Jó, ha tudod: mikor kell építési naplót vezetni?
A jogszabályok gyakori változása miatt olykor még a szakemberek sem biztosak benne, hogy pontosan milyen esetekben kell, illetve nem szükséges építési naplót vezetni.
Az építtetők gyakran zavarban vannak és hajlamosak csak plusz adminisztrációs terhet látni az építési napló vezetésében. Sokszor a kivitelező is igyekszik lebeszélni a megbízót erről, illetve plusz díjazás fejében vállalja a feladatot.
Mi az az építési napló?
Az építési napló egy – ma már elektronikus – írásos műszaki dokumentáció, amely a hatósági és bizonyos esetben a bírósági eljárásban felhasználható. Az építkezés során ebben vezetik az elvégzett munkákat, rögzítik a környezeti hatásokat (például a naponta három különböző időpontban mért időjárási és hőmérsékleti adatokat), szélsőséges eseteket, építési hibákat. Az építkezésben részt vevő felek egymásnak szóló üzeneteit is ebben rögzítik.
A naplóba bejegyzéseket csak az előre meghatározott, rendszerint műszaki közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek tehetnek. Tartalmát és a bejegyzéseket a beruházók érdekeit képviselő szervek és szakemberek ellenőrzik. Az építési naplót az építési munkaterület átadásának, illetve a kivitelezés megkezdésének napján a helyszínen kell megnyitni.
Nem kötelező
2019 októbere óta bizonyos esetekben nem kell építési naplót vezetni. Ilyen eset, amikor az építkező nem cég, hanem magánszemély, és az építkezés vagy épületbővítés saját lakhatás céljára történik. 2021 januárjától pedig már az építési napló készenlétbe helyezése sem kötelező magánszemély által építtetett, saját lakhatás céljára épülő, egyszerű bejelentéssel készülő otthon esetében.
Új ház építésének, illetve a meglévő lakóépület bővítésének egyszerű bejelentését az építésügyi hatósági engedélyezi. A bejelentést az eljárást támogató Elektronikus Dokumentációs Rendszer alkalmazásban kell megtenni és az építés helye szerint területileg illetékes építésfelügyeleti hatóságnak benyújtani. Az alkalmazás a Lechner Tudásközpont Területi, Építészeti és Informatikai Nonprofit Kft. által üzemeltetett Országos Építésügyi Nyilvántartás részeként működő elektronikus rendszer, amely közvetlenül a https://www.e-epites.hu/etdr oldalon érhető el.
Nem kötelező, de ajánlott
Igaz ugyan, hogy az építési napló vezetésének vannak plusz költségei, amit meg lehet takarítani, viszont a laikus építtetőt kiszolgáltatottabb helyzetbe hozza, ha az építkezés folyamata nincs hivatalosan dokumentálva. Ha minden simán megy, az épület jó minőségben, időre, problémamentesen elkészül, akkor megspóroltuk az építési napló vezetésének költségét és nyűgét. De érdemes arra gondolni, hogy még egy néhány ezer forintos turmixgépet sem veszünk garancialevél
nélkül. A ház építéséhez a „garancialevél“ a pontosan vezetett építési napló. Bármilyen jogvita esetén a kivitelezőkkel, a fővállalkozóval vagy a szakkivitelezőkkel nehezebb lesz az igazunkat érvényesíteni, ha nincs hivatalos lenyomata annak, hogy a munkát mikor, hogyan és ki végezte el.
Minél kevésbé ért a megrendelő az építkezés szakmai részleteihez, és minél inkább a biztonságra törekszik, annál inkább érdemes tehát megfontolnia, hogy ragaszkodjon az e-napló vezetéséhez. Ha pedig az adott kivitelező erre semmiképpen nem hajlandó, az eleve gyanús lehet.