Falon kívüli villanyszerelés
Az elektromos hálózat kiépítéséhez szükséges vezetékek elhelyezésére, és a szerelvények felszerelésére két módszer létezik. A villanyszerelés történhet a falon kívül és falon belül. Ha el akarjuk dönteni, hogy melyik módszert válasszuk, figyelembe kell vennünk mindkettő előnyeit és hátrányait.
Az esetek többségében, különösen akkor, ha új ház épül, mindig a falon belülre helyezik a villanyvezetékeket és a szerelvényeket. De vannak bizonyos esetek, amikor a falon kívüli villanyszerelés jó megoldás lehet.
Mikor van rá szükség?
Előfordulhat, hogy túl költséges, néha pedig megoldhatatlan falon belülre helyezni a villanyvezetékeket. Például utólag szeretnénk kapcsolókat, csillárokat felszerelni. Néha pedig a fal sem alkalmas arra, hogy süllyesztve vezessék el a kábeleket. Előfordulhat, hogy a gyorsabb kivitelezhetőség a fontos, az esztétikum nem számít. Az irodakonténerek, raktárak, tárolók, garázsok azok a tipikus helyek, ahol a villanyszerelés gyakran falon kívül történik. Ezt azonban inkább csak szükségmegoldásként javasolják a szakemberek, például ha a fal bontása lehetetlen (műemlékek, templomok esetében).
A falon kívüli villanyszerelés előnyei
Először is jóval olcsóbb, hiszen nem kell falat vésni, szerelés után pedig a vésés helyét nem kell eltüntetni, újra festetni a helyiséget. Mivel nem jár bontással, véséssel, ezért különösebb kosszal sem. A vezetékek falra rögzített kábelcsatornában futnak, probléma esetén sem kell falat bontani, a vezetékek kötése, cseréje, javítása egyszerű.
A vezetékcsatornák általában műanyagból készülnek, ezeket a falra rögzítik. A vezetékcsatornák lehetővé teszik a kábelek elrejtését és védelmét. A kábelcsatornákból már igen széles választék áll rendelkezésre. Rögzítése történhet ragasztással és falhoz történő csavarozással is. A szakemberek azt ajánlják, hogy a kábelcsatornát 40-50 centiméterenként célszerű egy csavarral a falhoz rögzíteni.
A falon kívüli villanyszerelés hátrányai
A falon kívüli villanyszerelés természetesen kevésbé szép, mint a falba rejtett vezetékezés. Ezért a szakemberek igyekeznek a kábelcsatornákat a padlóhoz vagy a plafonhoz közel, a legkevésbé feltűnő helyen vezetni. De ez akkor is látszik, ha a kábelcsatorna vékony.
A hátrányok közé tartozik, hogy a konnektorokat, kapcsolókat sem lehet a falba süllyeszteni. Ha falon kívül vezetjük a kábeleket, a szerelvényeket is falon kívülre kell elhelyezni. Hátránya még az is hogy kevésbé biztonságos, hiszen a kábelcsatornában szabadon futnak a vezetékek. Ha megsérül vagy elválik a faltól, könnyen balesetveszélyes lehet.
Szerencsére falon kívüli villanyszerelésre inkább csak akkor van szükség, ha egy új lámpát, konnektort kell bekötni, így csak egy rövidebb szakaszra kerül külső kábelcsatorna. Új lakások építésénél vagy a régiek teljes felújításakor szinte mindig a falon belülre kerülnek a vezetékek.