Energiahatékonyság! Újabb 6 rezsicsökkentő gyorstipp
Kétrészes cikksorozatunk folytatásában tovább soroljuk azokat az egyszerű, mégis nagyszerű tippeket, amelynek a célja az energiahatékonyság növelése. Hogyan csökkenthető a rezsiszámláinkat anélkül, hogy a komfortról való lemondással kellene fizetnünk érte?
1. Árnyékoljunk okosan!
A megfelelő árnyékolástechnikai megoldások télen-nyáron segíthetnek a rezsiköltségek csökkentésében, hiszen fűtési és hűtési időszakban is ugyanúgy hozzájárulhatnak az energiafelhasználással elért kellemes hőmérséklet megtartásához. Szerencsére ma már rengetegféle árnyékoló közül válogathatunk – beleértve például a redőnyöket, a zsaluziákat, a rolókat vagy akár a napvitorlákat.
Otthonunk sajátosságaitól és egyéni igényeinktől – például az ablakok tájolásától vagy attól, hogy miként szeretnénk szabályozni a bejutó természetes fény mennyiségét – függ, melyik a legideálisabb számunkra. Erre érdemes akár már az építkezés tervezési fázisában gondolnunk, de természetesen később is pótolhatjuk.
2. LED-izzók
Ha még nem cseréltük le az összes hagyományos izzónkat LED-esre, mielőbb tegyük meg, hiszen ez az egyik első lépés a fenntarthatóság felé vezető úton. A LED-izzók lényegesen csekélyebb energiafelhasználás mellett képesek biztosítani ugyanazt a fényerőt, mint a hagyományos változatok, ráadásul igen széles választékban kaphatók – legyen szó akár színhőmérsékletről, akár formáról.
3. Okosotthon
Az okosotthon koncepciója egyszerűbben, gyorsabban és olcsóbban is megvalósítható, mint hinnénk. Talán az „okosotthon” kifejezés hallatán csak olyan – nemrég még futurisztikusnak számító, de ma már kapható – gépek jutnak eszünkbe, mint például az automata készletellenőrző és élelmiszerrendelő funkcióval ellátott hűtőszekrény.
Pedig akár a kapcsolóink és a szabályozóink is lehetnek „okosak”, vagyis telefonos alkalmazással összekötött, távolról vezérelhető eszközök. A távvezérelt termosztát például rengeteget segíthet otthonunk optimális hőmérsékletének beállításában.
4. Kazán- és bojlerkarbantartás
Akár egyetlen készülék felel nálunk otthon a fűtésért és a vízmelegítésért, akár kettő, mindenképpen érdemes gondot fordítani a rendszeres karbantartásukra. Ez kell ugyanis ahhoz, hogy teljes kapacitással és energiahatékonyan tudjanak működni.
Az elmaradt karbantartás rövid távon kevésbé hatékony működést, hosszabb távon pedig magas javítási költségű hibákat eredményez – arról nem is beszélve, hogy a korszerű kazánok és bojlerek már leállnak egy komoly meghibásodás esetén, ám a régebbiek akár balesetveszélyt is jelenthetnek.
5. Padlófűtés
Ha szimpatikus számunkra a rendkívül energiahatékony és magas komfortérzetet biztosító padlófűtés gondolata, célszerű tisztában lennünk azzal, hogy sok esetben akár utólag is telepíthető, így felkerülhet a rövid távú felújítási terveink listájára. Természetesen akár csak egy helyiségben is kipróbálhatjuk – például a fürdőszobában –, de akár az egész lakásban vagy házban praktikus lehet.
6. Hőszivattyú
Nem véletlen, hogy a hőszivattyú egyre népszerűbb otthoni hűtési-fűtési megoldás, hiszen fosszilis energiahordozók helyett megújuló energiával működik, tehát rendkívül környezetbarát és energiahatékony.
A hőszivattyú a levegőből, a földből vagy a vízből nyeri a szükséges energiát, és egy kültéri és egy beltéri egységből áll. A geotermikus változat a talajból felvett hőenergiát, a levegő-víz hőszivattyú pedig a környezeti levegőből nyert hőenergiát állítja a szolgálatunkba. Szakember tud tanácsot adni abban, hogy pontosan milyen típus a legmegfelelőbb a számunkra