. A lemezek egyszerűen tisztíthatók és könnyű a karbantartásuk.
A cserepes lemez hátrányai
A cserepes lemezek jobban vezetik a hangot, mint a cseréptetők vagy a bitumenes zsindelyek, így erősebben hallatszik rajtuk keresztül az eső kopogása és más külső zaj is.
Mivel a cserepes lemezek jobb hővezetők, mint a többi tetőfedő anyag, könnyeben átmelegszik a lakás. Bár ezt a hátrányát alapos szigeteléssel kivédhetjük.
A lemezek középhőmérsékleti rugalmassága korlátozott. Extrém hőmérsékletváltozások esetén a lemezek kis mértékben kitágulhatnak vagy összehúzódhatnak, ami feszültséget és repedéseket okozhat. A folyamatosan magas páratartalom vagy a levegő magas sótartalma sem tesz jót neki, bár ez utóbbi Magyarországon nem, csupán a tengerek mellett okozhat problémát.
Mennyibe kerül?
A legolcsóbb lemez 2400 Ft/m2 áron már kapható, de ezt a szakemberek csak melléképületek fedésére ajánlják. A 3000, 4500 forintos négyzetméter-árú lemezek már lakóházakra is megfelelőek, sőt, kaphatók ennél drágább, 7800 forintos négyzetméter-árú lemezek is. Az utóbbi minősége, vastagsága, esztétikai igényessége, s ennek megfelelően az ára is vetekszik a minőségi kerámia- vagy betoncserepekével. Az ár függ a festékréteg vastagságától és minőségétől is, minél vastagabb a festékréteg, annál drágább a lemez.