Így ápoljuk a kerti bútorainkat!
A kerti bútor nem olcsó, ezért okosan tesszük, ha vigyázunk rá és nem hanyagoljuk el. Másképpen kell ápolni a műanyag és a fából készült, illetve a rattan bútorokat. Mindegyikhez kapható megfelelő ápolószer a barkács áruházakban.
A műanyag bútorok ápolása
Legelső teendőnk a kerti por, eső utáni sárfelverődés és egyéb szennyeződések lemosása szappanos vízzel, puha ronggyal vagy szivacs segítségével. Kerüljük az erős, durva szereket, a súrolást, ezek ugyanis károsíthatják a műanyag felületet. A makacsabb szennyeződéseket, foltokat ecet és víz 1:1 arányú keverékével lehet eredményesen eltávolítani. Nem árt tudni, hogy a műanyag bútoroknak nem használ a napsugárzás, ezért amikor nincsenek használatban, igyekezzük árnyékba tenni vagy letakarni őket.
A manapság közkedvelt, műanyagból font bútorok esetén a kefe, az kerti slag vagy a magas nyomású mosó készülék jelenti a hatékony megoldást. Annak érdekében, hogy a bútorok élettartamát megnöveljük, érdemes fedett helyen tárolni ezeket a bútorokat is.
A kopott műanyag bútorok színének felfrissítésére megpróbálkozhatunk a VD 40 alkalmazásával. Ezt a terméket eredetileg arra tervezték, hogy taszítsa a vizet és megelőzze a korróziót (az űrkutatásban). Csak később derült ki, hogy felhasználhatósága a hétköznapi életben szinte végtelen. Bevonatot képez a kültéri műanyag bútorokon is, elfedi a foltokat és kopásokat. Használat során fújjuk le vele a bútort, majd várjunk 24 órát, míg teljesen megszárad.
A fából készült bútorok ápolása
Bár a fa az egyik legszebb, legelegánsabb anyag, sajnos rendszeres felületkezelés és ápolás nélkül, különösen akkor, ha a napon hagyjuk, gyorsan tönkremegy. Mivel a fa természetes anyag, érzékeny a nedvességre, a napfényre és a kártevőkre is, így rendszeres ápolást igényel. Legalább évente egyszer alaposan meg kell tisztítani a portól és a szennyeződésektől, amihez legjobb a barkácsboltokban kapható, speciálisan fára kifejlesztett tisztítószerek egyikét használni. Ezek hatóanyagai eltávolítják az erős szennyeződéseket, a vörösbor, a kávé, az olaj vagy akár a zsírkréta nyomait. Hígítás nélkül használva csökkentik a fa felületén képződött kisebb karcolások mélységét is. Kezelés után hagyjuk hatni a tisztítószert a csomagoláson feltüntetett ideig, majd öblítsük le bő vízzel.
Ha a fa felülete durva, repedezett vagy sérült, akkor érdemes lecsiszolni egy finomszemcsés csiszolópapírral is. Csiszolás után távolítsuk el a faport egy nedves ronggyal vagy porszívóval, s ezután olajozzuk le a bútort. Az olajozáshoz legjobb speciális fa-olajat vásárolni, amit ecsettel vagy szivaccsal vihetünk fel egyenletesen a felületre. Hagyjuk beszívódni néhány percig, majd töröljük le a felesleget.
A természetes rattan bútorok gondozása
A rattan a pálmafélék családjába tartozó természetes anyag, ami Ázsiában, Afrikában és Ausztráliában honos. Szárai hajlékonyak és erősek, így többek között fonott bútorok, kosarak, szőnyegek és más díszítő tárgyak készítéséhez is használják. Könnyű, mégis erős. A kültéri rattan bútorok kevesebb ápolást igényelnek, mint a fából készültek. Elegendő a szennyeződéseket rendszeresen eltávolítani és egy nedves ruhával áttörölni a felületet. Nem szereti a vizet, így nem tanácsos esőben kint hagyni. A magas hőmérséklet, a tűző nap kiszáríthatja, ezért az erős napsugárzástól is védeni kell.
Idővel, a használattól megkopik a rattan bútorok fénye. Ilyenkor érdemes lekezelni átlátszó lakkal, illetve alkalmas erre a célra a világos citrom-, illetve olívaolaj, de a kereskedelemben kapható bútorviasz is megfelelő lehet.