Erre figyelj a szénmonoxid érzékelő felszerelésekor!
A szénmonoxid jelző beszerelése életet menthet, mindenkinek javasolható, hogy erre a biztonsági felszerelésre ne sajnálja a pénzt. Ha megvásároltuk, az sem mindegy, hogy hogyan és hová szereljük fel.
Milyen esetekben szükséges a szénmonoxid jelző készülék beszerzése?
Szénmonoxid jelzőt minden otthonba javasolt beszerezni és felszerelni a kazánok, fűtőberendezések, kályhák közelébe. Magyarországon évente több száz szénmonoxid mérgezés történik, közülük évente 10-15 eset halálos kimenetelű. Nem véletlenül hívják a CO-t – a szénmonoxidot – „néma gyilkosnak”, ugyanis a szagtalan gáz keveredik a levegővel, és a súlyos következményekkel járó jelenlétét csak a tünetekből fogjuk észrevenni. Úgyhogy mindenkinek javasolt a beszerzése!
Szerencsére egyre inkább elterjednek Magyarországon is a zárt égésterű kazánok, amelyek az égéshez szükséges levegőt kívülről, légbevezető csatornán keresztül kapják. A tapasztalat azt mutatja, hogy még ezeknél a modern készülékeknél is előfordulhatnak balesetek, akár szerelési hibából, akár anyaghiba miatt vagy kéményprobléma okán.
A készülék a legtöbb barkácsboltban kapható, az ára általában 12 ezer és 20 ezer forint közé esik, de vannak ennél lényegesen drágább típusok is. Ne a legolcsóbb terméket válasszuk, nézzünk utána a készülék minősítésének! Ezért cserébe legalább öt évig biztonságban tudhatjuk a családunkat, ha szivárgás lépne fel, a készülék éles, sivító hangon jelezni fog. A legjobb, ha több készüléket is beszerzünk, egyet mindenképpen a kazánhoz vagy fűtőberendezéshez közeli elhelyezéssel, egyet pedig a hálószobába.
Mire figyeljünk a készülék vásárlásakor és felszerelésekor?
Vásárlás:
A készülék megvásárlásakor mindenképpen ellenőrizzük a minősítést és azt, hogy milyen időtávra vállal garanciát a megbízható működésért a gyártó. Ez utóbbit érdemes feljegyezni, és akkor a későbbiekben sem felejtjük el, hogy mikor lesz aktuális a készülékcsere.
A használati és felszerelési utasítást javasolt alaposan elolvasni, előfordulhat, hogy egyes modelleknél kisebb eltéréseket tapasztalunk.
Felszerelés:
A jelzőt a kazán vagy a fűtőberendezés közelébe kell felhelyezni, nagyjából két méteres távolságra a berendezéstől. A CO könnyebb, mint a levegő, így fölfelé terjed. A készüléket ezért a földtől fejmagasságnak megfelelő távolságban, a padlótól/járólaptól 1,5-1,8 méternyire javasolt elhelyezni. A másik, a hálószobába szánt készülék ideális helye az ágy magassága.
Olyan helyre szereljük a készüléket, ahol a hang jól hallható, ne legyen a hang terjedésének útjába akadályozó tényező. Ne szereljük bútor vagy függöny mögé!
Semmiképpen se szereljük a szénmonoxid jelzőt huzatos helyre. Ne szereljük szekrénybe, a mosogató vagy a tűzhely fölé, elszívó ventilátor fölé vagy mellé!
Mit kell tennünk, ha megszólal a szénmonoxid jelző?
Nyissuk ki az összes ajtót és ablakot, hogy a mérgező gáz minél előbb távozni tudjon. Kapcsoljuk le a kazánt és a konvektort s haladéktalanul hagyjuk el a lakást! A szénmonoxid mérgezés tünetei a fejfájás, szédülés, hirtelen fáradtságérzet, ha ilyet tapasztalunk, azonnal kérjünk orvosi segítséget!
A fűtést semmiképpen se kapcsoljuk vissza, amíg szakember nem ellenőrizte a készüléket, és nem végezte el rajta a szükséges javításokat!