Hogyan használjuk a termosztátot és hogyan ne?
Az egyik leggyakoribb téma ilyenkor télen, energiaválság idején a rezsiszámlák növekedése, és hogy hogyan tudnánk lejjebb szorítani a fűtési költségeinket valamely okos, energiatakarékos megoldással. Költséghatékony és egyszerű lehetőség az energiamegtakarításra a jól kiválasztott és megfelelően működtett termosztát, amellyel, ha megfelelően használjuk, akár 10-15 %-os energiamegtakarítást is elérhetünk.
A termosztát nem bonyolult szerkezet, segítségével tudjuk beállítani azt a hőmérsékletet, amelyet egy adott helyiségben el szeretnénk érni. A kis készülék érzékeli a környezet hőmérsékletét, és ennek alapján kapcsolja be vagy ki a fűtő, illetve a hűtő rendszert. Az optimális hőmérséklet beállítása lehetővé teszi, hogy a fűtési és hűtési rendszer csak akkor működjön, amikor arra valóban szükség van.
Ahhoz, hogy a termosztát valóban hozzásegítsen az energiatakarékos hőmérsékletszabályozáshoz, kulcsfontosságú, hogy a lakás mely helyiségét nevezzük ki „referenciahelyiségnek”. Ebben a helyiségben helyezzük el a termosztátot, és a rendszer e helyiség hőmérsékletéhez viszonyítva kapcsolja majd ki, illetve be a fűtést.
A szobatermosztátok két nagy csoportja a csak fűtést, illetve a fűtést és hűtés is szabályozó készülékek csoportja. Ha típusok szerint osztályozzuk őket, a vezérlés szempontjából választhatunk manuális, analóg, illetve programozható, digitális szobatermosztátot. Az utóbbi még több funkcióval ellátott fajtája a programozható, rádiófrekvenciás, illetve a Wifi-s termosztát.
Takarékos üzemmódban
A modern termosztátok programozható funkcióval is rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik, hogy egy adott időszakra előre beállítsuk a kívánt hőmérsékletet. Ezáltal otthonunk csak akkor lesz fűtve – vagy hűtve -, amikor szükséges, és nem használunk energiát az üres lakás hűtésére, illetve fűtésére. A drágább típusoknál akár távolról is, okostelefonról, számítógépről is vezérelhetjük a rendszert, és beállíthatjuk a lakótér kívánt hőmérsékletét, még ha éppen nem tartózkodunk otthon.
Hová ne helyezzük a szobatermosztátot?
Ne helyezzük hőt sugárzó berendezések, például radiátorok mellé. Ne szereljük fel ablakok mellé, s kerüljük a huzatos helyeket is. Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy a készüléket ne süsse a nap egyik napszakban sem, és kerüljük el a termosztát felhelyezését azokon a területeken is, ahol a sütünk-főzünk. A legokosabb, ha abban a helyiségben keresünk neki megfelelő helyet, ahol a legtöbbet tartózkodunk.
A leggyakoribb hibák
Nem programozzuk be a termosztátot. Az előzetes beprogramozás lehetővé teszi, hogy ha nem tartózkodunk otthon, akkor ne menjen teljes gőzzel a fűtés, de mire hazaérkezünk, kellemes, meleg otthon fogadjon minket. Azzal, hogy napközben alacsonyabb fokozatra állítjuk a hőmérsékletet, akár súlyos ezreket is megspórolhatunk.
A folyosó falára szereljük a készüléket. Jellemzően a huzatosabb folyosó melegszik fel legutoljára a lakásban, így sokkal tovább fűt a készülékünk, mint arra valójában szükség lenne. Legjobb, ha a nappali falára szereljük fel a termosztátot, általában itt tartózkodunk a legtöbbet.
Feltekerjük a termosztáton a hőmérsékletet, hogy hamarabb legyen meleg. Ez téves elképzelés. A termosztát az érzékelt hőmérséklethez igazítja a működtetést, és nem lesz meleg akkor sem, ha magas hőmérsékletre állítjuk.
Termosztát elektromos radiátorokhoz
Az elektromos radiátorokra, az infraradiátorokra és az oldalfali infrasugárzókra jellemzően gyári, manuális- vagy digitális termosztátot helyeznek el. Ezeknél a típusoknál nincs központi termosztát, nem kell vezetékkel összekötni a fűtőegységeket, azok egyenként szabályozhatók, így arra is lehetőséget nyújtanak, hogy egy helyiségen belül más-más hőmérsékletet állítsunk be. Ha például egyedül vagyunk a nappali dolgozósarkában, akkor elég csak egy, a legközelebbi fűtőelemet bekapcsolni, nem kell kifűteni az egész nappalit, így igen sok energiát tudunk megspórolni ezzel a módszerrel.