Gipszkarton falat szeretnék házilag – Hogyan kezdjünk neki?
Gipszkarton fal építésének megvannak a maga kihívásai – aki úgy dönt, hogy sajátkezűleg szeretne gipszkarton falat építeni, annak érdemes körültekintően beleásnia magát a témába. A gipszkartonozás rendkívül összetett munka, több szakterületen is igen komoly gyakorlati tudást és rutint igényel. Mivel egy átlagember nem épít rendszeresen gipszkarton falat, így a munka elvégzéséhez szükséges rutinra sem fog tudni csak úgy szert tenni. Éppen ezért inkább javasoljuk, hogy gipszkarton fal építéséhez mindenképp hívjunk szakembert. Cikkünkben elsősorban azt igyekszünk bemutatni, hogy milyen elemekből áll össze a gipszkarton fal, illetve milyen munkarészek vannak, amiket el kell elvégezni – vagy végeztetni. Kiérünk arra is, hogy mi-mindet kell megvásárolni egy gipszkarton fal építéséhez, illetve milyen speciális szerszámokra lesz szükség.
Cikkünkben az alábbi témákról olvashat
- Mi az a gipszkarton rendszer?
- Építőanyagok hazaszállítása
- Gipszkarton profilok fajáti
- Gipszkarton típusok
- Egyéb dolgok, amikre még szükség lesz
- Befejező munkálatok
Mi az a gipszkarton rendszer?
A gipszkarton falak esetében a rendszer alapja – a téglafalakkal összehasonlítva – egy fém vázszerkezet, amire kívülről giszkarton borítás kerül, amit kívülről pont ugyanúgy glettelni és vakolni kell, mint egy téglafalat. A fém vázszerkezet vastagsága 50-75-100 mm lehet, a hangszigetelés végett pedig a vázszerkezetbe kőzetgyapot szigetelőanyag kerül. A rendszer tehát a tartószerkezetet, a szigetelést és a burkolat együttesét jelenti, amit később felületkezelni kell. Nem árt szem előtt tartani, hogy:
Amíg egy tégla vagy Ytong falnál elég megvenni a falazóelemeket és némi habarcsot, a gipszkarton fal esetében sokkal többféle dolgot – vázszerkezetet, szigetelőanyagot, csavarokat, tipliket, lapokat, ragasztószalagokat stb. – kell vásárolni.
Ismert márka a piacon RIGIPS és a KNAUF; egy rendszerben kínálnak minden olyan elemet, ami a gipszkarton fal felépítéséhez szükséges. Érdemes tehát RIGIPS és a KNAUF cég weboldalát és prospektusait is átnézni.
Építőanyagok hazaszállítása
Ha a gipszkarton fal építése mellett döntünk, akkor vegyük figyelembe, hogy már az anyagvásárlásnál problémákkal fogunk szembesülni. Hiába árulnak a népszerű barkácsáruházakban nagy tételben gipszkartonlapokat és profilokat, ezeket haza is kell tudjuk szállítani. A probléma csak az, hogy szinte biztos, hogy ezek nem fognak elférni egy kocsinkban. A szabványos gipszkartonlapok mérete 125x200cm, a tartószerkezeti profilok pedig 3-4 méteres szálakban kaphatók. Ez utóbbi pedig sehogy sem fé be egy középkategóriás autó csomagtartójába.
A rendszer elemeinek szállítása csak tetőcsomagtartón, utánfutón lehetséges.
Amennyiben tehát sem tetőcsomagtartónk, se utánfutónk nincs, akkor tehertaxit kell hívni – pont úgy mintha válaszfal téglát vagy Ytong falazóelemet vinnénk. (Tipp: mini gipszkarton lapot 100x125cm-es méretben is árulnak; ebből pár darab lehet, hogy befér egy nagyobb méretű kombi autóba – kérdés, hogy erre van-e szükségünk?) A szállítást valószínűleg nem, vagy csak részlegesen tudjuk magunk megoldani.
Gipszkarton profilok fajáti
A gipszkarton falunk építéséhez többféle profilra is szükségünk lesz. Lássuk melyik profil mire való!
- UW profil: Ez a (keretező) profil kerül a padlóra vagy födém alsó síkjára, ebbe kell beleilleszteni a CW profilokat, amelyek a fal vázszerkezetét adják; 50 / 75 / 100 mm szélességben kaphatók, az UW profil hossza 4 méteres.
