Ismerkedés a zöldtetőkkel
Ha belegondolunk, hogy a nagyvárosokban milyen elviselhetetlenül forró tud lenni a nyár, nem is értjük, miért nem borítják már régóta zöld tetők a házakat. A szakemberek szerint a növényzettel borított tetőknek rengeteg előnyük van.
A legfontosabb előnyök
A zöldtető képes a lehulló csapadékmennyiség akár 60-80 százalékát is tárolni és visszapárologtatni, ezzel javítva a mikroklímát. Tehermentesíti a csatornahálózatot, megakadályozza a hirtelen, nagy mennyiségben lezúduló csapadék miatti városi villámárvizek kialakulását. Megvédi az épületszerkezetet a mechanikai sérülésektől, az extrém hőmérséklet okozta károsodástól és a káros UV sugárzástól.
A zöldtető képes megtöbbszörözni a tetőszigetelés élettartamát. Mivel télen bent, nyáron kint tartja a meleget, csökkenti az épület hőingadozását. Kiváló hőszigetelő képessége miatt a hűtésre és fűtésre fordított energiaigényt is jelentősen mérsékeli. Kiszűri a levegőből a szálló port és a szennyező részecskéket, s a légkörben levő CO2 csökkentésével hozzájárul a globális felmelegedés csökkentéséhez. Pihentető, nyugtató környezetet biztosít a városi környezetben.
A zöldtető növényzete képes arra, hogy a napsugárzás akár 90%-át elnyelje. A növények légcseréje hőelvonással jár, emiatt a zöldtető a legnagyobb nyári melegben sem melegszik 25-27°C fölé. Ugyanakkor mégsem általános, még a nagy lakótelepeken sem, hogy ezt a klímabarát megoldást alkalmazzák. Vajon miért?
Nem telepíthető akárhová
Zöldtető telepítésére csak akkor alkalmas a tető, ha az épületet tartó födém megfelelő teherbírású, páravédett, hőszigetelt és vízhatlan szerkezetű. A zöldtető telepítése többlet terhet és eltérő használatot jelent, növeli a tetőn beépítésre kerülő rétegek számát, jelentősen emeli a szerkezettel szemben támasztott követelményeket. A tető csak akkor alkalmas zöldfelület telepítésére, ha lejtése megfelelő, a vízelvezetése megoldható, a hőszigetelés a vízszigetelés alatt helyezkedik el, s az alulról jövő páraterhelést párazáró réteggel zárják ki.
A tető a mechanikai sérüléseknek fokozottan ki van téve a kivitelezés során, hiszen ez a kertészek felvonulási területe, amelyet külön védőréteg beépítésével kell megóvni. A vastagabb geotextiliákon és gumírozott szőnyegeken kívül a drénlemezek is betölthetik a szigetelésvédő funkciót.
A zöldtetők telepítése tehát nem egyszerű. Az ültetett növényzetnek a tető típusához és a helyi körülményekhez kell illeszkedve. Meg kell határozni a növényfajokhoz igazodó ültetőközeg összetételét és ideális vastagságát. Gondoskodni kell arról, hogy ez a réteg ne mosódhasson ki, és mindig pont annyi vizet tároljon, amennyi a vegetáció számára optimális.
Mindez nem olcsó. A teljes kivitelezés, anyagbeszerzés, ültetőréteg-készítés, vízszintes és függő vízelvezetőkkel és minden szükséges előkészülettel együtt négyzetméterenként elérheti a 40 ezer-80 ezer forintot. (Ez az összeg nem tartalmazza az épület tartószerkezetének speciális kivitelezését, illetve megerősítését.)
Intenzív zöldtetők
Az intenzív zöldtetők a tetőkertek legértékesebb típusát jelentik. Ugyanolyan sokoldalúan hasznosíthatók, mint a talajszinten lévő kertek, és fenntartásuk is ugyanúgy gondos ápolást igényel. Ha ilyen tetőkertben gondolkodunk, akkor szinte minden olyan növényt ültethetünk, amelyeket a földszinti kertekbe. Telepíthetők évelők, fűfélék, gyep, sőt akár kisebb fák is. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha az átlagos termőréteg 20-100 cm között van, ami pedig 300-1500 kg plusz terhelést jelent négyzetméterenként. Ez akkora súly, hogy speciális statikai tervet kell készíttetni az épület tartószerkezetéhez. Ráadásul egy ilyen tetőkert fenntartásához szükség van automata öntözőrendszerre is.
Extenzív zöldtetők
Az extenzív zöldtetők kivitelezéséhez csak 5-15 cm közötti rétegvastagságra van szükség, ami 60-240 kg plusz tehet jelent négyzetméterenként a födémnek és az épület tartószerkezetének. Erre a vékony rétegű zöldtetőre kizárólag olyan növények telepíthetők, amelyek szárazságtűrők és alig igényelnek ápolást.
Az extenzív zöldtetők az úgynevezett nem járható zöldtető kategóriába tartoznak. Ez azt jelenti, hogy a szükséges ápolási munkákon kívül nem tartózkodhat rajta senki, mivel a vegetáció nem bírja a tartós taposást. A hazai klímatikus viszonyok között az extrém körülményekhez a Sedum fajok alkalmazkodtak leginkább. A Sedum, azaz a varjúháj fajták családjába több mint 500 faj tartozik. Rendkívül ellenálló, igénytelen pozsgás növények, látványos talajtakarók. Díszfüvekkel társítva pompás látványt nyújtanak. Amennyiben egy extenzív zöldtetőn a látvány hatását is fokozni szeretnénk, eltérő színű és méretű Sedum fajokat érdemes ültetni.