Jönnek a mínuszok! A vízvezetékek téliesítésével elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket
A fő- és mellékvízmérők, kerticsapok, kerti locsolórendszerek valamint az egyéb vízvezetékek és a szerelvények téliesítése különösen fontos a téli időszakban. Aki nagyobb társasházban lakik, azoknál nem feltétlenül jelentkezik ez a probléma, ha mégis, akkor általában a közös képviselő hatáskörébe tartozik a „vizes dolgok” teljesítése. Akik viszont családi házban, ikerházban laknak és a házhoz kert is tartozik, azok számára a teljesítés – és annak folyamatos ellenőrzése is – visszatérőt feladatot jelent.
Januárban és februárban erős lehűlésekre lehet számítani
Azutóbbi években körvonalazódó időjárási trendekből azt láthatjuk, hogy míg az év végi hónapok rendszerint enyhébben telnek, a hidegebb napok inkább január-február hónapban kopogtatnak be; az sem ritka, hogy húsvétkor vastag hó borítja be az országot. Idén január 12-én volt épp 35 éve az 1987-es „mesetélnek”, amikor Magyarország fölé egy mediterrán ciklon komoly mennyiségű csapadékot hozott. A havazás napokig tartott – és mivel a hőmérséklet tartósan mínusz 10 fok alatt volt, így a hó meg is maradt – és megbénította az országot. A téliesítés fontos, ha eddig halogatta, most mindenképp tegye meg!
A nyaralók és hétvégi házak nagyobb veszélyben vannak, legyünk jóban a szomszédokkal – már ha vannak
A nem lakott ingatlanoknál kiemelten fontos a vízhálózat és a vízmérők téli víztelenítése, valamint a vízmérőakna letakarása, szigetelése; a téliesítés szempontjából ez nagyon fontos. Amennyiben véletlenül elfeledkezünk a nem lakott ingatlanok vizes berendezéseinek teljesítéséről – és valami elfagy – akkor nem csak a javítási költségeket kell majd kifizessük, hanem azokat a károkat is helyre kell majd állítani, amelyek az elfolyó víz miatt keletkeznek.
Az elfolyó víz költsége sem két fillér, hanem akár súlyos százezrekbe is kerülhet. Minél később vesszük észre, hogy baj van, annál többe kerülhet egy ilyen „baleset”.
Kinek mi a felelőssége?
A vízközmű cégek felelőssége a vízmérő óránál véget ér. A vízmérő óra után minden a tulajdonos felelőssége – ezért a hálózatért ő felel – ha csőtörés történik, azt neki kell saját költségén helyreállítania. Továbbá a tulajdonos felelősége az is, hogy a vízmérő óra ne fagyjon el.
Talán az egyik legnagyobb tétel az elfolyt víz költségének kifizetése a vízközmű cégek felé. Ez azért nagyon kényes kérdés, mert sokszor nem is tudunk arról, hogy „ereszt a rendszer” és csak tavasszal – vagy amikor a legközelebb megyünk nyaralóba – vesszük észre, hogy csőtörés történt. Ilyenkor persze már késő van. Egyel több ok, hogy jóban legyünk a szomszédokkal, a jó viszony a téliesítés során is kifizetődik.
Ez is érdekelheti: Új év, új árak! Mennyibe kerül egy négyzetméter leburkolása 2022-ben?
Téliesítés: Víztelenítsünk és szigeteljünk
A nyaraló víztelenítésénél először az aknában zárjuk el a fő elzárót majd nyissuk ki az összes csapot az ingatlanban végül pedig nyissuk ki az aknában a leeresztő szelepet. A vezetékekben lévő víz így biztosan el tud távozni a rendszerből. A kerticsapok esetében ugyanígy járjunk el a téliesítés alkalmval.
- Okos megoldás a vízmérőakna szigetelése, illetve azokra a vezetékszakaszokra is kiemelt figyelmet kell fordítani, amelyek kevésbé védett helyen, például pincében, vagy falon kívül találhatóak. Célszerű ezeket a vezetékszakaszokat is szigetelőanyaggal – hungarocellel, nikecellel – védeni.
- A kerti csapokat, öntözőberendezéseket is mindenképp víztelenítsük a téliesytés során.
- A fagy enyhülését követően pedig ne feledkezzünk el a vízmérő óra ellenőrzéséről sem.
Tipp: szereljünk webkamerát a nyaralóba, esetleg a vízaknába is
A lakásba szerelhető és az interneten keresztül elérhető kisméretű webkamerák jó szolgálatot tehetnek a télire „elhagyott” nyaralók esetében is. Amellett, hogy kiváló biztonságtechnikai megoldás, folyamatosan szemmel tudjuk tartani az „állapotokat” az akár többszáz kilométerre lévő nyaralóban is.
A kamerák elhelyezésekor tehát már nem csak a biztonsági szempontok lesznek lényegesek, hanem az is, hogy rálássunk velük egy-egy vizes szerelvényre.
A mozgásérzékelőkkel összekötött kamerák egyébként – jól jönnek a téliesítés alkalmával is, sőt – automatikusan jeleznek a felhasználóknak, hogy ha mozgást érzékelnek. A mobiltelefon képernyőjére rápillantva pedig rögtön eldönthetjük, hogy téves riasztás történt-e, valaki behatolt az ingatlanba, vagy például csőtörés történt és emiatt elmozdult valami a konyhában vagy a szobában. A tudás hatalom – szokták mondani. Az ilyen rendszerek előnye, hogy lehetővé teszik a gyors reagálást, ha baj van.