Hogyan tisztítsuk ki a medencét vegyszer nélkül?
Még javában tombol a nyár, és gyakran napi szinten használjuk a kerti medencénket – ha olyan szerencsések vagyunk, hogy rendelkezünk vele. Ezzel azonban együtt jár a rendszeres medencetakarítás is. Jó hír: a drága és egészségtelen vegyszerek használatát sok esetben kiválthatjuk sokkal olcsóbb és az egészségre ártalmatlan megoldásokkal.
Vegyük sorra a legjobb természetes megoldásokat! Ezek természetesen nem olyan hatékonyak, mint a vegyszeres megoldások, de sokat spórolhatunk velük, mivel kevesebb vegyszerre lesz szükségünk, és mindenekelőtt egészségesebb megoldás.
Alga eltávolítása fehér ecettel. Ha medencetisztításkor leengedjük a vizet, már rövid használat után is körös-körül és a medence alján olyan apró lerakodásokkal találkozunk, amelyek elindítják az algaképződést. Ennek megakadályozására hatékonyan használhatjuk a desztillált fehér ecetet a medence oldalán és alján is. Biológiai érlelésű is elérhető belőle ezer forint alatt literáron, ha nagyobb kiszerelésben vásároljuk.
A fuga kifehérítése. Bosszantó és a komfortérzetünket is csökkenti, ha épített medencénk, és a csempék között fúga-elszíneződést tapasztalunk. Kezelésére alkalmas természetes megoldás a citromlé és a citromsav, ami hatékonyan veszi fel a versenyt a bosszantó koszfoltokkal.
A vízkő eltávolítása. Szokásos bosszúság, hogy a medencében és a hozzá tartozó fém felületeken, elsősorban a létrán és egyéb ez egyéb kiegészítő tartozékokon rendszeresen megjelenik a vízkő. Eltávolításukhoz szintén citromsavat használjunk, nem feltétlenül szükséges azonnal drága vegyszerekhez folyamodnunk. A citromsavat feloldjuk egy vödör vízben, és az oldattal, egy gyökérkefe segítségével eltávolíthatjuk a vízkövet.
Ha kellően lúgos a víz, a lerakódások, szennyeződések jó részét meg tudjuk előzni, ha szódabikarbónával növeljük a medence vízének lúgosságát. A kereskedelmi forgalomban kapható lúgosító szereknek is a legfőbb hatóanyaga a nátrium-bikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát), köznapi nevén szódabikarbóna. Enyhén lúgos kémhatású, vízben jól oldódó só. A savakat semlegesíti, és nem utolsósorban jóval olcsóbb, mintha vegyszerhez nyúlnánk.
Fertőtlenítés sóval
A sósvizes medencefertőtlenítés, amelyet sóbontó gép, másnéven klorinátor segítségével végzünk, nem vegyszermentes fertőtlenítési eljárás, de hatékony vízfertőtlenítő berendezés, amellyel spórolhatunk az alkalmazott vegyszer mennyiségén. Az eljárás lényege, hogy a medencevízbe közönséges konyhasót, adagolunk. A sóoldatot a gép elektromos áram segítségével ionjaira bontja, és a keletkezett klórgázt átáramoltatja a vízen. A keletkező hipoklórossav fertőtleníti az átáramoltatott vizet, és a szűrési folyamat során a medence teljes vízmennyisége legalább egyszer átáramlik a klorinátor elektrolizáló celláján. A fertőtlenítés lényegi folyamata a medencén kívül történik, zárt rendszerben.
A vegyszeres víztisztítással szemben a sóbontó készülék előnye, hogy folyamatos, egyenletes fertőtlenítést biztosít, és a készülék automatikusan működik. A korszerű sóbontók öntisztító, titánlemezes elektrolizáló cellával rendelkeznek. Klór csak akkor képződik, ha a medence sóoldata áthalad a cellák között. A képződő klór mennyisége attól függ, hogy milyen gyakran használjuk a sóbontót.
Léteznek azonban hátrányai is a készülék használatának. A sós víz gyorsabb korrodálódást okoz a fémalkatrészekben, mint a tiszta víz, bár ez utóbbi jelenség kiküszöbölhető, ha saválló acél kiegészítőket használunk.
Hátránya továbbá a módszernek, hogy később, a leeresztéskor nem tudjuk öntözésre felhasználni a medence vizét, mivel a sóoldat káros a növényekre.
Fertőtlenítés UV-C fénnyel
Az UV-C – ultraibolya – fény elpusztítja a vírusokat, baktériumokat és a penészt, fertőtlenít és szagtalanít is. Ezeket a fertőtlenítő berendezéseket nagyobb, vízforgatással rendelkező medencékbe lehet alkalmazni, és úgy működnek, hogy amikor keresztülfolyik rajtuk a medencevíz, az UV-C fény a mikroorganizmusok DNS-ének roncsolásával elpusztítja a kórokozókat. Az UV-C fertőtlenítő berendezéssel így kiváltható a klóros fertőtlenítés, valamint az algaölő szerből is kevesebbet kell használni.
Fontos tudni, hogy az igazán természetesen alapanyagok sosem lesznek olyan hatásosak, mint a fertőtlenítőszerek, ezért higiéniai okokból a hagyományos medencefertőtlenítő használatát sem érdemes teljesen mellőzni. Ugyanakkor a természetes megoldásokkal csökkenteni tudjuk a vegyszerek használatának mennyiségét és gyakoriságát.