Gyakorlott barkácsoló még idén nekiugorhat a festésnek!
A szép őszi indián nyár ideális időszak lehet, ha csak egy gyors, frissítő festést szeretnénk elvégezni az otthonunkban. Ennek akár egy kis gyakorlattal és némi bátorsággal, kreativitással mi magunk is nekiláthatunk. Van néhány fontos szempont, amit a munka megkezdése előtt mindenképpen érdemes figyelembe vennünk.
A legelső eldöntendő kérdés, hogy kell-e hívnunk szakembert, vagy magunk is el tudjuk végezni a munkát. Érdemes szakemberre bízni a feladatot, ha nagyon régi épületről van szó, vagy ha egy nagy, mindenre kiterjedő felújítást követ a festés. Úgyszintén javasolt szakemberre bízni a munkát, ha penészedik a fal. Hívjuk szakembert a kültéri festés elvégzéséhez is, illetve abban az esetben is, ha a felület több, akár 4-5 rétegű festék felvitelét is szükségessé teszi. De ha a fal festett, akkor a dekorációs festésnek mi magunk is nekiállhatunk. Léteznek barkács műhelyek, ahol a falfestés technikáját meg lehet tanulni, és egy adott kis felületen valamennyire be is tudjuk gyakorolni.
Érdemes azonban még ezekben az esetekben is konzultálni szakemberrel. Ha ajánlatot kérünk, a felmérés általában ingyenes, a vállalkozók általában nem szoktak kiszállási díjat felszámítani. Kérjünk be legalább két-három ajánlatot, és beszéljük végig a szakemberekkel az elvégzendő munka részleteit. Ennyi információ birtokában már el fogjuk tudni dönteni, hogy milyen nagyságrendű munka vár ránk, és bele merünk-e vágni egyedül vagy inkább festőre bízzuk a munka elvégzését. Az utóbbi természetesen pénztárca kérdése is, a munkadíjak ugyanis az utóbbi időben drasztikusan megemelkedtek.
Ha magunk csináljuk
Mindenekelőtt szerezzük be a munkához szükséges eszközöket, festéket, hengert, ecseteket, takarófóliát, maszkoló szalagot, glettet, glettvasat, spaklit, kézi csiszolót, illetve csiszolóvásznat.
A legelső feladat, amire megfelelő időt kell szánnunk, az a felületvédelem. A padló, a bútorok, a könyvespolcok stb. letakarása és körbe ragasztása, a védendő, kiálló tárgyak, konnektorok, ajtó- és ablakkeretek, radiátorcsatlakozók stb. körbe ragasztása maszkoló szalaggal. Ha ezt a feladatot lelkiismeretesen és aprólékosan elvégezzük, rengeteg későbbi, majd a takarítási fázisban előkerülő bosszúságtól tudjuk megkímélni magunkat.
A glettelés
Ahhoz, hogy szép felületet kapjunk, még a dekorációs festés esetében is jól elő kell készíteni a falat. Mindenekelőtt alaposan kaparjuk le spkalival a felületet. A hangsúly az alaposságon van. Ha a korábbi beázás nyomait vagy az előző festékréteg elvált részeit nem távolítjuk el, nemcsak csúnya lesz, de előbb-utóbb fel is púposodik a falunk.
Ha ezzel megvagyunk, a glettanyagot kikeverjük vödörben vagy kisebb edényben. Egyszerre kisebb mennyiségben érdemes elkészíteni, mivel az anyag hamar megszilárdul, és mind az anyag felhordása, mind a csiszolás nehezebb lesz. A vízbe lassan, addig adagoljuk a glettanyagot, amig a por állagú anyag egy szintbe nem kerül a vízzel, majd ezt követően a felhordó kanál segítségével, laza mozdulatokkal keverjük, habosítsuk, amig kellemesen, könnyen kenhető állapotba nem kerül. Néhány perc várakozási idő után már el is kezdhetjük a glettelést. Egyenletesen hordjuk fel az anyagot a sérült részekre, majd simítsuk el.
Meleg időben egy éjszaka alatt tökéletesen megszáradnak a falak, és másnap már folytathatjuk is a munkát. A legundokabb feladat most következik: a felület csiszolása. Erre speciális eszközök is rendelkezésre állnak, van gépi megoldás is, ez azonban kisebb felületek, sarkok, tetőterek kisebb területű falsíkjai esetében nem alkalmazható.
A csiszolást csiszolópapír, illetve cserélhető felületű csiszolóeszköz vagy csiszolókő segítségével végezzük. A csiszoló papír beszerzésénél jó, ha tudjuk, hogy hogy minél a nagyobb a papír hátulján található szám, annál kisebb szemcséket tartalmaz, annál finomabb a csiszolópapír. Ennél a munkafázisnál különösen fontos a jó megvilágítás, mivel csak így tudunk nyomára bukkanni a még meglévő egyenletlenségeknek. Profi szakemberek ehhez speciális lámpát használnak.
A csiszolás befejezése után fontos, hogy ecsettel portalanítsuk azokat a felületeket – a padló és a fal találkozáspontját, a konnektorok maszkolóval levédett oldalfelületeit stb. –, ahol később a henger hozzáérhet a lecsiszolt, poros részekhez. Ha ezt nem tesszük, könnyen előfordulhat, hogy a hengerezésnél hozzáérünk, és a korábban lecsiszolt porrétegből is felhordunk egy adagot a falra.
Ha ezzel megvagyunk, jöhet a falfix. A falfix kannában kapható, folyékony anyag, általában 1:3 arányban kell vízzel higítani. Portalanítja és kissé tapadóssá teszi a falat, amire így könnyebben tapad majd a festék. Hengerrel vigyük fel. Ha az anyagot beszívta a fal, máris következhet a festés.
A festékválasztás
Ha igénybe vettük lakberendező segítségét, akkor egyszerű a dolgunk. A lakberendezők színkóddal dolgoznak, de ha ezzel nem rendelkezünk, a festék szaküzletekben is sok helyen rendelkezésre áll színmérő eszköz, ahol nyomtatott vagy akár magazinból kivágott színminta alapján meg tudják állapítani a kért szín kódját.
A festéktípusok kiválasztásánál segítséget kaphatunk a festékboltokban is, vagy fordulhatunk szakemberhez. Fontos, hogy alagsori helyiségbe ne használjunk páraelzáró festéket, erre inkább a mész vagy szilikát alapú festék a megfelelő. A fürdőszobába és a konyhába mindenképpen olyan festék szükséges, amelyik jól bírja a párát. A gyerekszobába választhatunk akár mosható vagy fertőtleníthető falfestéket, de azt tudnunk kell, hogy ezek a típusok a legkevésbé pára-áteresztők.