Hogyan javítsuk ki a megrepedt betont?
A beton javítása tipikusan az a feladat, amibe nagyon nehezen vágunk bele, holott hiába ez az egyik legmasszívabb anyag, az idő múlásával kisebb repedés, de akár mélyebb sérülések, sőt szerkezeti hibák is keletkezhetnek a felületeken.
Mitől keletkezhet hiba a betonban?
A különböző repedések, törések, horpadások több okból is megjelenhetnek a betonelemeken. A betonfelület sérülése leggyakrabban az épület természetes mozgása, süllyedése miatt következik be, ami hegyen épült házaknál különösen gyakran fordul elő. Előfordulhat, hogy korábbi kivitelezési hibával állunk szemben, pontatlan volt a zsaluzás, túl sűrű lett a vasalás, vagy nem megfelelő utókezelést kapott a felület, ami viszont a beton korai elöregedéséhez vezet. De az is lehet, hogy a beton adalék-anyagainak aránya nem volt megfelelő, túl sok vagy túl kevés cement került bele, esetleg eleve rossz minőségű volt a keverék. De a mindennapi használat is okozhat sérüléseket, például a túlzott igénybevétel vagy más, erőteljes környezeti hatások. S végül gyakran okozhatnak problémát a beton kötési ideje utáni anyagzsugorodásból fakadó problémák, illetve az utókezelés nem megfelelő kivitelezése is.
Hogyan javíthatók ki a beton sérülései?
Évekkel ezelőtt a beton javítására egyetlen megoldás létezett: ki kellett cserélni a teljes betonfelületet, amely rengeteg munkával és törmelékképződéssel járt. Ma már olyan anyagok is rendelkezésre állnak, amelyeknek köszönhetően nem minden esetben van szükség a teljes cserére. Sőt, ha csak kisebb hibákkal állunk szemben, a betonfelület javítása akár házilag is elvégezhető. Nem minden repedés okoz szerkezeti károkat, ilyenkor elegendő a rések, hézagok kijavítása, amihez sokféle anyag közül válaszhatunk.
Az anyag kiválasztásakor érdemes figyelembe venni, hogy milyen a bedolgozhatósága, jól tapad-e az adott felülethez, milyen mértékű zsugorodásra számíthatunk száradás után, igényes megjelenést ad-e a javított felület, illetve jól burkolató-e.
Ahhoz, hogy fel tudjuk ismerni, milyen repedéssel állunk szemben, ismernünk kell a keletkezés okát. A függőleges mozgásból (talaj-, alapsüllyedés) származó betonrepedés okát kell először megszüntetni. Az alap megerősítése, injektálás és egyebek lehetségesek, részleges bontás esetén a régi beton és új beton kapcsolatának betonvassal történő megerősítése oldhatja meg a további függőleges irányú mozgást.
A pókhálószerű repedések igen gyakoriak, különösen a terasz beton felületén, de ezek túlnyomó többsége nem szeli át teljes keresztmetszetben a betont, így a repedés a későbbiekben sem fog változni, mozogni.
Betonragasztás technológia: betonvarrás
A módszer, hogy flexszel kimélyítjük a repedéseket, és a repedéssel átlós bevágásokat, hornyokat készítünk. Ebbe a vájatba kerülnek a repedés két felét egymáshoz húzó lemezek, amelyeknek a betontágulás húzó erejének eloszlatásában van szerepe. Az így elkészített vájatokat kétkomponensű műgyantával töltjük, majd a gyantás felületet – az érdesítés miatt – finom homokkal fedjük be.
Dísztéglák esetén gyorsan megjavíthatunk kisebb repedéseket, sérüléseket a téglák közötti habarcsban. A kereskedelmi forgalomban kapható gyorsan alkalmazható, szemcsés szerkezetű formula, amelyet kifejezetten a bel- és kültéri repedt, töredezett beton felületek gyors és egyszerű javítására fejlesztették ki.
Először is tisztítsuk meg a falat, távolítsunk el róla minden port és szennyeződést. A betonjavító tubust a szilikonpisztolyba helyezve, a pisztoly segítségével a kitöltendő felületre irányítjuk addig, amíg a termék jól betapad és teljesen kitölti az üreget. Szélesebb repedések esetén spatulával vigyük fel az anyagot a felületre, s végül nedvesítsük be a spatulát és tiszta vízzel egyengessük el a terméket.
Mélyebb repedés vagy mélyre fúrt lyukak esetében a folyamatot két lépésben érdemes elvégezni. Az első réteg felvitele után 30 perccel, száradás után ismételjük meg a folyamatot. A felesleges anyagmennyiség a megkötés előtt vízzel is eltávolítható, s száradás után a felület festhető.