Glettelés kezdőknek: így lesz tükörsima a végeredmény lépésről lépésre
A glettelés nem mást jelent, mint a fal esetleges hibáit kijavítani, kitölteni a fal repedéseit, hogy sima, jól előkészített felületet kapjunk a festéshez.
Előkészületek
A glettelés folyamata piszokkal jár, emiatt a padlót vagy a közeli bútorokat takarjuk le fóliával. Magunkat is védjük a portól, azaz feltétlenül használjunk maszkot és szemvédőt. A falfelület mindenképp legyen tiszta, por- és pókhálómentes. Ha olajos foltokat látunk rajta, mosószeres vízzel mossuk át. Az előkészület fontos lépése továbbá, hogy a meglévő repedéseket, hibákat, lyukakat egy spakli vagy véső segítségével egy kicsit tágítsuk ki, hogy a glettanyag szépen ki tudja majd tölteni.
Ha a kiválasztott anyag poralapú, nem előre bekevert, azt ki kell keverni a használati útmutatón feltüntetett glett-víz arányban, és szép csomómentes, krémes állagúra eldolgozni. Mindig csak annyi alapanyagot keverjünk be, amennyit kis idő alatt el is használunk, mert a glett hamar megköt, és utána már nem tudjuk hasznát venni.
Így kerül a glett a falra
Egy kevés anyagot tegyünk a spaklira vagy glettvasra. Dolgozzunk több réteggel, ha nagy a mélyedés, ne egyszerre próbáljuk kitömni. Ezzel a technikával szebb eredmény érhető el. Ahogy az anyag szárad, úgy össze is zsugorodik egy kicsit, tehát a fal síkjához képest homorú lesz a felület. Minden alkalommal meg kell várni a száradási időt, majd kevesebb anyaggal megismételni a folyamatot.
Száradás, csiszolás
Finom csiszolóvászonnal át kell csiszolni a teljesen megszáradt felületet, hogy teljesen sík felületet kapjunk. Mivel a csiszolásnál sok por keletkezik, festés előtt azt mindenképp el kell távolítani, különben később csúnya, szemcsés lesz tőle a végeredmény. Ne spóroljuk meg a portalanítást, és ne hagyjuk az eszközökre rászáradni a glettanyagot, mert miután megköt, csak nagy nehézségek árán fogjuk tudni megtisztítani őket. Ha a plafont is glettelnünk kell, akkor kezdjük azzal a munkát, mert az a legfárasztóbb folyamat. És még egy fontos tanács: a maszkolószalagot a teljes száradás vége előtt távolítsuk el, különben azt kockáztatjuk, hogy megrepeszti vagy leszedi a kész felületet.
Előírt simaság
A szakszerűen felhordott glettanyagnak egyenletes, szép felületet kell képeznie a falon. A síktól nem térhet el 2 mm-nél jobban, és egy 2 méteres szakaszon nem lehet háromnál több ilyen eltérés. Tehát ha profi csapatra bízzuk a falak előkészítését és a festést, akkor ilyen végeredményre számíthatunk. Ha először vágunk bele egy gletteléssel járó falfestésbe, nagy valószínűséggel nem a nagykönyvben előírt eredményt fogjuk kapni. De kezdőként ne is várjunk magunktól azonnal tökéletes munkát, mert a glettelés technikája idővel és tapasztalattal csiszolható csak tökéletesre.