Energetikai tanúsítvány
Az Európai Unió hosszú távú energiapolitikájának egyik sarokpontja, hogy növelje az épületek energiahatékonyságát és támogassa a megújuló energiaforrások használatát. Ezért vezették be a tagállamok az új lakások építése, a régiek felújítása, az ingatlanok eladása, illetve bérbeadása során kötelezően elkészítendő energetikai tanúsítványt.
Az energetikai tanúsítványt az 500 négyzetméter feletti közhasznú, állami, önkormányzati épületeknél is el kell készíttetni.
Mi is az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány olyan hivatalos dokumentum, amely az ingatlan energetikai tulajdonságairól tájékoztat, valamint javaslatot tesz az energiamegtakarítás lehetőségeire is.
Az energetikai tanúsítvány elkészítésére kötelezően szükség van, ha ingatlant értékesítünk, vagy ha több mint egy évre bérbe adjuk azt. Az adásvételi, illetve bérbeadási szerződésben kötelező feltüntetni a tanúsítvány azonosító kódját, és a szerződő feleknek nyilatkoznia kell arról, hogy a tanúsítvány átadása megtörtént.
A minősítési rendszer alapjait a vonatkozó kormányrendelet mellékletei tartalmazzák, összhangban az európai uniós szabályokkal. Az energetikai tanúsítvány elkészítésekor számos tényezőt figyelembe vesznek, mint például az épület életkorát, típusát, méretét, elhelyezkedését, a nyílászárók állapotát, hőszigetelési és fűtési rendszerét.
2016 január 1-jétől változtak az energetikai besorolások, jelenleg 12 különféle 2 betűs kategória létezik AA++tól, JJ-ig. Az energetikai tanúsítvány megléte az épület tulajdonosának vagy bérbeadójának felelőssége, és hiánya szankciót vonhat maga után.
A tanúsítvánnyal kapcsolatos tennivalókat, illetve a tartalmi és formai követelményeket a 176/2008-es Kormányrendelet szabályozza. 2013. január 1-jétől digitális változatot, e-tanúsítványt is kell készíteni, és azt az Ügyfélkapun keresztül kell benyújtani.
Az energetikai tanúsítvány 10 évig érvényes. Kizárólag a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékébe felvett tanúsítók készíthetik el.
Ezt kell tudnia egy új épületnek 2024-től
Azoknak az épületeknek, amelyek várhatóan 2024. június 30-a után kapnak majd használatbavételi engedélyt, kötelezően teljesíteniük kell a közel nulla energiaigényű épületek elnevezésű energiahatékonysági előírást. Ez azt jelenti, hogy minden új építésű épületnek el kell érnie legalább a BB energiaosztályt.
Az előírás az új építésű házak mellett a meglévő ingatlanok jelentős mértékű felújítása esetén is kötelező. A BB minősítés eléréséhez az új épületek maximális energiafogyasztása 100 KWh/m²/év lehet. A közel nulla energiaigény követelményének eléréséhez az energiafogyasztás legalább 25%-át megújuló forrásból kell fedezni. Megújuló energiahordozók: a biomassza, biomasszából előállított energia, a biogázok energiája, fapellet, agripellet; nap-, szél-, vízenergia, geotermikus, hidrotermikus és légtermikus energia.
Mikor nincs szükség energetikai tanúsítványra?
Az évente 4 hónapnál rövidebb ideig használt épületek, például nyaralók építésekor vagy bérbeadásakor nincs szükség erre a dokumentumra. Valamint a műemléki, helyi védelem alatt álló épületek esetén is eltekintenek a tanúsítvány meglététől a hatóságok, hasonlóan a mezőgazdasági épületek, sátorszerkezetek vagy műhelyek esetében is.