Ezt érdemes tudni a linóleumról
A linóleum környezetbarát, sokoldalú és tartós, s mivel nedvességálló, a ház vizes helyiségeinek népszerű burkoló anyaga lehet. Ma már sokféle színben, mintával, és minőségben kapható.
Már nem úgy néz ki, mint ötven évvel ezelőtt
A linóleum természetes anyagok keverékéből készül. Bár a tényleges összetétel gyártónként változhat, elsősorban lenolaj, juta, parafapor, fagyanta és faliszt keverékét tartalmazza.
Előnyei
Elsősorban a tartósságát és kopásállóságát érdemes kiemelni, megfelelő gondozás mellett akár 40 évig is eltarthat. Lerakása sokkal olcsóbb, gyorsabb, és egyszerűbb, mint a többi padlóburkolaté. Sokféle színben és mintával kapható, így sokféle berendezési stílushoz igazodik. Természetbarát, mivel megújuló anyagokból készül, és a legtöbb padlóburkolattól eltérően biológiailag lebomló anyag. Emellett karcálló, nagyon kevés karbantartást igényel. A piszokfoltok könnyen, enyhe mosószer vagy linóleumtisztító oldat segítségével eltávolíthatók róla.
Hátrányai
A rugalmas linóleum hajlamos a bútorlábak alatti behorpadásra. A problémát egy polimer bevonat felvitelével kerülhetjük el, ami védőréteget alkot a felületen, ettől az anyag keményebbé válik és lassabban kopik.
Idővel a linóleum sötétedhet vagy besárgulhat, ha közvetlen napfénynek van kitéve. Az új és frissen viaszolt linóleum padló csúszós is lehet.
A linóleumot lemez és lapok formájában gyártják. Ha lapokat használunk, kevesebb hulladék keletkezik, és könnyebben meg tudunk birkózni a lerakásával is. Lemez csak meghatározott szélességben kapható, ezért ha a burkolandó helyiség 2 méternél szélesebb, toldani kell.
Lerakása
Először is tisztítsuk meg a felületet. Ezután érdemes ellenőrizni, hogy az aljzat, amelyre szánjuk, vízszintes-e. Ha szintbeli eltéréseket, sérüléseket, repedéseket találunk, ezeket tömítőanyaggal, illetve glettel ki kell egyenlíteni.
A linóleum lerakása előtt az alapozást hagyjuk teljesen megszáradni. Ha már biztosan megszáradt, akkor a linóleumot vágjuk méretre, amihez legjobb eszköz a sniccer. A vágásnál úgy számítsunk, hogy a faltól érdemes egy milliméternyi tágulási hézagot hagyni. Mivel a linóleum szélessége adott, valószínűleg szükség lesz illesztésre is.
A rögzítés történhet ragasztással vagy anélkül. Ha a ragasztás mellett döntünk, akkor alaposan nézzük át a ragasztó használatával kapcsolatos gyártói előírásokat. Tisztában kell lenni azzal, hogy mikor és mennyi ideig van olyan fázisban a ragasztó, hogy el tudjuk érni a tökéletes tapadást. Az igazán szép lerakáshoz érdemes szakember segítségét igénybe venni, mivel az anyag vágása nehézséget okozhat.