Hálózatbővítés és villanyóra csere lépésről-lépésre
Mivel egyre több elektromos háztartási gépet vásárolunk, így előfordulhat, hogy a lakásunk elektromos hálózata egy ponton már nem bírja tovább a terhelést és bővítésre szorul. Ez leginkább akkor szokott előfordulni, ha valamilyen nagyobb teljesítményű berendezést vásárolunk, például gáztűzhelyről elektromos tűzhelyre állunk át, beszerelünk egy kisebb szaunát vagy egy komolyabb – több szoba hűtését biztosító – klímaberendezést akarunk telepíteni. Ilyen esetekben amperbővítést kell kérni a szolgáltatótól, ami gyakorta együtt jár a villanyóra cseréjével is. Sőt, az sem ritka, hogy egyfázisú rendszerről háromfázisúra kell áttérni. Legfrissebb cikkünkben egy ilyen bővítést nézünk végig lépésről lépésre.
Mindenekelőtt keressünk megfelelő szakembert!
Mielőtt bármilyen munkához hozzákezdünk mindenképp konzultáljunk egy villanyszerelővel. Ha pedig már szerelőt hívunk, akkor olyat keressünk, amelyiknek van „ELMŰ engedélye” vagyis, az „ELMŰ által ajánlott-regisztrált villanyszerelő”. Ez amiatt fontos, mert ha a szerelőnek nincs ilyen engedélye, akkor nem fog tudni hozzányúlni a villanyórához. A villanyórát ugyanis csak regisztrált villanyszerelők bonthatják meg! A villanyóra áthelyezésnek/cserének pedig ez az egyik alapfeltétele. A másik fontos feltétel pedig az áramszolgáltató engedélye – lássuk hogyan szerezhetjük be!
Igénybejelentés és engedélykérés
Amennyiben szeretnénk bővíteni az ingatlanunk elektromos hálózatát, akkor az alábbi dolgokra készüljünk fel:
- Le kell kérdezni az ELMŰ-től, MVM-től, hogy tudnak-e egyáltalán többletenergiát biztosítani az adott címen.
- Amennyiben van elegendő energia a környéken, akkor amperbővítést lehet kérelmezni. Alanyi jogon mindenkinek 32A jár, e fölött azonban hozzájárulást kell fizetni, aminek díja – a cikk írásnak pillanatában – kb. 5 ezer Ft / Amper.
- Nagy valószínűséggel le kell majd cserélni a meglévő villanyórát is egyfázisú óráról háromfázisúra.
Első körben tehát egy „igénybejelentés meglévő fogyasztási helyre” nevű kérelmet kell benyújtani az ELMŰ-nek (vagy a helyileg illetékes szolgáltatónak), amiben részletesen leírjuk, hogy milyen címre és mennyi energiát szeretnénk kérni. Regisztrációt követően a nyomtatvány a szolgáltatók weboldalán elektronikusan is kitölthető és be is küldhető. Ha valaki személyesen szeretné leadni az igénybejelentést, akkor az az ügyfélszolgálton teheti meg, ez esetben viszont időpontot kell foglalni. A nyomtatvány részletes kitöltésében a villanyszerelő kolléga is tud segíteni; nagyon fontos megadni, hogy pontosan mennyi áramot szeretnénk.
Példa: Egy modern, 4 főzőlapos sütővel rendelkező 10kW-os tűzhelyhez 40A-ra és 3 fázisra van szükség. ha feltételezzük, hogy más fogyasztók is vannak a lakásban, akkor összeségében 50-60 amper is elkellhet. Ez esetben tehát 3×16 vagy 3×20 ampert érdemes kérelmezni. 32 amperig nem kell fizetni, a 32 amper felett viszont igen. 60 amper esetén plusz 28 ampert kell kifizetni, ami 28 x 5 ezer Ft = 140 ezer forint lesz a szolgáltatónak fizetendő díj. (és még nem vettünk tűzhelyt és nem fizettünk a villanybekötésért sem).
A szolgáltató 30 napos határidővel válaszol a benyújtott kérelmekre. Tapasztalataink szerint a járványhelyzet alatt nagyon lelassult az ügyintézés és kitartják a 30 napot. Addig tehát semmit sem tudunk csinálni, meg kell várni a választ.
