Fénycsatorna – A megoldás sötét helyiségekbe
Hogyan nyújt megoldást a fénycsatorna? A ház sötét helyiségeiben, előszobákban vagy ablaktalan fürdőszobákban, gardróbszobákban a leggyakoribb megoldás valamilyen erős mesterséges fényforrás használata. Ezeknek a mennyezeti lámpáknak a kiváltására tökéletes alternatívát jelent a fénycsatorna, aminek a segítségével a legsötétebb helyiségek is természetes megvilágítást kaphatnak.
Hogyan működik a fénycsatorna?
A fénycsatorna egyik vége egy, a tetőbe épített fix ablak, „törzse” pedig egy fényvisszaverő bevonattal bélelt cső. Az ablakon összegyűjtött fény ezen a csövön keresztül eljut a mennyezetbe épített lencséig, ami aztán szétszórja azt a helyiségben. A lencse maga ránézésre nagyon hasonlít egy mennyezeti lámpához. Lapos tetőknél is alkalmazható a fénycsatorna, de ott a kialakításnál egy búra kerül a tetőre, ami összegyűjti a napfényt.
Egy fénycsatorna kb. 6 nm területű helyiség megvilágítására alkalmas, egyszerűen beépíthető, akár utólag is. Hatalmas előnye a tetőtéri ablakokhoz képest, hogy nem okoz túlmelegedést nyáron, és hővesztést télen. Olyan helyeken is alkalmazható, ahová nem lehet ablakot beépíteni.
Mitől függ a fénycsatorna hatékonysága?
Alapvetően az időjárási körülményektől, de a tájolástól, illetve a csatorna hosszától is függ, hogy mennyi fény érkezik majd a helyiségbe. Általában számolhatunk azzal, hogy minden plusz méter 6%-ot, minden újabb könyökcső pedig 10%-ot ront a fényátbocsátási képességen.
Mit tehetünk, ha mégis sötétet szeretnénk egy bizonyos időszakban?
Ha ki szeretnénk zárni a fényt a fénycsatornából, akkor a lencse elé szerelt redőnnyel ezt megtehetjük. A modern fénycsatornarendszerek pedig már rendelkeznek beépített sötétítővel, illetve olyan kapcsolóval, amivel szabályozható a beáramló fény mennyisége.
Fénycsatorna-beépítés előtt milyen szempontokat vegyünk figyelembe?
• Fontos a tájolás: a fénycsatorna kivezetését úgy tervezzük meg, hogy az minél kevésbé legyen árnyékban
• A maximális fényerő elérésének érdekében a legrövidebb „bejutási mód” a leghatékonyabb
• Ha flexibilis a fénycsatorna csöve, akkor arra kell törekedni, hogy maximális kifeszítés mellett építsük be
Környezetbarát világítási megoldás
A természetes fény használatával csökkenthető otthonunk energiafelhasználása és karbonlábnyoma is. A fénycsatorna energiatakarékos LED-világítással kombinálva a nap minden szakában hatékonyan használható, és a speciális fényvisszaverő felületnek köszönhetően a napfény akár 98%-át is képes továbbítani.