- CW profil: Ha rögzítettük a mennyezeten és a padlón az UW profilokat akkor jöhetnek a CW profilok! A CW profilokat az UW profilokba kell beleállítani függőlegesen; 50 / 75 / 100 mm szélességben kaphatók, a CW profilok hossza 3 méteres.
- UA profil: megerősített profil, amit ajtók fölé áthidalás és merevítés céljából kell elhelyezni; 50 / 75 / 100 mm szélességben kaphatók.
Érdemes megemlíteni még további két profilt is; ezek nem szükségesek a fal építéséhez, viszont gyakran lehet velük találkozni, lássuk mire valók!
- UD profil: Erre a profilra álmennyezetek építésénél van szükségünk; ez az állmennyezet keskeny szegőprofilja, amit a fal oldalára kell felszerelni; a profil 3 méteres szálakban kapható.
- CD profil: Ez a profil szintén az álmennyezetek építéséhez szükséges, ezt a profilt kell használni az álmennyezet tartószerkezetének építésénél. A CD profil végeit a korábban a falra felszerelt UD profilba kell belecsúsztatni; ez a profil is 3 méteres szálakban kapható.
Gipszkarton típusok
Amikor gipszkartont vásárolunk, akkor többféle lehetőség is adódik attól függően, hogy milyen helyiségben szeretnénk azt felhasználni:
- Normál: általában száraz helységekben használják, ez a legszélesebb körben eladott termék.
- Vízálló: Amennyiben vizes helyiség építéséhez vásárolunk gipszkartont, akkor ezt a fajtát kell megvásárolni. A vizes helyiségekben használható gipszkartonlapok színe világoszöld, felületük pedig impregnálva van. A gipszkartonlapokat a gyártás során különböző vegyszerekkel kezelik, így jobban ellenálnak a nedvességnek, mint a többi gipszkarton.
- Tűzálló: Ez a gipszkarton is különleges, mivel olyan helyiségekben kell használni, ahol fontos a tűzbiztonság. A tűzálló gipszkartonlapok színe halványpiros, belül pedig üvegszállal vannak megerősítve. A tűzálló táblákat a gyártás során olyan anyagokkal kezelik, amelyek gátolják a tűz terjedését, illetve a hatályos tűzvédelmi előírásoknak is megfelelnek.
- Hajlítható: Gyárilag párhuzamos bevágásokkal rendelkezik, amelyek segítségével az anyag hajlítható; különböző változatos formák alakíthatók így ki.
Egyebek, amikre még szükség lesz
Maradt még pár dolog, amire szükség lesz a gipszkarton fal építéséhaz. Ezek egy része lehet, hogy van már otthon a háztartásunkban, viszont a másik részét biztosan meg kell vásárolni a gipszkartonfal projekthez:
- Szerelés: A gipszkarton profilok rögzítéséhez csavarok és tiplik fognak kelleni. A lyukak kifúrásához pedig elektromos fúró és beton/tégla fúrására alkalmas fúrófej. (Nem árt, ha többet is vásárolunk a fúrófejből, hátha elkopik a munka során.) A profilok vágásához fűrészre, illetve ollóra lesz szükségünk. A függőleges és vízszintes irányt vízmérték segítségével tudjuk ellenőrizni. A profilokat egymáshoz önmetsző csavarokkal tudjuk rögzíteni, a csavarok behajtásához akkus csavarhúzóra lesz szükségünk.
- A gipszkarton lapok felszerelésénél ismét szükség lesz a csavarokra és az akkus csavarhúzóra. A lapok méretre vágásához mérőszalag, snitzer és fűrész, fog majd kelleni. A gipszkarton táblák közé pedig szigetelés kerül.
- A felületkezelés elején a gipszkarton lapok csatlakozásánál hornyot kell kialakítani, amihez ismét szükségünk lesz a snitzerre. A hornyokat mélyalapozóval érdemes átkenni, amihez ne felejtsünk el ecsetet vásárolni. A hornyokba repedésáthidaló szalag kerül, amit glettanyaggal kell rögzíteni. A fal gletteléséhez szükségünk lesz keverővödörre, spatulára és simító kanálra; ezeket tehát mindenképp szerezzük be.
Befejező munkálatok
A glettelést követően nagyjából négy óra múlva tudunk ismét dolgozni a fallal. Ha szükséges csiszoljuk át, ez után pedig következhet a festés vagy a tapétázás. Amennyiben pedig vizes helyiségben építettünk falat, akkor következő lépés a csempézés lehet.