Kenhető szigetelés
Bár valamikor komoly szaktudást igényelt, ma már a szakkereskedésekben kaphatók olyan anyagok, amelyek segítségével kenhető anyaggal oldhatjuk meg a nedvesedő falfelületek szigetelését.
Ezeknek a barkács áruházakban kapható anyagoknak mindegyike vízzáró, rugalmas és védő bevonatot képez. Nem csak bel-, hanem kültéren is bátran használható.
Alkalmazási területek
A kenhető szigetelést nemcsak falakra, padlókra és mennyezetekre használhatjuk, hanem tetők, teraszok, erkélyek, pincék, fürdőszobák és konyhák szigetelésére is. A kenhető szigetelés különböző anyagokból készülhet, például bitumenből, cementből vagy poliuretánból. A bitumenesek a legolcsóbbak, de nem olyan tartósak, mint a cementes vagy poliuretán szigetelések.
A kenhető szigetelés kiválasztásakor fontos figyelembe vennünk az alkalmazási területet, a kívánt tulajdonságokat és nem utolsósorban a rendelkezésre álló költségvetésünket. Bármelyik típusra esik is a választásunk, biztosak lehetünk benne, hogy sokoldalú és hatékony megoldást kapunk. Az anyag használható új épületek szigetelésére vagy meglévő épületek szigetelésének javítására, aljzaton és falfelületeken, lakóépületek, szállodák, kórházak nedves helyiségeiben, fürdőszobákban, zuhanyozókban is. De fel tudjuk használni olyan nedvszívó anyagok esetében is, mint a gipszrostlap, a gipszkarton vagy a faforgácslap. Remekül használható betonra, esztrichre, cementvakolatra, javító- és simítóhabarcsokra, önterülő aljzatkiegyenlítőkre is.
Rugalmas, kiegyenlíti a feszültségeket, az aljzatmozgásokat és a hőmérséklet-változásból adódó elmozdulásokat. Áthidalja a repedéseket, sőt megelőzi a régi aljzatok repedését. Nem kell keverni, hígítani, fölhordható hengerrel vagy ecsettel. Oldószermentes, nem terheli a környezetet, az egészségre káros vagy veszélyes anyagot nem tartalmaz.
A bitumenes szigeteléseknél ugyanakkor kellemetlen lehet a szag, cementes szigeteléseknél pedig nehézkesebb a felhordás. A poliuretán szigeteléseknél ezek a hátrányok nem tapasztalhatók, viszont elég borsos az áruk.
Így kell használni
Fontos, hogy a felületet, amelyre szánjuk, gondosan előkészítsük. Tisztának, száraznak és mindenféle korábbi kezeléstől, olajtól, festéktől mentesnek kell lennie, a szennyeződéseket javasolt erős kefével eltávolítani.
A gipszkarton vagy faforgács lapokat érdemes valamilyen alapozóval is előkezelni. Az alapozó felhordásakor ügyeljünk rá, hogy az alapozó a felületet maradéktalanul elfedje. A felhordott anyagra száradás után lehet felvinni a második réteget, mégpedig olyan rétegvastagságban, hogy az első réteg sötétebb színe ne látszódjon át. A szigetelőréteggel kezelt felület száradására a felhordást követően legalább két órát kell szánni, ezután már akár használható is lesz a terület.
A munka végeztével a munkaeszközökről az anyagot még friss állapotában, vízzel el tudjuk távolítani, ha hagyjuk rászáradni, később már sokkal nehezebb lesz.