Energiatakarékos nyílászárók
A legutóbbi felmérések szerint a lakosság negyede-harmada lehet csak olyan szerencsés, hogy – legalábbis egyelőre – nem kell szembenéznie a rezsiköltségek jelentős emelkedésével. Cikkünkben ahhoz szeretnénk segítséget nyújtani, hogy – az energiatakarékosság szempontjából – milyen tényezőket vegyünk figyelembe az új nyílászárók kiválasztásakor.
Ha rosszul zárnak, rosszul szigeteltek az ajtóink és ablakaink, az télen is és nyáron is gondot okoz. Télen a megnövekedett fűtésszámlánk kifizetése okoz majd fejtörést, míg nyáron a kánikulában kell hosszabban bekapcsolva hagyni a klímát ahhoz, hogy elviselhető legyen a hőmérséklet a lakásban. A hőtartó képességet mindenképpen érdemes szem előtt tartanunk a nyílászárók kiválasztásakor.
Keretes:
Hőszigetelési mutatószám:
Minél kisebb a mutatószám, annál jobb az ajtó hőszigetelése, így kevésbé engedi be télen a hideget, nyáron a meleget, magasabb komfortérzetet és alacsonyabb rezsiszámlát eredményezve. Átlagosnak mondjuk egy nyílászáró hőszigetelési képességét, ha a mutatószám 1,5-2,0 kw/m2 közé esik, kiemelkedőnek 1,2-1,5 kw/m2 között, s energiatakarékosnak, ha az érték az 1,0-1,2 kw/m2-es tartományban van.
Milyen is egy jó hőtartó képességű nyílászáró?
Ha igazán jól funkcionáló ajtókat, ablakokat szeretnénk beszerezni és beépíteni, négy olyan szempontot kell figyelembe vennünk, ami a nyílászárók szigetelési képességét meghatározza.
Az ajtók esetében figyelembe kell vennünk:
- a tok anyagát, kialakítását és minőségét
- az ajtólap anyagát, illetve szerkezetét: a lapok közötti szigetelőanyag minőségét
- a tok és az ajtólap közötti tömítés minőségét
- és végül a megfelelő és szakszerű beszerelést.
Lényegében hasonló jellemzőkre kell figyelnünk, ha az ablakok cseréjében gondolkodunk. Tudnunk kell, hogy:
- milyen a tok minősége, amit elsősorban az ún. légkamrák száma határoz meg
- hány rétegű az üvegezés: a több réteg jobb szigetelést biztosít
- milyen minőségű az ablakszárny és az ablaktok közötti szigetelés
- figyelnünk kell a megfelelő és szakszerű beszerelésre
Milyen anyagból készül a legjobb hőszigetelő tulajdonságokkal bíró nyílászáró?
Ennek eldöntéséhez érdemes végig venni az egyes anyagfajták tulajdonságait, előnyeit, hátrányait.
A fa
A fa kifejezetten jó hőszigetelő képességgel rendelkezik, de hogy ezt a képességét meg is őrizze, folyamatos karbantartást igényel.
A műanyag
Egy jól kivitelezett műanyag nyílászáró jó hőszigetelési értéket tud biztosítani, és nem is hűl át annyira, mint az acélból vagy más fémből készült társai.
Az acél és az alumínium
Ma már kifejezetten jó hőszigetelő képességgel rendelkező acél-, illetve alumíniumból készült ajtókkal találkozhatunk a kereskedelmi forgalomban. Fontos szempont azonban, hogy hőhídmentes egységet válasszunk, ellenkező esetben páralecsapódással kell számolnunk.
Szigetelés
Az ajtók belső szigetelésének minősége döntő fontosságú, de emellett ugyanolyan fontos, hogy az ajtó teljes kerületén, minden irányban megfelelő gumitömítés biztosítsa a hőmegtartást. A minőségi és valóban jó hőtartást biztosító ajtókon nemcsak az ajtólapra, hanem a tokra is felszerelik a gumitömítést, így az ajtó becsukásakor a két gumiréteg összepréselődik, biztosítva ezzel a teljes légtartást.
A megfelelő ablakok kiválasztásakor egyik döntő szempont az üvegrétegek száma: érdemes 2-3 rétegű típust választani. A műanyag ablakok kialakításánál a szárnyat és a tokot úgynevezett légkamrákra osztják, ami – a vasalatok mellett – a stabilitás és a jó hő- és hangszigetelést is biztosítani tudja. Míg korábban jellemzően 3-4 légkamrás ablakok terjedtek el leginkább, ma már inkább 5-6-7 vagy 8 kamrás ablakokkal találkozhatunk. Jó tudni, hogy minél nagyobb a kamraszám, annál jobb hőszigetelő tulajdonságra számíthatunk. Ma a leggyakoribbak az 5-6 kamrás típusok, a 2-3 kamrás típusok már korszerűtlennek számítanak.