Indukciós főzőlap – beszerelés, használat, tisztítás
Az indukciós tűzhelynek több előnye is van a hagyományos gáz-, illetve villanytűzhelyekkel szemben. Azonnal melegít, miközben a hőfok ugyanolyan pontosan szabályozható, mint a gáztűzhely esetében. Ami a mai energiaárak ismeretében mégis a leginkább megfontolandóvá teszi a választását konyhafelújításkor, az az a tény, hogy az indukciós tűzhely a felhasznált energia 80-85 %á-t is képes hasznosítani.
Minek köszönhető az energiafelhasználásban mutatkozó különbség?
A gáztűzhelyek nyílt lánggal biztosítják a hőforrást. A láng azonban az edényen kívül a környezetet is felmelegíti, ami nagy hőveszteséget eredményez: ez a főzési mód az energia mindössze 35%-át hasznosítja.
A hagyományos villany, fém vagy kerámia főzőlapok hőjét a fűtőszál biztosítja, ami átadja a hőt a fűtőbetétnek, majd a főzőfelületnek, így végül ettől melegszik fel maga a főzőedény. A többszörös hőátadás miatt az energiaveszteség jelentős: a fűtőszálas, kerámia tűzhelyek a felhasznált energiának csupán mintegy 40%-a melegíti az edényt, illetve az ételt.
Az indukciós tűzhely és a többi tűzhelytípus között a legalapvetőbb különbség, hogy az indukciós főzőlap estében a hő közvetlenül a tűzhelyre helyezett edényben, az edény alján keletkezik, nem pedig a tűzhelyben. Így a hőveszteség sokkal kisebb, aminek következtében ennél a főzőlap-típusnál a felhasznált energia 80%-a is képes hasznosulni. Vagyis az energia nagy részét az étel főzésére használjuk.
Hogyan működnek?
Az indukciós tűzhelyek úgy működnek, hogy a főzőlap felülete alá réztekercseket helyeznek, és a réztekercs az elektromos áram segítségével mágneses mezőt hoz létre. Ha ebbe a mágneses mezőbe vas tartalmú edény kerül, akkor az melegedni kezd, s ennek hatására keletkezik hő a tűzhelyre helyezett edényben. Az indukciós tűzhelyek így gyorsabban melegítenek és nagyobb hatásfokkal alakítják át az elektromos áramot hővé, ezért energiatakarékosabbak, mint az elektromos fűtőszállal működő eszközök. Az energiatakarékos működés másik oka, hogy az indukciós tűzhely nem melegíti fel a levegőt, így használatával ezt a hőveszteséget is megúszhatjuk.
Az indukciós főzőlapok azonnal és automatikusan kikapcsolnak, ahogy az edényt levesszük a főzőfelületről, és gyorsan ki is hűlnek. Működéséből következően hő csak akkor keletkezik a főzőlapon, ha ráhelyezzük az edényt, vagyis amikor aktív a rendszer. Emellett a főzőfelület nem melegszik fel jobban, mint az edény hőmérséklete, azaz kb. 100-110 °C-ra. A hagyományos elektromos főzőlapok felületi hőmérséklete a 400-450 °C-ot, a gáz lángja pedig akár az 1500 °C-ot is elérheti. Ennek megfelelően a hatékony energiafelhasználás az indukciós főzőlapok egyik legvonzóbb tulajdonsága. Emellett a leggyorsabb reakcióidővel is ezek a készülékek rendelkeznek: a főzés során beállított hőmérséklet a lehető leggyorsabban létrejön az edényben, így az étel készítéséhez szükséges idő is kevesebb.
Szólni kell azonban a hátrányokról is. Az indukciós főzőlap esetében csak olyan edényt tudunk használni, amely mágnesezhető. Az edényeken általában szerepel egy jelzés, ami megmutatja, hogy alkalmasak-e a használatra, de a mágnesezhetőséget ellenőrizhetjük egy egyszerű mágnes segítségével is.
Nem kell azonban megszabadulni a már meglévő edényeinktől sem, ezek is használhatók a kereskedelmi forgalomban kapható, úgynevezett indukciós átalakító lapok segítségével. Ezek az átalakító lapok mágnesesek, használatkor felmelegednek és átadják a hőt az edényeknek. Így azonban csak a hagyományos elektromos tűzhelyek rosszabb hatásfokával tudjuk használni a készüléket, ezért az indukciós átalakító lapok inkább csak alkalmi használatra javasolhatók.
Hova építhető be az indukciós főzőlap?
Az indukciós tűzhely működése során nem keletkezik égéstermék, így ennek elvezetésével nem kell számolni. Ugyanakkor az kérdés, hogy a lakás villamosenergia-hálózata elbírja-e a teljes főzőzóna bekapcsolásakor mérhető 7,2 KW-os áramfelvételt? Ennek megállapítását bízzuk villanyszerelőre, aki meg tudja állapítani, hogy hány amperes a bejövő áramcsatlakozás, illetve hogy rendelkezik-e a tűzhely saját villamos energia körrel, amivel biztosítható a megfelelő működés.
Az indukciós tűzhelyek többsége rendelkezik power management funkcióval is, ami lehetővé teszi a főzőlap összteljesítményének korlátozását. Ennek előnye, hogy a főzőlap akkor is biztonságosan üzemeltethető, ha a rendelkezésre álló hálózat nem elegendő a maximális teljesítményszint kiszolgálásához.
Biztonsági szabályok a beépítésnél
A beépítésnél a főzőlap aljától számítva legalább 24 mm-es biztonsági távolságot kell tartani. A fiók és a főzőlap közé javasolt egy elválasztó lap beépítése, hasonlóan a hagyományos elektromos főzőlapokhoz. Amennyiben a fenti távolságok megvannak, gyakorlatilag bármilyen egyéb konyhai eszközt telepíthetünk a főzőlap alá.
Fontos tudni, hogy az indukciós főzőlapok szellőzést igényelnek, amit a konyhabútor elülső és hátsó részén kialakított szellőzőnyílások biztosíthatnak.
Tisztítás
Használat után, lehűlt állapotban minden esetben ajánlott megtisztítani a főzőlapot és eltávolítani róla az ételmaradékok okozta lerakódásokat. Ehhez puha kendőt, nedvszívó papírtörlőt vagy speciálisan a főzőlapok tisztítására szolgáló eszközt használjunk. A kaparókést csak abban az esetben vegyük elő, ha a szennyeződés ráragad a főzőlapra, de akkor is nagyon ügyeljünk arra, hogy ne karcoljuk meg az üvegfelületet.