Ha megjött a válasz és minden rendben van, akkor ez azt jelenti, hogy a szolgáltató visszaigazolta, hogy a házban megvan a kért áramerősség (a példánkban 3×16 vagy 3×20 amper) és meghatározza a fizetendő díjat is, amit már csak be kell fizetni. (Csekket nem mindig küld, így a pénzt át kel utalni!) A szolgáltató által kiállított dokumentum általában 3 hónapig érvényes és birtokában a villanyszerelők megkezdhetik a munkálatokat.
Háromfázisú vezetékek behúzása
Ha tehát megvan az engedély a szolgáltatótól, akkor nincs más hátra, mint kihívni a villanyszerelőt, hogy kezdje el a munkát.
Vegyük figyelembe, hogy a járvány és az építőipari szakemberhiány miatt a villanyszerelők nagyon elfoglaltak, így nem ritka, ha több hetes vagy akár hónapos határidővel tudnak csak egy-egy munkát elvállalni.
Habár a háromfázisú villanyórát az áramszolgáltató térítésmentesen biztosítja, az egyfázisú villanyóra helyére nem lehet közvetlenül felszerelni egy háromfázisú órát.
A háromfázisú villanyórának egy új – szabványosított – mérőhelyt kell kialakítani, aminek a költségét a fogyasztónak kell állnia.
A háromfázisú mérőhely kialakításához a villanyszerelőnek meg kell keresnie a gerincvezetéket és onnan be kell húznia a három fázist, a nullát és a földelést – azaz összesen öt vezetéket – a villanyórához. (Társasház esetén a gerincvezeték általában a lépcsőházban található, családiház esetén valahol az utcában) Az újrabekötéshez a meglévő kábelcsatornából ki kell húzni a régi vezetéket és be kell húzni az újakat, ezek együttesen nyilván vastagabbak lesznek, mint a régi volt. Ha ez nem lehetséges – mert például az új vezeték elakad a régi csatornában – akkor teljesen új kábelcsatornát kell kiépíteni, aminek további költségei vannak. Ha sikerült behúzni a vezetékeket, akkor ki lehet építeni a villanyóra fogadóhelyét.
Új, háromfázisú mérőhely kialakítása
Az új háromfázisú villanyóra elhelyezésénél lehetőség van arra, hogy az új mérőhely ne pont oda kerüljön, ahol a régi volt. A mérőhely kerülhet a régi mellé, alá vagy fölé is, de kerülhet máshová is a lakáson belül; sőt, akár a lakáson kívülre is kerülhet az új mérőhely.
Ez utóbbi megoldásnak előnye, hogy villanyóra leolvasás esetén nem kell beengedni a villanyóra-leolvasót, illetve – társasház esetén – akkor is le lehet olvasni a villanyórát, ha épp nem vagyunk otthon. A lakáson kívül elhelyezett villanyóra nem zavar be az előszobabútor kialakításába sem, a villanyóra helyén elhelyezhetünk egy kisebb szekrényt vagy ruhafogast is.
Amikor villanyszerelő elkészítette az új háromfázisú órának a mérőhelyt, akkor a vezetékeket tovább kell húzni a biztosítéktábla irényába.
Biztosítéktábla csere
Gyakran előfordul, hogy hálózatbővítésnél, villanyóra cserénél le kell cserélni a régi biztosítéktáblát és vele együtt természetesen a biztosítékokat is, mivel azok az esetek döntő többségében el vannak öregedve. (ennek természetesen további költségei vannak.) A biztosítéktábla szerencsés esetben a villanyóra közelében található, amennyiben attól távolabb van (például egy másik szobában), akkor bizony gondjaink lesznek.
Amennyiben a biztosítéktábla nem a villanyóra mellett van, sajnos nem lehet „fél méteres kábel darabbal” összekötni a kettőt; előfordulhat, hogy bontani kell.
