Itt az ideje a kerítésfestésnek
A kerítés festése csak látszólag egyszerű dolog. Gondosság, türelem, helyesen megválasztott anyagok és eszközök, valamint megfelelő időjárás is szükséges hozzá. Sem esős, nedves időben, sem túlságosan forró napsütésben nem érdemes elkezdeni a munkát.
Az előkészületek
A kezelendő felületnek mindig tisztának és pormentesnek kell lennie. A korábbi festékréteg, illetve a rozsda eltávolítása nélkül nem lehet megfelelő munkát végezni. A régebbi festék eltávolítását végezhetjük kézi vagy gépi csiszolással, illetve festékeltávolítóval is.
Festékeltávolítók többféle formában kaphatók a szaküzletekben, léteznek folyékony és zselé állagúak, valamint spray-k is. A folyékony festékeltávolítókat ecsettel vagy szivaccsal kell felvinni a felületre, száradás után az alattuk fellazult réteg könnyen lekaparható. A zselé állagúak lassabban hatnak, hosszabb ideig kell várni, mire a korábbi festék lekaparhatóvá vagy lemoshatóvá válik. Bármilyen festékeltávolítót használunk is, pontosan tartsuk be a gyártó utasításait. Használatukkor érdemes védőszemüveget és kesztyűt használni.
Milyen festéket válasszunk?
A festéket a kerítés típusának és állapotának megfelelően kell kiválasztani. A szakáruházakban kapható festékek különböző anyagtípusokra optimalizáltak, léteznek falra, fára, fémre és betonra használhatók. Ma már kaphatóak olyan különleges kültéri festékek is, amelyek ellenállnak az időjárás viszontagságainak, a nedvességnek, az erős UV-sugárzásnak.
Léteznek víz, olaj és akril bázisú festékek is, mindegyiknek vannak előnyei és alkalmazási területei. A vízbázisú festékek környezetkímélők és könnyebb a tisztításuk, míg az olaj alapú festékek erősebb védelmet nyújthatnak.
Érdemes átgondolni, hogy milyen színt válasszunk, melyik illik leginkább a környezethez. Igen sokféle színárnyalat kapható, sok gyártó kérésre kikeveri a kívánt színt, melyet a szaküzletekben kihelyezett színminták alapján választhatunk ki.
Mivel fessünk?
Mielőtt elkezdjük a munkát, készítsük ki a szükséges eszközöket, hengereket, spatulákat, maszkolószalagot, védőfóliát. Bizonyos esetekben ajánlott alapozót is alkalmazni, ami segíti a festék jobb tapadását. Van olyan festék, amely könnyebben felvihető a felületre ecsettel, míg másokhoz spray vagy henger használata ajánlott. Kisebb felületek esetén ecsetet használjunk, ugyanúgy a szegélyek, szegletek festésére is. Az ecset lehetővé teszi a festék bevezetését a fa rostjaiba, és vele precízebben lehet dolgozni, valamint könnyebb elérni vele a nehezen hozzáférhető területeket. A hengerrel viszont hatékonyabban festhetünk hosszabb vagy szélesebb felületeket. A hengerrel ugyan gyorsabban haladhatunk, de kevésbé alkalmas a sarkok, cirádák festésére.
Ha a kerítésen sok díszítés található, a festékspray is hasznos lehet. A spray segítségével egyenletes bevonatot lehet elérni, könnyen kezelhető az egyenetlen felületeken is, de számolnunk kell azzal, hogy nemcsak oda jut a festékből, ahová mi szeretnénk. Ezért érdemes letakarni a környező területeket, növényeket, járdát stb.