Homlokzati hőszigetelő rendszerek
Manapság már sokféle hőszigetelő anyag közül lehet választani, és nem is könnyű eldönteni, hogy melyik mellett tegyük le a voksunkat. Mindegyik más-más tulajdonsággal bír és más esetben ideális. Egy rosszul kiválasztott homlokzati hőszigetelés okozhat akár páralecsapódást vagy penészedést is a falakon.
Ha házunk falának hőszigetelését szeretnénk megoldani, illetve otthonunk energiatakarékos működését szeretnénk elősegíteni, alapvetően ötféle hőszigetelő anyag közül választhatunk. Használhatunk EPS homlokzati polisztirol lapot (EPS), grafitos homlokzati polisztirol lapot, XPS polisztirol lapot, kőzetgyapot szigetelést, illetve dönthetünk üveggyapot szigetelés mellett is.
Az EPS hőszigetelés
Az EPS homlokzati polisztirol a legismertebb és a legelterjedtebb az összes homlokzati szigetelő anyagok közül. Könnyű, megfelelő szilárdságú, jó hőszigetelő képességgel rendelkezik és könnyen vágható. Különböző vastagságban kapható, már a 8, 10, illetve 12 centiméter vastag expandált polisztirol lapok is megfelelő hőszigetelő képességgel rendelkeznek. Az EPS lapok jól felhasználhatók homlokzati falak szigetelésére, ugyanakkor lábazati hőszigetelésre nem alkalmasak. Az EPS víztaszító képessége gyenge, és víz hatására romlik az anyag stabilitása, illetve hőszigetelő képessége is.
Az EPS polisztirol lap alapanyaga a polisztirol gyöngy, amit gőzöléssel puffasztanak és formáznak. Mielőtt kereskedelmi forgalomba kerülne a formázott és méretre vágott polisztirol lap, körülbelül három hónapig pihentetik (ez idő alatt némileg zsugorodik a mérete).
A grafitos hőszigetelés
Az EPS-hez képest a grafitos polisztirol lap korszerűbb homlokzati hőszigetelő anyag, mivel ugyanaz a hőszigetelő képesség a jobb hővezető képességnek köszönhetően már kisebb vastagság esetén is elérhető. A grafitos polisztirol lap polisztirolból és mikroszkopikus méretű grafit adalékanyagból áll. A grafit adaléknak köszönhetően sokkal jobb a hőszigetelő képessége, mint az EPS polisztirol lapoké, a grafitos hőszigetelés esetében a 20%-kal jobb hővezetési képesség nagyjából ugyanilyen mértékű energiamegtakarítást is jelent. Passzív házak esetében is szívesen alkalmazzák, olyan helyeken különösen hasznos, ahol nem lehet túl vastag homlokzati hőszigetelést alkalmazni.
Az XPS hőszigetelés
Az XPS polisztirol lap – extrudált polisztirol lap – amellett, hogy jól szigetel és jó víztaszító képességgel rendelkezik, fagyálló, kiváló a mérettartása és a nyomószilárdsága. Zártcellás hőszigetelő anyag, ezért akkor ideális választás, ha fontos, hogy a szigetelés vízálló is legyen, például lábazatok, kerítések, pincék esetében. A házak szigetelésénél gondolni kell a homlokzati hőszigetelés mellett a lábazat szigetelésére is, s erre kiválóan alkalmas az XPS polisztirol lap.
A kőzetgyapot hőszigetelés
A kőzetgyapot jó víztaszító képességgel rendelkezik, kiváló hő- és hangszigetelő, s nem utolsósorban nem éghető, így a tűz tovább terjedését is meg tudja akadályozni. Kiváló légáteresztő képessége miatt szokták lélegző hőszigetelésnek is nevezni. A kisebb sűrűségű kőzetgyapot általában födémek, álmennyezetek, válaszfalak és magastetők hőszigetelésére alkalmas. A nagyobb sűrűségű kőzetgyapotot jellemzően padlók, lapostetők és homlokzati falak szigetelésére használják. A kőzetgyapot szálas hőszigetelő, alapanyaga a megolvasztott, bányászott kőzet. Ettől lesz szilárd, míg hőszigetelő képességét a szálak közötti levegő biztosítja. A kőzetgyapotot általában régebbi épületeknél, vertfalaknál vagy vályogfalaknál alkalmazzák, illetve tetőterek, padlások födémszerkezetét szigetelik vele. Ilyenkor a kőzetgyapot szigetelést a szarufák közé helyezik, így akár külön rögzítés nélkül is használható az anyag.
Az üveggyapot hőszigetelés
Az üveggyapot tartós, nem éghető, kiváló hő- és hangszigetelő. Szálas szerkezetű, alapanyaga az üveg. A gyártás során – jellemzően újrahasznosított – üvegből nagyon vékony, hosszú és rugalmas szálakat formáznak, amelyeket kötőanyaggal vonnak be. Létezik kisebb és nagyobb sűrűségű üveggyapot is, a kisebb sűrűségű üveggyapot tekercses kialakítású, a nagyobb sűrűségű táblás. Az üveggyapot tekercseket főleg szarufák közé, hálózva, a táblás üveggyapotot pedig falak, belső elválasztók, fa- és fém vázszerkezetű épületek szigetelésére használják.