Így javíthatjuk ki a homlokzat burkolati hibáit
A homlokzati burkolatnak nem csupán esztétikai szerepe van – hiszen gyönyörű megjelenést kölcsönözhet a külső falnak –, hanem az időjárással szemben is véd. Ha sérülés keletkezik rajta, annak ez a védőfunkció is kárát látja: például befolyhat a nedvesség a hőszigetelő táblák közé, vagy akár rovarok, madarak is befészkelhetik magukat.
A hiba okát kell kezelni, nem csak a jeleit
Eleinte csak bosszantó vizuális problémának tűnhet, ha repedés keletkezik a homlokzaton. A burkolat javításán kívül azonban fontos a hiba okának feltárása is, hiszen pusztán tüneti kezelés esetén akár a frissen javított homlokzaton is ugyanúgy megjelenhet a repedés.
A megfelelő anyagok megtalálása
Érdemes az eredetivel megegyező márkájú és típusú hőszigetelő táblával, illetve ugyanolyan márkájú és árnyalatú színező vakolattal dolgozni, hogy a javított homlokzati felület sem ránézésre, sem pedig minőségre ne térjen el a többitől. A legkisebb hiba javításánál is célszerű ilyen körültekintően eljárni, hogy a homlokzat egységes képet mutasson, és hosszú távon semmiképp ne legyen „toldozott-foldozott” a végeredmény.
Ki végezze el a javítást?
A homlokzat burkolati hibáinak javítását magunk is elvégezhetjük. Ha nem okoz gondot a megfelelő anyagok kiválasztása és beszerzése, a vakolás és a kézi betonjavítás – üregmentes kialakítással és szakszerű bekeveréssel –, valamint be tudjuk tartani az ilyenkor szükséges munkavédelmi előírásokat, akkor semmi akadálya a saját kezű javításnak.
Semmiképpen nem javasolt azonban avatatlanul kísérletezni, mert annak az egész homlokzat kárát láthatja: a vakolat és a szigetelés is. Ha szakember felkérése mellett döntünk, érdemes több árajánlatot is kérni, és azok alapján kiválasztani, hogy kire bízzuk a helyreállítást. Gyakori hiba, hogy a tulajdonosok megvárják, míg a homlokzat burkolati hibája igazán látványos lesz, pedig valójában sokkal egyszerűbb és olcsóbb egy kis hibát orvosolni, mint egy nagyobb külső falrészt vagy akár egy egész falat helyreállítani.
Mikor érdemes elvégezni a munkálatokat?
Bizonyos időjárási körülmények esetén érdemes inkább elhalasztani a homlokzat burkolati hibáinak javítását. Ha például fennáll a veszélye annak, hogy a teljes száradás előtt megfagy a vakolat, akkor minőségi javítómunka esetén is 1-2 éven belül lehullhat az újonnan felvitt rész. Kánikulában vagy tűző napon sem célszerű belevágni a javításba, mert olyankor a túl gyors száradás vezethet korai repedezéshez.