Így érdemes terveznünk az otthonfelújítási támogatás felhasználásával
Július 1-jétől lehet pályázni az otthonfelújítási támogatásra, amelyből a 2024-es otthonfelújítási program keretében lakossági energiahatékonysági beruházások valósíthatók meg. Nézzük, mire érdemes figyelni a támogatás felhasználása során.
A most induló otthonfelújítási program az 1990 előtt épült, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítését célozza meg. A beruházás értéke maximum 7 millió forint lehet, amelyhez 1 millió forint önerőt kell biztosítani. A fennmaradó 6 millió forint kamatmentes hitelként vehető fel, a hitel tőketartozása azonban utólag, járástól függően 2,5–3,5 millió forint vissza nem térítendő támogatással csökkenthető. Zsiga László ingatlanvizsgáló gyakorlati tanácsokat oszt meg a támogatás megfelelő és hatékony felhasználásához.
Bízzuk magunkat szakemberre
Az energiahatékonyság szempontjából az egyik legfontosabb korszerűsítési munkálat a hőtermelő berendezések cseréje. A most induló program keretében lehetőség van kondenzációs kazán, vegyes-, szén-, fa- vagy gáztüzelésű rendszerek, gázkonvektorok, egyedi helyiségfűtők kiváltására magas hatásfokú gázkazánnal. Ez esetben a támogatás egy része a fűtőberendezéshez közvetlenül kapcsolódó kéménytechnika fejlesztésére is felhasználható. „Amennyiben erre szeretnénk fordítani a támogatást, érdemes egy, a szakmában nagy gyakorlattal rendelkező szakembert bevonni a tervezésbe, hiszen a fűtőtestek és a kazán megfelelő méretezése döntő fontosságú a gazdaságos üzemeltetés szempontjából. Ő például mindenképp felhívja majd a figyelmünket arra, hogy egy igazán gazdaságosan és hatékonyan működő fűtési rendszernek minden helyiségben külön hőfokszabályzója van, így elkerülhető a szoba túlfűtése, ami energiapazarló, vagy annak alulfűtése, ami viszont csökkenti a komfortérzetet” – emeli ki Zsiga László.
Már a tervezésnél sok minden eldől
Általánosságban minden felújítás kapcsán elmondható, hogy a munkálatok során a legtöbbet pontos tervezéssel lehet megtakarítani. Ha már az árajánlat kérésekor rendelkezünk konkrét tervekkel, a kivitelező sokkal pontosabb költségbecslést és ütemtervet tud készíteni. Számára és számunkra is biztonságosabb továbbá, hogy várhatóan úgy kalkulál majd, hogy a látható költségekre rászámol egy bizonyos százalékot, amiből az esetleges váratlan kiadásokat tudjuk fedezni. Fontos tisztában lennünk azzal is, hogy a támogatás keretén belül lehetőség van a tervezési költségek előzetes lehívására.
Szakértőnk ezenfelül még két fontos dologra külön felhívja a figyelmet. Egyrészt arra, hogy nem minden építőanyag felel meg a pályázat kiírásának. Az épület külső határoló elemeinek hőszigetelése kapcsán az EPS hőszigetelés mellett például a kőzetgyapot bekerült a támogatott építési anyagok közé. Utóbbiak köréről érdemes előzetesen tájékozódni. „Ami pedig talán ennél is fontosabb: már a tervezés során érdemes megcélozni a 40 százalékos energiamegtakarítást, ami további előnyöket jelent.”