Kémények: a tisztítónyílás beépítése
Az ilyenkor télen minden évben rendszeresen előforduló balesetek felhívják a figyelmet arra, hogy milyen nagy jelentősége van a kémények megbízható füstgázelvezetésének, biztonságos kialakításának és a rendszeres, évenkénti ellenőrzésnek, karbantartásnak.
A kéményépítésre éppen a kiemelt kockázatok miatt szigorú jogszabályi előírások, a biztonságra vonatkozó szabályok vonatkoznak. Nemcsak a kürtő mérete, a kémény falvastagsága, hanem a falazat anyaga és a kémény magassága is előírásokhoz kötött. A kémények tisztítónyílásaira, a kéményajtókra vonatkozó szabályok is hasonlóan szigorúak.
Hová helyezzük a tisztítónyílást?
Mivel nemcsak mi magunk, hanem a kötelező éves ellenőrzés során a kéményseprő is ellenőrizni fogja a kéménykürtőt, a tisztítónyílások kialakítására külön szabályozás érvényes, annak behelyezése a vonatkozó szabványok betartásával lehetséges. Nem elég csak egy nyílást kialakítani, szükség van az alsó és a kémény felső szakaszán is kialakítani egyet. Az alsó nyílást a járószinthez képest 40 cm magasan kell elhelyezni, a felső nyílást, ha az a padláson van, a nem éghető padlószinttől 80-120 cm-re kell beépíteni.
Ha beépített tetőtérbe esne a padlástéri tisztítónyílás, abban az esetben el is hagyhatjuk, ha a kémény vizsgálatát kívülről, a tető síkjáról is biztosítani lehet. Ehhez azonban szükség van egy biztonságos tetőkibúvóra is, lehetőleg a kémény és a tetőgerinc között. A tetőkibúvó mérete nem lehet kisebb 45×55 cm-nél, és mellé fontos tetőjárdát, illetve korlátot is telepíteni.
Miből készül?
Korábban általában kvarcbetonból készítették a kéményajtókat, és ha lehetőség volt rá, a gyártás során saválló cementet használtak. Annak érdekében, hogy ezek az egyébként durva felületű elemek is biztosítani tudják a füstgázok biztonságos kizárását, jellemzően dupla nyílással készültek.
A beton kéményajtókat szinte kizárólag falazott kémények esetében használták. Ma többnyire szerelt kéményeket alkalmaznak, amelyekhez már saválló acélból készített kéményajtók tartoznak.
Milyen méret a megfelelő?
A kémény tisztítónyílásának méretét a kéménykürtő átmérője határozza meg. A szerelt kémények esetén nem is kérdés, hogy mekkora legyen a nyílás, hiszen az előre gyártott elemek esetében eleve a nyíláselőkészítésre szánt alapelemeket kell beépítenünk. Ha falazott kéményben gondolkodunk, akkor legalább 20-25×30-35 cm-es mérettel kell számolnunk.
Hogyan építsük be?
Ha a kémény kialakítása falazással történik, akkor a nyíláskeret beépítése már falazáskor elvégezhető. Ilyenkor vigyázni kell, hogy a keret ne sérüljön, és ajánlatos a szennyeződésektől is megóvni.
Szerelt kémények beépítése esetén az acél ajtó a gyártás során előre kialakított tisztítónyílás-elemhez csatlakozik. Amennyiben utólag építenénk be acél kéményajtót, ahhoz a legtöbb esetben nemcsak ajtókeret, hanem egy szerelőkeret is tartozik.
Milyen költségekkel kell számolni?
A betonból készült kéményajtók olcsóbbak, viszont törékenyek. Áruk harmada az acélajtókénak, már 2-3 ezer forintért beszerezhetők. Ugyanakkor azt jó tudni, hogy az építkezés/felújítás költségvetésében elenyésző részt képvisel a beszerzésük. A kereskedelmi forgalomban kapható, rozsdamentes, tömített és szigetelt kéményajtók ára sem haladja meg jelentősen a 10 ezer forintot, ezért a pénzért viszont esztétikusabb és tartósabb megoldást kaphatunk.