Építsünk kerti grillezőt!
Meleg nyári estéken a baráti-családi összejövetelek egyik közkedvelt eseménye a közös kerti sütögetés. Ha épített kerti grillben gondolkodunk, annak egyik legnagyobb előnye, hogy akkorát és olyat tervezhetünk, ami számunkra a legmegfelelőbb. Kialakíthatunk akár kemencét is kenyér- és pizzasütéshez, külön rostélyokat húsok sütéséhez, illetve egy külön területet az edények és a fa tárolására.
A kerti grillezők külalakjukat tekintve nagyon sokfélék lehetnek, építhetők akár új, akár régi, bontott, rusztikusabb fajtájú téglából, kőből, illetve modern fagyálló anyagokat tartalmazó vakolt felülettel is.
A hely kiválasztása
A kerti grillsütő létesítése során – bár az építés nem engedélyköteles – érdemes betartani néhány alapszabályt. A megfelelő hely kiválasztásakor vegyük figyelembe, hogy milyen tájolású a telek, illetve hogy milyen az uralkodó szélirány. A grillező körül hagyjunk legalább 1,5-2 méternyi szabad területet az épület, a kerítés stb. illetve a sütőhely között. Ugyanakkor ne építsük túl távol se a konyhától, és arra is figyeljünk, hogy olyan helyet válasszunk, hogy a szakácsnak ne kelljen túlságosan elkülönülnie a társaságtól.
Az építőanyagok
A kerti grillezők építésekor felhasználhatók a ház építése során megmaradt kövek és téglák. A terméskövek mellett a betontéglák, a homokkő, illetve a régi bontott téglák is teljesen megfelelőek. Ezek a leginkább költséghatékony megoldások, de érdemes megemlíteni egy újszerű megoldást is, a gabion (kőkosár) használatát, amely kövekkel megtömött, különféle formájú fém rácsos kasokból áll, s ebből lehet kialakítani a szükséges építési elemeket.
A formának csak a fantázia szabhat határt, de alapvetően három alaptípusban gondolkodhatunk: építhetünk hagyományos grillezőt téglából vagy kőből, gondolkodhatunk bonyolultabb, többszintes grillezőben, illetve gondolkodhatunk akár kéményes kerti sütögető hely kialakításában is.
A hagyományos grillező építéséhez a kevésbé gyakorlottak is hozzáfoghatnak, különösebb szakértelem nem kell hozzá. A legegyszerűbb kör alakban fölrakni a téglasorokat, illetve terméskövet vagy betonköveket, felül egy lerakó peremet és koszorút képező fedő sort kialakítani. (Az utóbbi lehet beton is.)
A forma lehet négyszög is vagy másmilyen más forma, ami az ízlésünknek, illetve a kert adottságának megfelel. Általában 40-60 cm-es magasságban érdemes gondolkodni. A grillező rács ez esetben ráfekszik a felületre, de megoldás lehet a parázs felett lábakon álló sütőrács is, illetve fel is függeszthetjük. Ez utóbbi esetben a helyszín bográcsozásra is lehetőséget nyújthat.
A többszintes grill építése bonyolultabb, de még mindig nem igényel komoly szakértelmet, csak a kő vagy téglafal habarcsos felrakása igényel némi jártasságot. Használata sokkal kényelmesebb, ha a konyhai munkapultok átlagos, 90 cm-es magasságához közelítünk. Ez esetben két-három rostélyt is használhatunk egyszerre, a felső rostélyokon melegen tarthatjuk a már elkészített ételeket. Használhatjuk fával, vagy egy hamutálca és egy széntartórostély elhelyezésével akár faszénnel is.
A grillezőhöz mindkét oldalon hozzáépíthetünk előkészítésre és tálalásra szolgáló munkafelületeket is, és az építmény alsó részét használhatjuk szárazfa, faszén, esetleg edények és konyhai eszközök tárolására is.
Hasonlóan készülnek a kéményes grillezők is, csak felül kiegészülnek egy magas, legalább kétméteres kéménnyel. A kéményes verzió építését már jobb szakemberre bízni.
Tervezés, építés
Tervezzük meg a grillezőt először papíron, készítsünk vázlatos látványtervet, jelöljük a tervezett méreteket, ami alapján az anyagszükségletet is kiszámíthatjuk. Érdemes először kötőanyag nélkül összerakni, hogy lássuk, hogy fog kinézni.
Ne építsük közvetlenül a talajra, mivel a nagy súly miatt a grillező idővel megsüllyedhet. Kb. 30 cm mélyen ássunk ki az alapot, az aljára szórjunk kavicságyat, majd öntsük ki legalább 7 cm vastag betonréteggel, amibe a hosszabb élettartam érdekében helyezzünk betonacélt. A beton alap kiöntéséhez készítsünk zsalut s néhány napig locsoljuk.
Biztonság
A begyújtásnál, főként a faszén használatánál grillbegyújtó folyadékot használjunk, soha ne spirituszt vagy benzint, mivel az robbanást okozhat. Használjunk edényfogó kesztyűt, fanyelű eszközöket és húsvillát. Ne engedjük a gyermekeket túl közel a grillezőhöz! Mindig legyen kéznél egy vödörnyi víz az oltáshoz, de hasznos lehet egy házi tűzoltó készülék is.