A három fázist tehát el kell vinni biztosítéktábláig. Ha a biztosítéktábla egy másik szobában van, akkor a mérőhely és a biztosítéktábla közötti szakaszon – csakúgy, mint a lakásba való bekötésnél – ki kell húzni a régi kábeleket a falból és helyükre be kell húzni az újakat. Ha nem lehet behúzni a régi kábelcsatornába az új kábeleket, akkor sajnos bontani kell. Ki kell építeni egy teljesen új kábelcsatornát, majd ebbe kell behúzni az új kábeleket. (Ezt a későbbiekben vissza kell glettelni, majd pedig fetfestés/tapétázás szükséges.)
Hasznos tanács: ha új biztosítéktáblát szereltetünk fel, kérjünk bele áramvédő kapcsolót, azaz FI-relét is. A FI relé azonnal lekapcsolja az egész elektromos hálózatot, amennyiben az zárlatos lesz, illetve, ha valaki véletlenül megérinti a hálózat feszültség alatt álló részeit. Egy háromfázisú Fi relé mindössze néhány ezer forintba kerül, de életet menthet.
Villanyóra csere
Ha idáig eljutottunk, ez azt jelenti, hogy:
- sikerült behúzni a lakásba a három fázist;
- lett egy új immár háromfázisú mérőhelyünk (óránk még nincs);
- a mérőhelytől a három fázist tovább húztuk a biztosítéktáblához;
- lett egy új biztosítéktáblánk is.
Nos, ez mind nagyon jó, csak a helyezt az, hogy nem ég a villany, mivel a munkálatok elején le lett szerelve a – régi egyfázisú – villanyóra. Mi lesz most?
A villanyszerelő átmenetileg vissza fogja szerelni a régi egyfázisú villanyórát majd kiállítja a szükséges papírokat és végül bejelenti az ELMŰ-nek, hogy befejezte a munkát.
Ezt követően az ELMŰ ki fog küldeni egy szerelőt, aki hivatalosan leszereli a régi egyfázisú villanyórát és felszereli az új háromfázisút, majd kétszeresen leplombálja azt. A villanyóra csere ezzel válik teljessé. Ameddig az ELMŰ nem érkezik meg az új háromfázisú villanyórával, addig továbbra is egy fázisú rendszer lesz a lakásban, mivel a másik két fázishoz tartozó vezetékben nem lesz áram. A villanyszerelési munka tehát itt még nem ért véget, mert a lakáson belüli áramköröket még szét kell majd osztani a fázisok között. (Ammenyiben az ELMŰ nem jelentkezik az új óra miatt, akkor nekünk kell őket telefonon hívogatni!)
További munkák az új biztosítéktáblával
Ameddig egyfázisú villanyóránk volt, addig a lakásban található áramköröket (például szobák, vizes helyiségek, garázs, terasz, mosógép, mosogatógép stb.) egy fázis táplálta. A villanyóra cserét követően viszont lett két újabb fázis is a lakásban, így tehát most már három fázisunk van; az áramköröket emiatt szét kell osztani a három fázis között. Néhányat az egyik fázisra, néhányat a másikra és néhányat pedig a harmadik fázisra kell kötni. A villanytűzhelynek, szaunának pedig mind a három fázisra szüksége lesz, így ezeknek mind a három fázisból betáplálást kell biztosítani. Nincs más hátra, mint ismét kihívni a villanyszerelőt, hogy „állítsa át a biztosítéktáblát háromfázisú üzemmódra”. A tűzhelyezt, szaunát ezt követően lehet csak beüzemelni.
Ezzel érkeztünk el a hálózatbővítés és a villanyóracsere végéhez.
Milyen költségeink lehetnek?
- Szolgáltatónak fizetendő díjak:
- (5 eFt/amper. +30 amper esetén 150eFt)
- Villanyszerelőnek fizetendő díjak:
- Méretlen vezeték cseréje (gerincvezetéktől villanyóráig / bontással vagy anélkül) kb: 10-20eFt/m
- Új, háromfázisú mérőhely kiépítése – kb. 120-150 eFt
- Mért vezeték cseréje (mérőhelytől biztosíték tábláig) – kb: 10-20eFt/m
- Biztosíték tábla csere biztosítékokkal – kb: 35-50 eFt
- Vezeték kiépítése a fogyasztóhoz (tűzhely / szauna / klíma) – kb: 10-20eFt/m
- Fogyasztó bekötése – kb: 10-20 eFt